DAVIS ACOUSTICS - podłogowe kolumny MV One Master (8.12.2020)
Do sprzedaży wchodzą kolumny Davis Acoustics MV One Master wykorzystujące tylko jeden głośnik szerokopasmowy dla obsługi całego pasma. Jest to nowa wersja kolumn MV One zaprezentowanych w 2012 roku. Model MV One Master oferowany jest w dwóch wykończeniach z naturalnego forniru, black & white ebony oraz stained bamboo, w cenie 41.590 złotych za parę (dystrybucja Trimex).
Kolumny MV One Master wykorzystują 21-centymetrowy głośnik szerokopasmowy 20DE8. Został on zaprojektowany przez Michela Visana, który w 1986 roku założył firmę Davis Acoustics. Projekt 20DE8 wymagał prawie 1.000 godzin badań w celu znalezienia właściwego kompromisu między wymiarami i masą magnesu, ciężarem ruchomej części przetwornika, wyborem materiałów. 20DE8 ma bardzo lekką membranę celulozową, usztywnioną proszkiem grafitowym (rozwiązanie Davis Acoustics). Skomplikowany magnes TiCoNAl (tytan, kobalt, nikiel, aluminium) ma masę 5,7kg. Miedziany pierścień pomaga w utrzymaniu stałej impedancji. Cewka jest nawinięta płaskim drutem aluminiowym.
MV One Master umożliwia trzy tryby pracy, tryb bezpośredni i dwa tryby z filtrami. Dla każdego trybu dostępne jest osobne podłączenie (do dyspozycji są trzy terminale minusowe do wyboru).
- Tryb 1 (direct) łączy wzmacniacz bezpośrednio z przetwornikiem, bez filtrowania. Dla optymalnego odsłuchu zalecane jest oddalenie kolumny o minimum 3 lub nawet 4 metry od słuchacza.
- Tryb 2 (proxi) przeznaczony jest do odsłuchu z mniejszych odległości. Dodano w nim obwód RLC, który bardzo nieznacznie tłumi część słyszalnego pasma w średnim i wysokim zakresie (od 600 do 7000Hz).
- Tryb 3 (FT) polega na nieznacznym zwiększeniu poziomu tonów niskich i wysokich. Ten tryb też jest przeznaczony do słuchania w małych pomieszczeniach.
Według firmowych materiałów informacyjnych wszystkie trzy tryby są sobie bliskie. Oprócz warunków akustycznych można też wybierać tryb kierując się swoim gustem. W filtrach trybów 2 i 3 zastosowano wysokiej jakości komponenty, kondensatory Mundorf, francuskie dławiki powietrzne RAH i rezystory z rdzeniem ceramicznym.
Można też uziemić wszystkie metalowe części głośnika przy pomocy osobnego terminala. Terminal uziemiający należy podłączyć do masy wzmacniacza.
Wewnętrzne okablowanie zostało powierzone marce Esprit (Francja). Wykorzystano czystą miedź 5n o łącznym przekroju 6,5mm2, przy prawie 1.500 włóknach. Lutowanie zostało wykonane mieszanką cyny i srebra, a terminale zaciskowe pochodzenia z niemieckiego WBT.
Obudowa jest trapezoidalna (przód ma szerokość 27 cm, a tył 23 cm) oraz odchylona do tyłu o 7 stopni (jak cała seria Courbet). Stabilizuje ją wyprofilowana czarna matowa podstawa. Przód jest w tym samym odcieniu jak podstawa. Do kolumny dołączona jest magnetyczna maskownica (o wysokiej przezroczystości akustycznej) oraz zestaw kolców odsprzęgających, które można przykręcić pod kolumnę. Wewnątrz wyścielono ścianki powłoką typu plaster miodu. Przód jest grubszy niż wcześniej i o zaokrąglony po bokach. Bass-reflex z przednim otworem pozostał niezmieniony. W przypadku pomieszczeń odsłuchowych o kłopotliwej akustyce istnieją rozwiązania pomocnicze, które nie są dostarczane standardowo w zestawie.
Wysoka efektywność głośnika, w połączeniu z wyrównaną krzywą impedancji i liniową krzywą odpowiedzi częstotliwościowej, pozwalają na współpracę z niemal wszystkimi wzmacniaczami na rynku, także lampowymi o niedużej mocy.
Dane techniczne MV One Master:
- Efektywność ... 94 dB
- Impedancja ... 8Ω
- Moc znamionowa ... 150 W
- Moc maksymalna ... 200 W
- Pasmo przenoszenia ... 40-20.000 Hz
- Głośnik szerokopasmowy ... 20De8 (21cm)
- Wymiary WSG ... 100 * 27 * 50 cm
- Masa ... 49 kg
[zdjęcie zestawów głośnikowych Davis Acoustics MV One Master]