Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

MCINTOSH - MC901, lampowo-tranzystorowy wzmacniacz mocy do bi-ampingu (4.06.2020)

Na nasz rynek wszedł wzmacniacz mocy McIntosh MC901. Funkcjonalnie jest to końcówka mocy do obsługi jednego kanału. Konstrukcyjnie jest to połączenie monofonicznego wzmacniacza lampowego, monofonicznego wzmacniacza tranzystorowego oraz układów zwrotnicy, co daje razem kompletny zestaw do sterowania jednej kolumny w bi-ampingu. Cena detaliczna wynosi 89.800 zł/sztuka (dystrybucja HiFi Club).

MC901 został zaprojektowany z myślą o bi-ampingu. Stąd oryginalna koncepcja połączenia wzmacniacza tranzystorowego i lampowego w jednej obudowie, tak aby każda technologia została wykorzystana w optymalny sposób. Wzmacniacz lampowy o mocy 300W ma obsługiwać średnie/wysokie tony. Natomiast 600-watowy wzmacniacz tranzystorowy ma odtwarzać tony niskie. Sekcja lampowa i tranzystorowa mają osobne zasilacze na elementach dyskretnych.

Sekcja tranzystorowa wykorzystuje transformatory wyjściowe, charakterystyczne dla McIntosha Autoformery. Dzięki temu moc 600W pozostaje taka sama dla dla obciążeń 2, 4 oraz 8Ω. Wysokoprądowe tranzystory są chłodzone przez radiatory McIntosh Monogrammed Heatsinks o przekroju w ksztłcie firmowego logo. W sekcji tranzystorowej zastosowano konstrukcję Quad Balanced co redukuje zakłócenia i znieksztłcenia sygnału.

W sekcji lampowej pracuje 8 lamp wyjściowych KT88, a także 4 lampy 12AT7 i dwie 12AX7A. Zastosowano tu opatentowany transformator wyjściowy (Unity Coupled Circuit) oparty na technologii McIntosha z 1949 roku. Pełna moc jest oddawana zarówno na obciążeniu 2, 4 jak i 8Ω. Tu też wykorzystywana jest topologia Quad Balanced.

MC901 ma także wbudowane filtry zwrotnicy. Częstotliwość podziału można regulować pokrętłami na górnej ściance, osobno dla każdej sekcji. Każda sekcja ma też swój regulator wzmocnienia z nastawami w zakresie od -6dB do + 3dB. Poza tym istnieje możliwość podania sygnału bezpośrednio na wejścia wzmacniaczy, z pominięciem filtrów.

Wejścia są zarówno w postaci symetrycznej XLR jak i niesymetrycznej RCA. Do dyspozycji jest wejście wspólne dla obu sekcji, jak również osobne wejścia dla poszczególnych sekcji.

Do podłączania kolumn służą pozłacane, opatentowane terminale Solid Cinch. Każda sekcja ma trzy pary terminali dla obsługi różnych impednacji obciążeń (2, 4 lub 8Ω).

W tradycyjnym firmowym stylu MC901 ma podświetlony na niebiesko wychyłowy miernik mocy. W tym przypadku jest to zaprojektowany od nowa miernik o nazwie DualView, z dwoma wskazówkami i dwoma skalami w jednym oknie. Dzięki temu prezentowana jest zarówno moc sekcji lampowej jak i tranzystorowej, a wskaźniki są od siebie całkowicie niezależne. Podświetlenie można wyłączyć.

We wzmacniaczu znalazły się też inne chatrakterystyczne dla McIntosha rozwiązania techniczne i wzornicze. Na obudowie zaprezentowano schematy blokowe wzmacniacza. Chassis wykonano z polerowanej stali nierdzewnej. Umieszczona na górnej pokrywie szklana płytka z nazwą modelu jest otoczona aluminiowym pierścieniem, a stylizowana nazwa jest też widoczna po bokach. Do tego dochodzą jeszcze inne elementy firmowej stylistyki jak gałki czy podświetlane logo.

W sekcji lampowej zastosowano nowy układ zabezpieczający Power Guard Screen Grid Sensor (SGS). Zapobiega on uszkodzeniu lamp poprzez monitorowanie prądu siatki w wyjściowych lampach KT88. Kiedy prad jest zbyt duży układ Power Guard SGS na bieżąco, dynamicznie tłumi sygnał aby lampy pracowały na bezpiecznym poziomie. Znany już układ Power Guard na bieżąco monitoruje i dopasowuje pracę sekcji tranzystorowej aby zapobiegać zniekształceniom czy obcinaniu sygnału. Z kolei Sentry Monitor kontroluje prąd wyjściowy i wyłącza wzmacniacz po przekroczeniu granic bezpieczeństwa.

Na wyposażeniu są gniazda do wysyłania sygnałów sterujących włączających/wyłączających inne urządzenia w systemie. Oprócz tego wzmacniacz ma funkcję automatycznego wyłączenie po upływie zadanego czasu bez sygnału na wejściu.

Dane techniczne :

[zdjęcie wzmacniacza mocy McIntosh MC901]
[zdjęcie wzmacniacza mocy McIntosh MC901 - tylna ścianka]
[zdjęcie wzmacniacza mocy McIntosh MC901 - regulatory]
[zdjęcie wzmacniacza mocy McIntosh MC901 - zbliżenie]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl