Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

POLK AUDIO - kolumny głośnikowe serii Legend (30.01.2020)

Legend to nazwa nowej, flagowej serii kolumn marki Polk Audio. Na polski rynek mają one wejść w lutym 2020. Dystrybucję prowadzi Horn Distribution.

Seria liczy sześć modeli dostępnych w dwóch naturalnych okleinach. Kolejno są to dwa modele podstawkowe, jedna kolumna centralna, dwie kolumny podłogowe i moduł L900 do odtwarzania wyższej warstwy Atmos. Moduł L900 można opcjonalnie zamontować na górnej ściance podłogowych modeli L600 i L800. Po zamontowaniu moduł jest zlicowany z powierzchnią ścianki i nie wystaje ponad jej poziom.

Jak podaje komunikat prasowy Legend to najbardziej zaawansowana seria głośników kiedykolwiek stworzonych przez Polk Audio. Kolumny są polecane zarówno do systemów stereo jak i kina domowego. Wyróżniającym się modelem jest podłogowy L800, który wykorzystuje najnowszą generację technologii Stereo Dimensional Array (SDA-PRO). Jest to pierwsza kolumna SDA zaprezentowana przez Polk Audio w ciągu ostatnich 20 lat.

Technologia SDA Polk Audio została zaprojektowana i wprowadzona przez Matthew Polka na początku lat osiemdziesiątych. Konstrukcja SDA minimalizuje zjawisko znane jako IAC (Interaural Crosstalk), które występuje w konwencjonalnych kolumnach. IAC to zjawisko występujące w pasywnych głośnikach stereo, wynikające z krzyżowania się fal dźwiękowych, zanim dotrą one do uszu słuchacza. Technologia SDA ma akustycznie izolować dwa kanały stereo i eliminować zjawisko IAC.

W Legend L800 zastosowano najnowszą wersję SDA, dopiero co opatentowaną technologię SDA-PRO. Nowy projekt wykorzystuje specjalny filtr Head Shadow w układzie przestrzennym, który został zbudowany tak, aby dokładniej eliminować zjawisko IAC. Ochrona patentowa obejmuje również panele nachylone pod kątem 15-stopni w modelu L800. Taki układ bardziej precyzyjnie ukierunkowuje przetworniki w stronę słuchacza, co ma eliminować straty z zakresu wysokich częstotliwości i potrzebę specjalnego pozycjonowania kolumn głośnikowych.

Poza tym projektanci Polk Audio ulepszyli prawie każdy aspekt konstrukcyjny kolumn głośnikowych, w tym głośnik wysokotonowy, głośnik średniotonowy, głośniki niskotonowe, port basowy, konstrukcję obudowy i układ zwrotnicy.

Głośniki wysokotonowe Pinnacle wykorzystują membranę pierścieniową. Jest to nowa konstrukcja o rozmiarze 1-calowym. Precyzyjnie dostrojony falowód poprawia rozpraszanie energii o wysokiej częstotliwości. W pełni tłumiona tylna komora pomaga niwelować niepożądane rezonanse. Głośnik Pinnacle jest certyfikowany do obsługi dźwięku w wysokiej rozdzielczości.

Specjalnie dla serii Legend Polk opracował nową membranę Turbine, aby zapewnić naturalne odtwarzanie średnich tonów. Membrana Turbine łączy opatentowany przez Polk rdzeń z pianki i geometrię Turbine, która zwiększa sztywność i tłumienie bez dodawania masy.

Ulepszona konstrukcja Power Port, czyli Enhanced Power Port rozszerza zakres niskich częstotliwości oraz wytwarza mniej szumów i więcej niskich tonów niż tradycyjne kolumny z portem basowym. Konstrukcja Power Port została zmodernizowana, wygładzono geometrię portu, uzyskując w ten sposób płynniejsze przejście powietrza do obszaru odsłuchu i zwiększnie głośności na basie.

Konstrukcja obudowy wykorzystuje usztywniające wieńce i specjalną strukturę, aby kontrolować wibracje i wyeliminować niepożądane zniekształcenia dźwięku.

Ceny i podstawowe dane poszczególnych modeli są następujące:
L100 - kolumny podstawkowe, 1-calowy głośnik wysokotonowy, głośnik niskośredniotonowy 5.25-cala, cena 2.999 zł/szt.
L200 - kolumny podstawkowe, 1-calowy głośnik wysokotonowy, głośnik niskośredniotonowy 6.5-cala, cena 3.999 zł/szt.
L400 - kolumna centralna, 1-calowy głośnik wysokotonowy, średniotonowy 4 cale, dwa 6,5-calowe niskotonowe, cena 7.999 zł/szt.
L600 - kolumny podłogowe, 1-calowy głośnik wysokotonowy, średniotonowy 5,25 cala, dwa 7-calowe niskotonowe, cena 9.999 zł/szt.
L800 - kolumny podłogowe, system SDA, dwa 1-calowe głośniki wysokotonowe, dwa średniotonowe, dwa 10-calowe niskotonowe, cena 14.999 zł/szt.
L900 - moduł efektowy Atmos do wyższej warstwy, cena 1.499 zł/szt.

[zdjęcie zestawu głośnikowego Polk Audio Legend L100]
[zdjęcie zestawu głośnikowego Polk Audio Legend L400]
[zdjęcie zestawu głośnikowego Polk Audio Legend L800]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl