Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

XAVIAN - Prometeo, flagowe kolumny serii Epica (1.08.2018)

Na nasz rynek weszły podłogowe kolumny Xavian Prometeo. Zestawy te należą do serii Epica i są obecnie flagowym modelem firmy. Cena wynosi 87.990 zł (dystrybucja Moje Audio).

Prometeo to trójdrożne zestawy typu bass-reflex. Są one ukoronowaniem ponad 20-letnich doświadczeń firmy. W tym przypadku nie ograniczano cen użytych podzespołów. Głośniki do każdej pary kolumn są dobierane przy pomocy pomiarów i odsłuchu.

Po wielu testach zapadła decyzja aby zastosować miękką kopułkę do odtwarzania wysokich tonów. Uznano, że takie klasyczne rozwiązanie jest lepsze od membran metalowych czy membran z egzotycznych materiałów, a uzyskiwany dźwięk jest bardziej naturalny i lepiej zintegrowany z resztą pasma. Głośnik pracujący w Prometeo jest zaprojektowany przez Xaviana i produkowany we Włoszech pod marką AudioBarletta. Cewka o rozmiarze 29 milimetrów jest nawinięta płaskim drutem z aluminium powlekanego miedzią. Membrana jest impregnowana. W układzie napędowym jest miedziany pierścień, a sam magnes ceramiczny jest bardzo silny. Zastosownao labiryntową komorę. Odlewana płytka przednia kontroluje dyspersję.

Średnie tony odtwarza głośnik AudioBarletta znany z kolumn Orfeo. Ma on rozmiar 175mm, impregnowaną membranę papierową, odlewany kosz, szerokie pasmo, bardzo duży zakres wychyleń, 50-milimetrową cewkę i grubą miedzianą nasadkę na nabiegunniku. Jak opisuje to producent, zastosowano ekstremalny napęd magnetyczny.

Niskie tony odtwarzają 4 głośniki AudioBarletta o rozmiarze 175 mm. Mają one impregnowane membrany papierowe, odlewane kosze, bardzo duży zakres wychyleń i szerokie pasmo, 50-milimetrową cewkę i grubą miedzianą nasadkę na nabieguniku. Ich napęd też określono jako ekstremalny.

Bardzo dużo wysiłku poświęcono zwrotnicy. Każdy element, każda gałąź i każde połączenie jest przemyślane tak by nie szkodzić przekazowi muzyki. Zastosowano kondensatory olejowe Mundorfa, militarne rezystory, precyzyjnie nawinięte cewki powietrzne.

Obudowa typu bass-reflex ma dwa umieszczone z tyłu aluminiowe tunele. Ścianki wykonuje się ręcznie z selekcjonowanego, litego, włoskiego orzecha lub klonu w wkładkami z orzecha (wersja Marina). W środku zastosowano wytłumienie bitumiczne.

Do połączenia służą dwie pary terminali Xaviana, co pozwala na bi-wiring lub bi-amping.

Dane techniczne Xavian Prometeo:

[zdjęcie zestawów głośnikowych Xavian Prometeo]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2022 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl