Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

WILSON BENESCH - kolumny serii Precision (4.03.2020)

Na nasz rynek weszły kolumny serii Precision brytyjskiej firmy Wilson Benesch. Seria liczy trzy modele. Najmniejszy z nich to podstawkowe kolumny P1.0. Natomiast zestawy P2.0 i P3.0 to kolumny podłogowe. Dystrybucję prowadzi HiFi Club.

Ceny kolumn serii Precision zależą od rodzaju wykończenia. Podstawowa wersja każdego modelu jest wykończona w kolorze czarnym. Za dopłatą dostępne są liczne inne warianty. Można wybierać spośród wersji o wyglądzie materiałów naturalnych (drewno, kamień, skóra) jak również z lakierów w jednolitych kolorach.

Model P1.0 (cena wraz z podstawkami 28.800 zł lub 31.150 zł) to dwudrożna kolumna podstawkowa. Wysokie tony odtwarza 25-milimetrowy głośnik Leonardo Tweeter pracujący z filtrem drugiego rządu. 17-centymetrowy głośnik niskośredniotonowy Tactic II jest połączony bezpośrednio ze wzmacniaczem.
Efektywność kolumn P1.0 wynosi 89dB/2,83V, impedancja nominalna 6Ω, a impedancja minimalna 4Ω. Masa z podstawką to 30kg. Wymiary WSG to 322 * 348 * 368 mm. Wysokość z podstawką wynosi 1.025mm.

Model P2.0 (cena 45.600 zł lub 50.150 zł) to 2,5-drożna kolumna podłogowa. Też ma ona 25-milimetrowy głośnik wysokotonowy Leonardo Tweeter. Średniotonowy głośnik Tactic II o rozmiarze 17 cm jest połączony bezpośrednio ze wzmacniaczem. Głośnik niskotonowy Tactic II o rozmiarze 17 cm ma zwrotnicę 1-go rzędu z cewką rdzeniową.
Efektywność P2.0 wynosi 89dB/2,83V, impedancja nominalna 6Ω, a impedancja minimalna 4Ω. Masa kolumny to 50kg, a jej wymiary to 1.105 * 269 * 472 mm (WSG).

Model P3.0 (cena 72.000 zł lub 76.750 zł) to kolumna podłogowa, największa w serii. Ma ona 25-milimetrowy głośnik wysokotonowy Leonardo Tweeter. Pozostałe trzy głośniki Tactic II mają rozmiar 17cm. Głośnik średniotonowy jest połączony ze wzmacniaczem bezpośrednio. Pierwszy głośnik niskotonowy odtwarzający górny bas ma zwrotnicę 1-go rzędu z cewką powietrzną. Drugi głośnik niskotonowy odtwarzający dolny bas ma zwrotnicę 1-go rzędu z cewką rdzeniową.
Efektywność P3.0 wynosi 89dB, impedancja nominalna 6Ω, a impedancja minimalna 4Ω. Masa kolumny to 59kg. Wymiary P3.0 to 1255 * 269 * 472 mm (WSG).

Seria Precision wykorzystuje najnowsze wersje technologii charakterystycznych dla firmy Wilson Benesch. Do samodzielnej produkcji Wilson Benesch wykorzystuje własny zestaw obrabiarek CNC.

Głośnik wysokotonowy Leonardo Tweeter powstał w iteracyjnym procesie projektowym, w ramach którego wcześniej powstały głośniki Fibonnaci oraz Semisphere Tweeter. W przeciwieństwie do tych szerokopasmowych konstrukcji Leonardo nie korzysta z hybrydowej kopułki jedwabno-węglowej ale z kopułki jedwabnej. Jego pasmo jest płaskie do 24kHz. Geometrycznie zoptymalizowana przednia płytka z polimeru i włókna węglowego jest pokrewna z tą z modelu Eminence. Ten element jest produkowany w firmie z pomocą techniki druku 3D. Płytka działa jako falowód gwarantując optymalne rozpraszanie i charakterystykę fazową. Tak jak Semisphere Tweeter, Leonardo też ma firmowy, pierścieniowy magnes neodymowy w tylnej komorze. Ta otwarta konstrukcja zapewnia zarówno optymalną drogę dla energii akustycznej jak i dla chłodzenia.

Głośniki niskotonowe/średniotonowe Tactic II zaprojektowano we współpracy z Sheffield Hallam University z zastosowaniem metody elementów skończonych. Jednym z priorytetów było uzyskanie jak najkrótszej odpowiedzi impulsowej. Z tego względu stosowane są lekkie i sztywne materiały aby zminimalizować masę. Oprócz tego magnesy ziem rzadkich pozwalają uzyskać bardzo dobrą kontrolę. Optymalizacja strutury głośnika pozwala zmaksymalizować korzyści związane z zastosowaniem poszczególnych materiałów. Membrany wykonywane są izotaktycznego polipropylenu, stosowanego przez firmę Wilson Benesch ponad 10 lat. Materiał ten jest nadal wykorzystywany ze względu na połączenie sztywności i tłumienia. Testowano inne materiały, ale każdy z nich wymagał zastosowania bardziej skomplikowanych zwrotnic dla opanowania rezonansów membrany, co uznano za gorszy kompromis.

Konstrukcja obudów serii Precision wykorzystuje doświadczenia z wcześniejszych modeli. Łączone są różne materiały. Od góry i od dołu obudowy kolumny zakończone są ściankami wykonanymi z bloków aluminium na obrabiarkach CNC. Ich rola nie ogranicza się do prostej funkcji zwykłej ścianki, stanowią one gniazda dla mocowania pionowych ścianek i ściskania konstrukcji. Ścianki przednia i tylna też są wykonane z aluminium, a ścianki boczne z drewna. Gwintowane, metalowe pręty spinają elementy aluminiowe i ściskają całą konstrukcję. Oprócz tego wewnątrz stosowane są rurowe wzmocnienia i profile tłumiące w kształcie litery U.

[zdjęcie zestawów głośnikowych Wilson Benesch Precision P1.0]
[zdjęcie zestawów głośnikowych Wilson Benesch Precision P1.0 - zbliżenie od spodu]
[zdjęcie zestawów głośnikowych Wilson Benesch Precision P2.0]
[zdjęcie zestawów głośnikowych Wilson Benesch Precision P2.0 - zbliżenie]
[zdjęcie zestawów głośnikowych Wilson Benesch Precision P3.0]
[zdjęcie zestawów głośnikowych Wilson Benesch Precision P3.0 - przekrój]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl