Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

NAGRA - flagowy przetwornik cyfrowo-analogowy HD DAC X i przetwornik TUBE DAC (15.01.2019)

Firma Audio Technology Switzerland sprzedająca swoje produkty pod marką Nagra na targach w Las Vegas ogłosiła wprowadzenie nowego, flagowego przetwornika cyfrowo-analogowego HD DAC X. Urządzenie wchodzi do sprzedaży w tym miesiącu, a zalecana cena na rynku amerykańskim wynosi 64.500 dolarów.

Nagra ma duże doświadczenie z obróbką sygnałów cyfrowych. W latach 1990-tych powstał magnetofon Nagra D, pierwszy na rynku obsługujący zapis 24bity/96kHz. Nagra projektowała wówczas własne, dyskretne konwertery CA i AC. W 2013 wszedł do sprzedaży konwerter HD DAC. Z kolei w 2018 roku premierę miał przedwzmacniacz Nagra HD PREAMP. Obecność w ofercie tego przedwzmacniacza oraz rozwój rynku plików skłoniły firmę do opracowania nowego flagowego konwertera należącego do serii HD.

Podobnie jak HD PREAMP, HD DAC X też mieści sie w dwóch obudowach. HD DAC X wykorzystuje też podobne rozwiązania w sekcjach zasilania oraz w konstrukcji mechanicznej służącej kontroli wibracji. Zasilanie bazuje na potężnym zestawie superkondensatorów. Podobnie jak akumulatory zapewniają one cichą pracę, ale są bardziej stabilne ponieważ nie rozładowują się z czasem tak jak baterie. Każdy stopień elektroniczny ma własny układ zasilania z osobnym niskoszumnym stabilizatorem. HD DAC X wykorzystuje aż 37 układów zasilania, z czego 16 przypada na sekcję cyfrową.

Sekcja cyfrowa to zupełnie nowy projekt z nowym firmowym wejściem USB. Konwerter może odtwarzać 1-bitowe sygnały aż do DSD 256 (inaczej DSD 4x). Przewidziano też możliwość wprowadzania sprzętowych i programowych aktualizacji aby dopasować się do przyszłych zmian dotyczących czy to formatów czy źródeł.

Do dyspozycji jest dużo wejść cyfrowych, w tym dwa wejścia Nagra-optical dla planowanych w przyszłości źródeł marki Nagra.

Sekcja analogowa to owoc intensywnych badań i odsłuchów. Zastosowano topologię dual mono. Każdy kanał ma międzystopniowy transformator i lampę. Transformatory są od nowa zaprojektowane i nawijane ręcznie przez Nagrę w Szwajcarii.

Oprócz tego do oferty wchodzi też TUBE DAC. Jest to następca HD DAC. Ma on taką samą sekcję analogową. Natomiast sekcja wejść cyforwych i rdzeń cyfrowy są takie same jak w HD DAC X. TUBE DAC jest dostępny w różnych wariantach, a jego zalecana cena amerykańska zaczyna się od 29.500 dolarów. Istnieje możliwość aktualizacji poprzedniego konwertera HD DAC do poziomu TUBE DAC.

Firma Audio Technology Switzerland wywodzi się z założonej w 1951 roku przez Stefana Kudelskiego firmy Nagra. Audio Technology Switzerland wydzielono jako osobną firmę z działu Nagra Audio w roku 2012. Rodzina Kudelski nadal ma znaczne udziały w firmie.

[zdjęcie przetwornika cyfrowo-analogowego Nagra HD DAC X]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl