Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

LYRA - flagowa wkładka gramofonowa Atlas Lambda (16.09.2020)

Atlas Lambda to nowa, flagowa wkładka gramofonowa marki Lyra. Projektantem jest Jonathan Carr, a wytwarzaniem wkładek zajmuje się Yoshinori Mishima. Cena wersji standardowej wynosi 41.800 zł. Wersje Mono (monofoniczna) i SL (jednowarstowa cewka) kosztują po 45.400 zł. Dystrybucję prowadzi HiFi Club.

Jest to wkładka o średniej masie, średniej podatności, z niskoimpedancyjną ruchomą cewką (MC). Igła jest zaprojektowana przez Lyrę. Jest to igła o wydłużonym śladzie, ze zmiennym promieniem, typu line-contact, wykonana z litego diamentu (wymiary bloku 0,08w x 0,12d x 0,5h mm, wymiary profilu 3um×70um), montowana w szczelinie. Atlas Lambda wykorzystuje podwójny układ magnetyczny bez jarzma. Powlekany diamentami wspornik z borowego pręta ma jednopunktowe zawieszenie i jest bezpośrednio montowany w korpusie wkładki z pomocą wysokociśnieniowego systemu knife-edge. W standardowej wersji wkładki stosowane są 2-warstwowe cewki z miedzi wysokiej czystości 6N, chemicznie oczyszczany karkas żelazny o wysokiej czystości w kształcie krzyża. Impedancja własna wynosi 4.2Ω a indukcyjność 11µH.

Atlas Lambda Atlas ma korpus wykonany z litego tytanu. Jest to pojedynczy element o asymetrycznym kształcie. Większość powierzchni korpusu jest nierównoległa. Strony lewa i prawa są inaczej ukształtowane. We wkładce umieszczono też wstępnie naprężony system kontroli rezonansów. Dzięki temu minimalizuje się powstawanie wewnętrznych fal stojących, a w rezultacie maleją podbarwienia powodowane przez rezonanse. Asymetryczna konstrukcja zmienia też położenie mocowania magnesu (nie znajduje się on na linii wspornika) co pozwoliło poprawić połączenie pomiędzy wspornikiem a główką ramienia, co także tłumi powstałe rezonanse. Obszar kontaktu z główką ma zmniejszoną powierzchnię i podwyższonym ciśnieniu. Korpus jest gwintowany bezpośrednio dla śrub mocujących.

Jak podają materiały firmowe Lyra jest jedynym producentem wkładek mocującym wspornik bezpośrednio do korpusu wkładki aby stworzyć sztywne, pozbawione nieciągłości połączenie pomiędzy układem wspornika i główką ramienia. Efektywność tego rozwiązania jest dodatkowo wzmocniona dzięki asymetrycznej strukturze Atlas Lambda. Kontrola pasożytniczych rezonansów jest dodatkowo wspomagana przez zastosowanie zwężonego obszaru mocowania, co ściślej łączy wkładkę z główką i ułatwia transfer energii drgań do ramienia.

Atlas Lambda wykorzystuje technologię Lyra New Angle, która wstępnie odchyla mechanicznie cewki sygnałowe aby zgrały się one z magnesami w trakcie odtwarzania płyty, kiedy przyłożona zostanie siła nacisku. W tym celu stosowane są tłumiki odchylające wspornik do dołu w pozycji spoczynkowej. W przypadku Lambda tłumiki wkładek New Angle są rozdzielone na płaskie dyski elastomerowe (dla tłumienia) i dodatkową podtrzymującą poduszkę służącą jako element wstępnie obciążający wspornik. Ten podział pozwala na stosowanie bardziej wyspecjalizowanych materiałów lepiej dopasowanych do swoich zadań.

Przy podłączeniu bezpośrednio do wejścia gramofonowego MC zalecane jest obciążenie 104-887Ω (szczegółowe wskazówki w instrukcji obsługi, ostateczne dopasowanie w drodze odsłuchu). Przy podłączeniu poprzez transformator dopasowujący należy użyć transformatora zaprojektowanego dla impedancji wkładki 3-6Ω (wyjście transformatora należy podłączyć do wejścia MM RIAA 10kohm-47kohm, najlepiej przy pomocy krótkiego kabla o niskiej pojemności). Zalecane są ramiona o średniej lub średnio-wysokiej masie, czyli większość ramion dostępnych na rynku.

Dane techniczne Lyra Atlas Lambda:

[zdjęcie wkładki Lyra Atlas Lambda]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl