Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

PARASOUND - flagowa, 450-watowa końcówka mocy Halo JC 1+ (17.01.2020)

W pierwszym kwartale 2020 do sprzedaży ma wejść nowy flagowy wzmacniacz mocy amerykańskiej firmy Parasound, 450-watowy monoblok Halo JC 1+. Będzie on dostępny w dwóch rodzajach wykończenia, czarnym i srebrnym. Amerykańska cena detaliczna została ustalona na 8.495 dolarów za sztukę.

Nowa końcówka jest określana jako najlepszy wzmacniacz w historii założonej w 1981 roku firmy. Będąca poprzednikiem końcówka mocy Halo JC 1 utrzymywała się na rynku bardzo długo, od 2003 roku. Projektant John Curl wystąpił z propozycją opracowania nowego modelu w roku 2014. Od 2015 rozpoczęła się budowa prototypów, w których sprawdzano koncepcje i teorie Johna Curla. Po pięciu latach pracy powstał Halo JC 1+.

W stosunku do poprzednika Halo JC 1+ wprowadza bardzo rozległe zmiany układowe. Między innymi jest to zwiększenie ilości tranzystorów wyjściowych, zwiększenie pojemności kondensatorów w zasilaczu, aktywna filtracja sygnału zasilania czy nowy projekt stopnia wejściowego. Zmianie uległy też liczne podzespoły oraz parametry techniczne. Większa jest moc, większy maksymalny prąd wyjściowy i większa masa urządzenia.

Halo JC 1+ ma nie tylko dużą moc wyjściową równą 450W dla 8 omów, ale radzi sobie też z obciążeniami o niskiej impedancji. Nawet gdy minimum sięga poniżej 1Ω wzmcniacz pozostaje stabilny. Dla mniejszych mocy wzmacniacz pracuje w klasie A. Można wybrać nastawę z wyższym prądem polaryzacji aby moc w klasie A wynosiła 25W, lub nastawę, dla której moc w klasie A wynosi 10W. Dla większych mocy wzmacniacz przechodzi do pracy w klasie AB.

Wzmacniacz ma wejście zarówno w postaci symetrycznej XLR jak i niesymetrycznej RCA. Sygnał wejściowy może też być przekazany dalej do innego urządzenia, zarówno w postaci symetrycznej (XLR) jak i niesymetrycznej (RCA). Może to być przydatne choćby przy bi-ampingu. Gniazda XLR pochodza od Neutrika, a gniazda RCA z firmy Vampire.

Uniwersalne, zaprojektowane przez Parasound terminale głośnikowe CHK Infinium są zdublowane aby ułatwić bi-wiring. Można podłączyć widełki o szerokości do 16mm, wtyki bananowe, czy też gołe kable 5-AWG.

Na tylnej ściance umieszczono przełącznik wzmocnienia. Do wyboru są dwa warianty, 23dB (low) lub 29dB (normal).

Kolejny przełącznik pozwala na wybór polaryzacji tranzystorów. Tu też są dwa warianty do wyboru. Tryb pracy z niższym prądem jest bardziej energooszczedny i powoduje zmniejszenie zakresu pracy w klasie A.

W stopniu wyjściowym pracują 24 tranzystory Sanken 15A/230V/60MHz selekcjonowane aby uzyskać taki sam współczynnik β. W zasilaczu nowy transformator toroidalny 2,1kVA na rdzeniu H18 współpracuje z baterią sześciu kondensatorów Nichicon Gold Tune o pojemności 198,000µF. Na płytkach z układami wyjściowymi i zasilającymi zastosowano podwójną grubość miedzianych ścieżek.

Zasilacz stopnia wejściowego jest całkowicie oddzielny. Zastosowano w nim transformator R-core i kondensatory o łącznej pojemności 22.400µF, a także szybkie diody soft recovery firmy Harris. Aktywną filtrację sygnału zasilania dla stopnia wejściowego wykonują układy Bybee Music Rails.

Zaprojektowany przez Curl'a nowy stopień wejściowy bazuje na układzie kaskodowym, ma poszerzone pasmo przenoszenia w otwartej pętli i lepszą liniowość. Stopień wejściowy wykorzystuje tranzystory JFET, a stopień sterujący tranzystory MOSFET. Nowinką jest też zastosowanie wysokojakościowego laminatu FR408 dla stopni wejściowego i sterującego. Płytka układów wejściowych jest ekranowana.

Cały układ audio jest bezpośrednio sprzężony, bez kondensatorów czy cewek w torze sygnału. Układ szybkiego startu polaryzacji pozwala osiągnąć pełną jakość dźwięku już po kilku minutach od włączenia.

Wśród wykorzystywanych części są też kondensatory Wilson Audio REL charakteryzujące się odpornościa na wibracje. Wewnętrzne konektory w torze sygnału audio są złocone. Zainstalowano też układy zabezpieczające i zabezpieczenie przed impulsem rozruchowym.

JC 1+ ma wejście i wyjście wyzwalacza. Można też skorzystać z funkcji włączania wzmacniacza przez układ detekcji sygnału na wejściu. Automatyczne włączanie może też być opóźnione.

Wzmacniacz może być instalowany w standardowych 19-calowych szafkach przy pomocy załączony akcesoriów. Zajmuje przestrzeń 4U.

Dane techniczne Halo JC 1+:

[zdjęcie wzmacniacza mocy Parasound Halo JC 1+]
[zdjęcie wzmacniacza mocy Parasound Halo JC 1+ - tylna ścianka]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl