Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

AURALIC - zaawansowany generator zegara Leo GX Reference Master Clock (11.09.2018)

Auralic dodał do swojej oferty wzorcowy generator sygnału zegara Leo GX Reference Master Clock. Urządzenie to uzupłenia linię produktów oznaczonych literą G. Premierowe prezentacje miały miejsce na wystawie w Monachium w maju 2018. Wkrótce Leo GX pojawi się w sprzedaży w Polsce. Model Leo GX w wersji Basic będzie kosztował 30.000 złotych, a wersja Leo GX Premium 36.999 złotych (dystrybucja MIP).

Generator zegara Leo GX Reference Master Clock to urządzenie skonstruowane specjalnie w celu zintegrowania go z firmowymi przetwornikami cyfrowo-analogowymi z serii G. Chodzi tutaj zarówno o VEGA G2 Streaming DAC, jak i przyszłe modele. Leo GX jest innym rodzajem zegara, aniżeli wszystkie inne generatory zegara audio oferujące synchronizację ze swoim wewnętrznym wzorcem. Jest on bowiem w stanie całkowicie zastąpić układ taktujący w przetworniku.

Cyfrowe systemy audio potrzebują precyzyjnego taktowaniu sygnału aby zachować wysokie parametry przetwarzania sygnału. Wraz z rozpowszechnieniem plików o wysokiej rozdzielczości wymagania względem jakości zegara wzrosły. Zegary o wysokich częstotliwościach, stosowane w przetwornikach cyfrowo-analogowych stały się droższe i trudniejsze do skonstruowania. Nawet kiedy wykorzystywane są tradycyjne, zewnętrznych generatory zegara, jakość wewnętrznego taktowania w przetworniku DAC jest nadal czynnikiem ograniczejacytm. Zwykły przetwornik może tylko wzorować się na zewnętrznym sygnale taktującym aby stworzyć swój własny sygnał zegara używając pętli PLL.

Zegar referencyjny Leo GX działający w połączeniu z przetwornikiem VEGA G2 Streaming DAC to nowe podejście do koncepcji taktowania systemu audio. Przetwornik może pracować bezpośrednio z sygnałem dostarczonym przez zegar referencyjny. Według materiałów Auralica jest to pierwszy taki system dostępny na rynku.

Dzięki Leo GX w układzie bezpośredniego dostarczania sygnału zegara nie ma potrzeby stosowania wysokoszumowych pętli PLL. Ponieważ przetworniki serii G takie, jak VEGA G2 działają bezpośrednio z sygnałem z Leo GX nigdy nie zachodzi potrzeba śledzenia jakiegokolwiek sygnału.

Leo GX stosuje wszystkie rozwiązania znane z innych urządzeń serii G aby zapewnić perfekcyjne środowisko dla zaawansowanego systemu taktującego. Leo GX ma dwa zegary, każdy kontrolowany temperaturowo dla stabilnego działania. Każdy jest dedykowany, aby zapewnić ekstremalnie precyzyjne częstotliwości taktowania dla sygnałów bazujących na 44.1KHz oraz 48KHz. Częstotliwości pracy tych zegarów to odpowiednio 90.3168MHz oraz 98.304Mhz, a więc bardzo duże wartości.

Stosowana już wcześniej w serii G obudowa Unity Chassis chroni zegar przed szumem elektromagnetycznym (EMI). Specjalnie skonstruowane nóżki tłumią i absorbują wibracje. Leo GX został też zbudowany w oparciu o dwa liniowe zasilacze Purer-Power Auralica: jeden dla zegarów i jeden dla systemów sterujących. W Leo GX pojawia się także nowa technologia izolacji optycznej. Przesyła ona sygnały kontrolne za pomocą włókna optycznego w celu separacji wewnętrznych modułów oraz aby zminimalizować fizyczne połączenia wewnątrz urządzenia.

Ze względu na wysoką precyzję i wysokie częstotliwości zegara Leo GX nie wszystkie połączenia są w stanie dostarczyć taki sygnał. Aby pomóc użytkownikom w tej kwestii, Auralic zdecydował się zaoferować Leo GX w dwóch wersjach. Leo GX Premium jest dostarczany z opracowanym przez firmę Auralic, specjalnym kablem, który jest zrobiony z materiałów o militarnej specyfikacji i paśmie 60GHz. Kabel ten jest robiony ręcznie, dokładnie strojony za pomocą precyzyjnych instrumentów pomiarowych. Dostarczany jest z nim nawet pisemny raport ilustrujący to, że jego specyfikacja jest w stanie spełnić swoje zadanie z nawiązką. Leo GX Basic jest z kolei dostarczany ze zwykłym kablem przenoszącym sygnał zegara.

Precyzja zegara Leo GX jest tak wysoka, że standardowe matody pomiarowe jak jitter czy szum fazowy nie są wystarczające do mierzenia osiągów. Zamiast tego używane jest odchylenia Allana, które mierzy krótkookresowe zmienności w osiągach zegara oraz szumie fazowym. Odchylenie Allana w przypadku zegara referencyjnego Leo GX Reference Master Clock wynosi 2*10-12 (przy 1 sekundzie). Jest to porównywalne do rubidowego zegara atomowego 10MHz z szumem fazowym +/- 1Hz przy -110 dBc/Hz, lub 500 razy niższym jitterem, niż oscylator Femto 82Fs.

Auralic stworzył Leo GX aby ulepszyć każdy system składający się z komponentów serii G2. Droga sygnału direct-to-DAC działa na chwilę obecną jedynie z przetwornikiem VEGA G2 Streaming DAC. Według zapowiedzi producenta będzie można zastosować Leo GX z przyszłymi urządzeniami serii G.

[zdjęcie generatora zegara Auralic Leo GX Reference Master Clock]
[zdjęcie generatora zegara Auralic Leo GX Reference Master Clock - wnętrze]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl