Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

FINAL - flagowe słuchawki douszne A8000 (13.12.2019)

Na rynek wchodzą nowe, flagowe słuchawki douszne marki final, model A8000. Mają one być dostępne w Polsce od połowy stycznia 2020 w cenie 8.800 zł (dystrybucja Fonnex).

A8000 wchodzi na rynek dokładnie 10 lat po inauguracji serii Piano Forte. Jak podają firmowe materiały 3 lata trwały prace projektowe nad A8000, a następne 2 lata poświęcono na optymalizację produktu. Cały proces trwał łącznie 5 lat. Od początku celem było uzyskanie jak najbardziej przeźroczystego brzmienia. Prace badawcze przy projekcie A8000 obejmowały zagadnienia akustyczne, psychologiczne, mechanikę płynów, badania materiałowe, techniki produkcyjne, a także kontrolę wibracji i rezonansów.

Aby osiągnąć jak najlepszą przeźroczystość skupiono się na badaniu odpowiedzi czasowej. Chociaż metoda CSD (Cumulative Spectral Decay) pozwala dokładnie badać niedoskonałości techniczne, to niestety brakuje ścisłej korelacji wyników pomiarowych z jakością brzmienia. Usunięcie problemu pomiarowego nie musi oznaczać poprawy brzmieniowej. Dlatego opracowano firmową metodę PTM (Perceptual Transparency Mesurement), która ma być dokładniej opisana w przyszłej publikacji.

Aby uniknąć problemów z interferencjami i sumowaniem sygnałów z oddzielnych przetworników zdecydowano się na pojedynczy przetwornik. Jest to przetwornik dynamiczny z membraną berylową. Beryl łączy wysoką prędkość dźwięku, małą gęstość i wysoką sztywność. W A8000 cała membrana jest wykonana z berylu. Materiał ten jest kruchy i membrana A8000 jest wykuwana przy pomocy nowoczesnego, pracochłonnego procesu, tak aby uzyskać wymaganą grubość. Membrana jest lekka i ma małą grubość, ale zachowuje wysoką sztywność.

Berylowa membrana pracuje na elastycznym zawieszeniu. Typowy sposob montażu przetworników bazuje na elastycznym kleju, co może powodować wibracje i wzbudzanie rezonansów. Dlatego opracowano technologię Anti Resonance Direct Mounting. Silny klej jest aplikowany z boku przetwornika w bardzo precyzyjnie wykonanej szczelinie.

Kolejna firmowa technologia to Tetra Chamber Topology, czyli zespół 4 precyzyjnie ukształtowanych komór optymalizujących prace przetwornika. Pierwsza z nich to komora frontowa. Dwie następne to komory tylne. Jedna z nich jest bezpośrednio za przetwornikiem, druga jest połączona z otoczeniem przez port. Czwarta komora mieści konektor MMCX. Czwarta komora jest połączona z trzecią przy pomocy separatora i precyzyjnie obliczonego małego portu. Takie rozwiązanie ma wyeliminować różnice brzminiowe, które mogą powstać ze względu na zróżniowanie punktów lutowniczych w poszczególnych słuchawkach.

Obudowa A8000 jest wykonana ze stali nierdzewnej i wypolerowana aż do uzyskania lustrzanego efektu. Konstrukcja obudowy ułatwia wykonanie ewentualnej naprawy. Gniazda MMCX do podłączenia kabla to własne opracowanie firmy.

Kabel o długości 1,2m ma posrebrzany przewodnik i jest zakończony wtykiem 3,5mm. Został on opracowany we współpracy z firmą Junkosha.

Wkładki douszne mają oznaczenia dla lewego i prawego kanału. Każda wkładka jest wykonana z dwóch rodzajów silikonu, miękkiego w części stykającej się z uchem i twardszego w części wewnętrznej. Słuchawki są dostarczane z wymiennymi filtrami chroniącymi przez woskowiną i zabrudzeniami. Wymianę filtrów użytkownik może wykonać samodzielnie.

W zestawie jest też etui do przenoszenia słuchawek, haczyki do prowadzeina kabli i specjalne narzędzie do odłączania kabli MMCX.

Dane techniczne A8000:

[zdjęcie słuchawek final A8000]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl