Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

MC INTOSH - zaawansowane kolumny podłogowe XRT 1.1K (1.02.2019)

Niespełna rok po potężnych kolumnach McIntosh XRT 2.1K na nasz rynek wchodzą spokrewnione konstrukcyjnie, ale mniejsze i tańsze zestawy XRT 1.1K. W dalszym ciągu są to jednak pełnopasmowe, bardzo duże i drogie zestawy. Cena za parę wynosi 276.000 złotych, a dystrybucję prowadzi HiFi Club.

XRT 1.1K to czterodrożne kolumny o wysokości prawie 180cm. Tak jak u droższego krewniaka, najbardziej charakterystyczną cechą konstrukcyjną są dwa zespoły wielu głośników ułożonych w długie pionowe linie i aproksymujących źródło liniowe. Badania nad takim typem konstrukcji były prowadzone w firmie McIntosh już pod koniec lat 1970-tych.

W każdej kolumnie XRT 1.1K pracuje łącznie 70 głośników. Są to cztery 6,5-calowe głośniki basowe, dwa 6,5-calowe głośniki dla pasma niższych średnich tonów, 24 głośniki 2-calowe dla zakresu górnej części tonów średnich i 40 głośników wysokotonowych o rozmiarze 3/4 cala dla zakresu tonów wysokich.

Wykorzystano głośniki opracowane wcześniej do wspomnianego modelu XRT 2.1K. Przetworniki basowe o rozmiarze 6,5 cala mają duży skok i membrany kanapkowe z włókien nanoweglowych oraz Nomexu. Te same materiały i kanapkową konstrukcję membrany zastosowano też w 6,5-calowych głośnikach niskośredniotonowych. Głośniki średniowysokotonowe (2 cale) oraz wysokotonowe (3/4 cala) mają neodymowe magnesy i aluminiowo-magnezowe membrany.

Zespoły głośników średniowysokotonowych i wysokotonowych umieszczono w osobnej smukłej obudowie zamocowanej przed obudową główną. Ustawienie tych głośników na linii pozwala uzyskać aproksymację walcowej charakterystyki promieniowania. Daje to zmniejszenie odbić od sufitu i podłogi, a także zmniejsza zróżnicowanie głośności przy zmianie odlegości słuchacza od zestawu głośnikowego.

Główna obudowa mieszcząca głośniki basowe oraz niskośredniotonowe ma wyloty tuneli bass-reflex na tylnej ściance. Podstawa kolumn jest wykonana z aluminium i szkła. Całość opiera się na czterech regulowanych stopkach, tak aby zapewnić dobry kontakt z podłożem i wyeliminować potencjalne zniekształcenia czy wibracje. Lakierowanie na wysoki połysk wymaga położenia siedmiu warstw. Maskownice z czarnej tkaniny są utrzymywane magnetycznie. Niektóre elementy naśladują wygląd gałek z elektroniki McIntosha.

Zwrotnica zapewnia równomierną charakterystykę przenoszenia w całym paśmie. Wszystkie elementy mają niską stratnośą i charakteryzują się zdolnością do pracy z dużymi prądami. Poszczególne cewki dobrano tak by zapewnić wysoką liniowość na dużych poziomach głośności. W zwrotnicy zainstalowano bezpieczniki PTC. Jeśli nadmierne obciążenie spowoduje ich aktywację, po zmniejszeniu poziomu sygnału samoczynnie wracają one do normalnego stanu. Zastosowano opatentowane terminale McIntosh'a Solid Cinch. Pozwalają one na połączenie trójkablowe lub tri-amping. Firmowe logo na przedniej części podstawy może być podświetlone.

Dane techniczne XRT 1.1K:

[zdjęcie zestawów głośnikowych McIntosh XRT 1.1K]
[zdjęcie zestawów głośnikowych McIntosh XRT 1.1K - zbliżenie]
[zdjęcie zestawów głośnikowych McIntosh XRT 1.1K - terminale]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl