Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

BLADELIUS - potężny wzmacniacz zintegrowany Oden (17.04.2020)

W tym miesiącu do sprzedaży w Polsce wchodzi hi-endowy, 400-watowy wzmacniacz zintegrowany Bladelius Oden. Nazwa tego modelu została zaczerpnięta z mitologii i oznacza najwyższego boga nordyckiego (po polsku Odyn). Wzmacniacz był już prezentowany w prototypowej formie na Audio Show 2019 w Warszawie. Dystrybucję prowadzi Audio Atelier. Podstawowa wersja bez opcji dodatkowych kosztuje 130.000 koron szwedzkich (po obecnym kursie około 53.990 zł), a opcjonalny przedwzmacniacz gramofonowy 18.000 koron (około 7.490 zł).

Jak podają materiały szwedzkiego producenta, Oden to kulminacja wieloletnich doświadczeń firmy, a w szczególności samego Mike'a Bladeliusa. Pomimo bardzo dużej mocy wyjściowej, to nie sama moc, ale jakość dźwięku była priorytetem projektowym.

Oden ma 2 wejścia symetryczne i 5 wejść niesymetrycznych. Opcjonalnie można zainstalować moduł przedwzmacniacza gramofonowego. Moduł ten ma regulowane wzmocnienie i może obsłużyć szeroką gamę wkładek. Jest też gniazdo do podłączenia modułu, ale jak na razie jeszcze nie podano oficjalnej informacji o jego przyszłym zastosowaniu.

Oprócz terminali głośnikowych Oden ma wyjście z przedwzmacniacza i wyjście do nagrywania.

Oden to wzmacniacz o symetrycznej topologii, nie korzysta z masy jako odniesienia. Zachowanie dokładnej symetrii całego układu było przedmiotem szczególnej uwagi i dotyczy wszystkich aspektów, łącznie z zasilaniem i strukturą urządzenia.

Starano się też unikać zbędnych komplikacji i zachować prostotę układów. Natomiast bardzo precyzyjnie dobierane są stosowane części. Stopień wejściowy wykorzystuje po dwa ręcznie dobierane tranzystory J-FET na kanał. Wzmocnienie napięciowe jest realizowane przez pojedynczy stopień. Wzmacniacz stosuje tylko lokalne sprzężenia zwrotne w minimalnym potrzebnym zakresie. W stopniu mocy pracuje łącznie 40 tranzystorów MOSFET, są one ręcznie dobierane. Nowy układ DC servo stabilizuje wzmacniacz, jest odporny na zmiany temperatury i zmiany wielkości sygnału.

W zasilaczu zastosowano dwa potężne transformatory toroidalne po 1600VA. Toroidalne cewki oczyszczają zasilanie z zakłóceń radiowych i impulsów. Bateria kondensatorów long-life ma pojemność ponad 200.000uF.

Obudowę wykonano z materiałów niemagnetycznych aby zminimalizować pole elektromagnetyczne i zapewnić jak najlepszą jakość dźwieku. Stylistyka trzyma się konwencji skandynawskiej prostoty.

Dane techniczne wzmacniacza Oden:

[zdjęcie wzmacniacza Bladelius Oden]
[zdjęcie wzmacniacza Bladelius Oden - tylna ścianka]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl