Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

NUPRIME - przetwornik cyfrowo-analogowy Evolution DAC (8.05.2019)

Na nasz rynek wszedł przetwornik cyfrowo-analogowy NuPrime Evolution DAC. Urządzenie jest dostępne w kolorach czarnym lub srebrnym w cenie 15.495zł (dystrybucja Rafko).

Evolution DAC obsługuje sygnały wysokiej rozdzielczości DSD512, DXD oraz MQA. Do konwersji cyfrowo-analogowej wybrano układ ES9038PRO. Współpracuje on ze sterującym układem scalonym PSRC NuPrime. Ten autorski układ służy nie tylko do dekodowania, zapewnia też konwersję częstotliwości próbkowania do PCM 768kHz i do DSD512, a także konwersję PCM do/z DSD. Obsługiwane są częstotliwości próbkowania PCM od 44.1kHz do 768kHz oraz DSD w wersjach od DSD64 do DSD512. Można też dekodować sygnały DoP z wejść koncentrycznych i optycznych.

Do wyboru jest siedem filtrów cyfrowych dla różnorodnych charakterystyk dźwięku: minimum phase fast, miniumum phase slow, linear phase fast, linear phase slow, apodizing fast, hybrid fast, brickwall. Można też zmieniać polaryzację sygnału na wyjściu (normal/invert).

Na wyposażeniu są wyjścia analogowe niesymetryczne 2*RCA, jak i symetryczne 2*XLR. Mogą one pracować ze stałym poziomem lub z regulacją głośności. Możliwe jest różne ustawienie kanałów stopnia wyjściowego (oba wyjścia można ustawić na prawo, lewo, R+L lub L+R).

Do dyspozycji jest siedem wejść cyfrowych: dwa koncentryczne RCA, dwa optyczne Toslink, AES/EBU XLR, I2S na złączu HDMI oraz asynchronicze USB typ B. Wejście USB obsługuje natywne odtwarzanie DSD metodami ASIO i DoP. DSD jest dekodowany natywnie z tą samą częstotliwością próbkowania co źródło wejściowe. Wejście USB obsługuje też MQA. Dla systemu Windows dostępne są specjalne sterowniki, a dla komputerów Mac wystarczające są standardowe sterowniki. Wejście cyfrowe standardu I2S (inaczej IIS) służy do łączenia się ze źródłami NuPrime i nie należy go łączyć z innymi urządzeniami.

Sekcja analogowa korzysta z autorskich układów zasilających złożonych z dyskretnych komponentów. Układy te zapewniają dodatkową stabilizację co daje wysoki poziom PSRR (power supply rejection ratio - współczynnik tłumienia wpływu zasilania). W stopniu wyjściowym zainstalowano wymienne wzmacniacze operacyjne, tak aby entuzjaści modyfikacji mogli poszukać swojego własnego brzmienia.

Zastosowano też autorskie rozwiązanie oprogramowania regulacji głośności z nieliniową krzywą głośności. Głośność na każdym wejściu jest indywidualnie regulowana w celu dokładnego dopasowaniu poziomu natężenia dźwięku dla każdego źródła.

Aby zapewnić stabilne zasilanie zastosowano dwie nowości - zaawansowany filtr AC oraz transformator C-Core. Filtr AC zainstalowano zaraz za gniazdem elektrycznym. Jego zadaniem jest redukowanie szumu pojawiającego się w wysokich częstotliwościach. Według danych producenta filtr działa z co najmniej 20-decybelową skutecznością w zakresie od 100kHz do 5MHz. Przefiltrowany prąd trafia do transformatorów C-Core, które mają zredukowane pole rozproszone. W celu zapewnienia lepszego ekranowania transformatorów zamknięto je w puszkach ze stali nierdzewnej. Wszystko to pomaga w minimalizowaniu zakłóceń, które mogą przeszkadzac w pracy innych obwodów. Bateria specjalizowanych kondensatorów o przewymiarowanej pojemności równej około 70.000 µF zapewnia stabilność zasilania dla cyfrowych i analogowych układów.

Wyposażenie uzupełnia regulacja jasności wyświetlacza. Obudowa ma nóżki izolujące od drgań, a jej ma wymiary SWG to 430 * 55 * 315 mm. Masa urządzenia wynosi 5.2 kg.

[zdjęcie przetwornika cyfrowo-analogowego NuPrime Evolution DAC]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl