Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

MCINTOSH - MA1200, bogato wysposażony, hybrydowy wzmacniacz zintegrowany dużej mocy (1.02.2021)

Na nasz rynek wszedł lampowo-tranzystorowy, stereofoniczny wzmacniacz zintegrowany McIntosh MA1200. Jest to najmocniejszy wzmacniacz zintegrowany w historii firmy. Jego cena detaliczna wynosi 69.600 zł (dystrybucja HiFi Club).

MA12000 to urządzenie hybrydowe. W sekcji przedwzmacniacza pracują cztery lampy 12AX7A, po dwie na kanał. Natomiast układy wyjściowe bazują na tranzystorach. Zastosowano też charakterystyczne dla McIntosha transformatory wyjściowe (Autoformery) dzięki czemu moc wyjściowa jest taka sama dla obciążeń 2Ω, 4Ω lub 8Ω i wynosi 350W. Dla poszczególnych impedancji obciążenia przeznaczone są osobne terminale głośnikowe. Zastosowano pozłacane, opatentowane terminale Solid Cinch.

W porównaniu z innymi wzmacniaczmi zintegrowanymi McIntosha MA1200 ma podwojoną pojemność kondensatorów w zasialczu, co ma poprawić głównie odtwarzanie niskich częstotliwości. Zastosowano też nowoczesne podzespoły dedykowane do audio aby zapewnić jak najwyższą jakość dźwięku.

Wzmacniacz ma bardzo duży zestaw wejść, zarówno analogowych jak i cyfrowych. Dla źródeł analogowych zainstalowano 10 wejść: 2 liniowe symetryczne XLR, 6 liniowych niesymetrycznych RCA, gramofonowe MM RCA i gramofonowe MC RCA. Impedancje wejść gramofonowych są regulowane co pozwala na dopasowanie parametrów do wkładek. Wszystkie gniazda RCA są wykonane z mosiądzu i pozłacane.

Na wyposażeniu są dwa dodatkowe wyjścia liniowe, jedno symetryczne XLR i jedno niesymetryczne RCA. Zainstalowano też wzmacniacz słuchawkowy High Drive z układem HXD (Headphone Crossfeed Director) do poprawy efektu sterefonicznego.

Sygnały cyfrowe obsługuje zainstalowany fabrycznie moduł DA2. Ma on łącznie 7 wejść: 2 koncentryczne, 2 optyczne, 1 USB typ B, 1 firmowe MCT (do podłączenia transportów SACD/CD serii MCT), a także 1 wejście HDMI ARC (Audio Return Channel). Moduł DA2 ma 8-kanałowy, 32-bitowy konwerter cyfrowo-analogowy pracujący w konfiguracji Quad Balanced. Na wejściu USB wspierane są natywnie sygnały do DSD512 oraz DXD do 384kHz. Na wejściach koncentrycznych i optycznych obsługiwane są sygnały PCM do 24-bitów/192kHz. Istnieje możliwość potencjalnej wymiany modułu DA2 na nowsze wersje jeśli się takie pojawią. Moduł DA2 ma też oznaczenie Roon Tested z Roon Labs.

Wejście HDMI ARC obsługuje tylko sygnały audio (bez wideo) i do jego wykorzystania potrzebna jest kompatybilność podłączonych urządzeń. W razie potrzeby wielokanałowe sygnały Dolby czy DTS są konwertowane do postaci dwukanałowej. Kiedy włączona jest komunikacja CEC w MA1200 oraz telewizorze, zdalne sterowanie telewizora może sterować głośnością MA1200.

W MA1200 zaimplementowano funkcję obejścia dla kina domowego (Home Theater PassThru). Oprócz tego wzmacniacz ma rozbudowaną, 8-pasmową regulację barwy.

Autoformery i transformator zasilacza umieszczono w nowej obudowie ze szklaną płytą na górze. Na okrągłej płytce z dekoracyjnym otokiem zaprezentowano logo firmy i nazwę modelu. Podstawowe dane techniczne i schematy blokowe umieszczono na pięciu szklanych panelach. Zainstalowano też charakterystyczne dla McIntosha, podświetlone na niebiesko wychyłowe wskaźniki mocy. Tranzystory wyjściowe są chłodzone z pomocą radiatorów McIntosh Monogrammed Heatsinks o przekroju w kształcie firmowego logo.

Zastosowano też firmowe układy zabezpieczające. Power Guard monitoruje sygnał wyjściowy i w razie potrzeby dynamicznie reguluje sygnał wejściowy aby uniknąć niebezpiecznego dla glośników przesterowania. Działający bez bezpieczników układ Sentry Monitor chroni przed zwarciem i w razie potrzeby odcina stopien wyjściowy, a kiedy będzie to możliwe automatycznie wróci do normalnej pracy.

Wyposażenie uzupełniają wejścia i wyjścia wyzwalaczy oraz port USB do celów serwisowych. Wzmacniacz jest sterowany mikroprocesorowo, a w zestawie dołączany jest pilot zdalnego sterowania.

Dane techniczne MA1200:

[zdjęcie wzmacniacza zintegorwanego McIntosh MA1200]
[zdjęcie wzmacniacza zintegorwanego McIntosh MA1200 - tylna ścianka]
[zdjęcie wzmacniacza zintegorwanego McIntosh MA1200 - z góry]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl