Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

ZIDOO - odtwarzacz sieciowy UHD2000 (3.04.2020)

Na polski rynek wszedł odtwarzacz sieciowy plików audio-wideo Zidoo UHD2000, zaliczny do urządzeń typu Android TV Box. Jest on flagowym modelem producenta i w materiałach informacyjnych jest określony jako urzadzenie audiofilskie. Jego cena detaliczna wynosi 3.645 zł brutto (dystrybucja C4i). Urządzenie jest dostępne w sklepie elektronicznym pod adresem www.c4i.com.pl oraz u partnerów firmy C4i. Produkt jest objęty 12-miesięczną gwarancją producenta. Dystrybutor zawsze dostarcza je z aktualnym oprogramowaniem firmowym.

UHD2000 ma nową obudowę o szerokości 43cm, zbliżoną stylistycznie do modelu Z1000, w całości wykonaną z czarnego, szczotkowanego aluminium. Z przodu urządzenia producent umieścił duży wyświetlacz LED i ukryte za odchylanym panelem kieszenie do montażu dwóch dysków SATA 3.0 o rozmiarze 3,5 cala i pojemności do 10TB. Ze względu na obsługę dysków HDD zainstalowano wentylator, według producenta pracuje on cicho, a prędkość dostosowuje się do obciążenia i jest możliwość całkowitego wyłączenia.

Jak podaje producent zastosowano wysokiej jakości komponenty elektroniczne, a płyta główna powstała przy wykorzystaniu specjalnej technologii pokrywania oparami złota, co gwarantuje większą trwałość podzespołów. W zasilaczu pracuje transformator toroidalny.

Do odtwarzania multimediów wysokiej jakości UHD2000 wykorzystuje chipset Realtek RTD1296DD z czterordzeniowym, 64-bitowym procesorem o architekturze ARM Cortex-A53. Układ ten powstał w wyniku wieloletniej współpracy firm Zidoo oraz Realtek. Procesor współpracuje z modułem graficznym Mali T820. UHD2000 posiada przy tym 4GB pamięci RAM i wbudowane 32GB szybkiej pamięci eMMC.

Za sygnały stereo w odtwarzaczu odpowiada przetwornik cyfrowo-analogowy ESS Sabre E9038 Pro wraz z zaawansowanym układem dekodującym XMOS XU208 z podwójnym oscylatorem kwarcowym. Pozwala to na pełne przekazanie DSD Native (pass-through), a także dekodowanie DSD512 i PCM 32bity/768 kHz.

Analogowy sygnał audio jest dostępny na symetrycznych wyjściach XLR oraz niesymetrycznych RCA. Dla sygnału wideo zainstalowano zarówno wyjście HDMI 2.0a dla nowszego sprzętu jak i kompozyt wideo RCA dla starszych odbiorników. Zidoo UHD2000 posiada ponadto wejście HDMI 2.0, do którego podłączymy zewnętrzne źródło, jak konsolę, dekoder satelitarny czy chromecast'a. Wejście HDMI możemy wyświetlać na całym ekranie, w podglądzie PIP lub strumieniować w sieci lokalnej.

Do współpracy z amplitunerami AV nie wspierającymi HDMI 2.0, producent wyposażył odtwarzacz w drugie wyjście HDMI, dedykowane wyłącznie sygnałom audio. Dzięki temu starszej generacji urządzenia, np. amplitunery Full HD niezgodne z HDCP2.2, mogą odbierać dźwięk ze strumienia 4K i HDCP 2.2. Przy wejściowej rozdzielczości 4K@60Hz na jednym wyjściu HDMI2.0 podłączonym do telewizora czy projektora 4K, otrzymujemy sygnał bez zmian, a na drugim wyjściu HDMI wyświetlany jest czarny obraz o niższej rozdzielczości z niezmienionym dźwiękiem. W rezultacie można używać jednocześnie Zidoo, odbiornika 4K oraz amplitunera lub innego urządzenia obsługującego dźwięk z maksymalną rozdzielczością wejściową 1080p.

Do połączenia z lokalną siecią można skorzystać z karty sieciowej o przepustowości 1Gb/s, lub z WiFi 2.4Ghz/5Ghz 802.11ac 2T2R 867 Mb/s. Obsługiwany jest też Bluetooth do podłączenia urządzeń peryferyjnych. Funkcje bezprzewodowe uzupełnia Miracast (przesyłanie obrazu z urządzeń Android) oraz wsparcie DLNA. Do dyspozycji użytkownika są także dwa gniazda USB 3.0, dwa USB 2.0 oraz USB Typ C.

Odtwarzacz radzi sobie niemal z każdym formatem plików multimedialnych, niezależnie od rozszerzenia czy zastosowanego kontenera. UHD2000 oferuje pełne, sprzętowe dekodowanie dźwięku wielokanałowego HD Audio z formatami Dolby Atmos i DTS:X (oraz niższymi), z pełnym HDMI passthrough oraz downmix do stereo. Zidoo UHD2000 odtwarza też pliki Blu-Ray UHD oraz Full HD 3D/2D i DVD z obrazów płyt lub struktury plików z pełnym menu nawigacyjnym.

Wbudowana aplikacja odtwarzacza muzycznego Zidoo Music Player obsługuje natywnie DSD, SACD, DFF, DSF, APE, FLAC, WAV, ścieżki CUE i inne bezstratne formaty audio, w tym pliki ISO i DXF. Odtwarzacz automatycznie pobiera okładki albumów i teksty piosenek, zaś jego interfejs pozwala na pełne sterowanie z urządzeń zewnętrznych przez Zidoo Control Center, bez konieczności uruchamiania telewizora. Odtwarzacz wspiera natywnie 192kHz/24 bity w plikach bezstratnych na złączach cyfrowych optycznym/koaksjalnym.

Urządzenie wspiera odtwarzanie plików i wyświetlanie obrazu 4K Ultra HD 60Hz z 10-bitową przestrzenią kolorów oraz z HDR 10-bit. Wykorzystano technologię optymalizacji jakości obrazu i zoptymalizowany algorytm konwersji z HDR do SDR, który pozwala dokładniej odwzorowywać oryginalne kolory podczas odtwarzania 4K HDR, kiedy użytkownik nie ma telewizora lub projektora z HDR. Odtwarzacz oferuje także szersze spektrum kolorów BT.2020. UHD2000 wspiera kodeki H.265/HEVC, VP9 i H.264/AVC. Zastosowane złącza HDMI są zgodne ze standardem HDMI 2.0a, co umożliwia transmisję sygnału 4K/60 klatek. Ustawienia silnika graficznego pozwalają również na dostosowanie efektów i parametrów wyświetlanego obrazu do odbiornika czy preferencji użytkownika.

Dostępna jest funkcja edycji wyświetlania napisów ze zmianą czcionki, koloru, przesunięcia na ekranie czy dodawaniem efektów. Możliwe jest również pobieranie napisów on-line w dowolnym języku, również po polsku. Urządzenie wspiera też automatyczne przełączanie liczby klatek na sekundę: 23.976, 59.94, 25, 30, 50, 60.

Odtwarzacze Zidoo są wyposażone w interfejs do zarządzania filmami, aplikację Poster Wall. Oprogramowanie wykrywa i skanuje podłączone dyski HDD, USB lub sieciowe i pobiera okładki oraz opisy filmów wraz z obsadą oraz ocenami z serwisu IMDB. Interfejs automatycznie kategoryzuje filmy i seriale, łącząc je w razie potrzeby w serie. Poster Wall pozwala na przeglądanie wszystkich zasobów zarówno na telewizorze, jak i z poziomu przeglądarki internetowej w telefonie, tablecie czy komputerze PC w interfejsie webowym Zidoo Control. Producent dostarczył również aplikację na urządzenia mobilne Android i iOS, łączącą możliwości przeglądania multimediów oraz mobilnego pilota do sterowania. Alternatywnie, posiadanymi bibliotekami zarządzać może oprogramowanie multimedialne KODI (obecnie w wersji 18.4) z nakładką producenta ZDMC.

Zidoo UHD2000 pracuje pod kontrolą systemu Android 7.1 z Google Play i możliwością pobierania aplikacji. Nakładka producenta została zapożyczona z serii X20 i jest dostępna w pełni w języku polskim. Android pracuje równolegle z otwartym systemem OpenWRT, który pozwala korzystać z urządzenia jako serwera NAS. Wystarczy zamontować dysk twardy (wewnętrzny lub USB), aby stworzyć domowy serwer plików z możliwością udostępniania zasobów. System posiada także wbudowanego klienta torrent/transmission/Aria2. Praca w sieci lokalnej jest możliwa dzięki obsłudze najpopularniejszych protokołów transmisji NFS, UPNP i SMB.

UHD2000 wyposażono w port RS232 i wsparcie sterowania z poziomu http czy systemu Control4. Załączny jest też pilot zdalnego sterowania na Bluetooth. Kontroler ma funkcję podświetlenia, pozwala na programowanie klawiszy oraz jest wyposażony w funkcję myszy i przyciski szybkiego dostępu. Pełne sterowanie można też wykonywać interfejs web Zidoo Control Center z poziomu telefonów, tabletów czy komputerów PC lub zewnętrznych aplikacji, jak Zidoo Controller czy Cetus z Google Play. Istnieje możliwość zamówienia zewnętrznego kontrolera, np. myszy powietrznej AirMouse z czujnikiem żyroskopowym. W zestawie znajduje się też kabel zasilający, HDMI i instrukcja w języku polskim.

[zdjęcie odtwarzacza sieciowego Zidoo UHD2000]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl