Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

ZIDOO - odtwarzacze sieciowe X20 i X20 Pro (2.07.2018)

Na nasz rynek weszły dwa odtwarzacze sieciowe plików audio-wideo Zidoo. Cena detaliczna modelu Zidoo X20 wynosi 2.077 zł brutto. Cena detaliczna Zidoo X20 Pro z przetwornikiem CA Sabre E9038 wynosi 3.250 zł brutto. Dystrybucję prowadzi C4i.

Oba odtwarzacze są adresowane głównie do użytkowników kina domowego. Zaawansowany przetwornik ESS E9038 Pro firmy Sabre w modelu X20 Pro zastosowano jednak z myślą o audiofilskiej klienteli. W odrożnieneiu od tańszego krewniaka X20 Pro ma dodatkowo symetryczne wyjście audio na gniazdach XLR. Oba modele mają niesymetryczne wyjścia audio RCA oraz cyfrowe wyjscia SPDIF (optyczne i koncentryczne), są też w stanie odtworzyć i podać na wyjście Toslink materiał 24bity-192KHz. W aplikacji fabrycznej Music Player w X20 PRO odtworzymy natywnie pliki SACD zgrane do obrazu płyty ISO, jak i w formacie dxf.

Na wyposażniu jest też dodatkowe wyjście HDMI dedykowane wyłącznie sygnałom audio. Dzięki temu starszej generacji urządzenia, np. amplitunery Full HD niezgodne z HDCP2.2, mogą odbierać dźwięk ze strumienia 4K i HDCP 2.2. Przy wejściowej rozdzielczości 4K@60Hz na jednym wyjściu HDMI otrzymujemy sygnał bez zmian, a na drugim wyjściu HDMI wyświetlany jest czarny obraz o niższej rozdzielczości z niezmienionym dźwiękiem. W rezultacie można używać jednocześnie Zidoo, telewizora 4K oraz amplitunera czy innego urządzenia obsługującego dźwięk z maksymalną rozdzielczością wejściową 1080p.

Co charakterystyczne dla Zidoo, dostępne jest też wejście HDMI 2.0 pozwalające podłączyć zewnętrzne źródło HDMI i uzyskać obraz na podglądzie lub całym ekranie. Dzięki temu nie trzeba instalować dodatkowych przełączników HDMI lub korzystać z przełącznika HDMI w amplitunerze.

Do przetwarzania sygnałów zastosowano nowy procesor Realtek 1296 Quad-Core 64 bit A53. Powstał on w wyniku współpracy Zidoo oraz Realteka. Układ 1296 jest ulepszoną wersją wydajnego modelu 1295, wykorzystywanego w modelach Zidoo (X10, X8) oraz Dune. Realtek 1296 został zaprojektowany specjalnie do dekodowania i przetwarzania obrazu wideo w najwyższej jakości 4K UHD, HDR i z szeroką przestrzenią kolorów.

Odtwarzacze zostały wyposażone we wbudowany zasilacz wysokiej mocy. Zidoo X20 posiada 2GB pamięci RAM i 16GB pamięci wewnętrznej, zaś model X20 Pro odpowiednio 4GB RAM i 32GB pamięci wbudowanej. Posiadają dwie, dostępne od frontu kieszenie na dyski 3,5-cala SATA 3.0.

Nowe modele Zidoo odtwarzają najnowsze oraz najbardziej wymagające pliki audio i wideo. Wspierają sprzętowe odtwarzanie niemal wszystkich formatów wideo do 4K 60Hz ze wsparciem HDR, 3D MVC (Blu-ray, MKV), wideo 10bit czy plików H.265/HEVC 10bit. Rodzina X20 posiada wyjście HDMI 2.0a i wspiera automatyczne dostosowywanie pomiędzy klatkażem 23.976, 25, 30, 50, 59.94 i 60. Producent zaimplementował zupełnie nowy algorytm konwersji HDR do SDR, co poprawia obraz na starszych odbiornikach.

Poza standardowymi formatami dźwięku wielokanałowego, czyli Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio, Zidoo X20 i X20 Pro obsługują także passthrough najnowszych formatów HD-Audio, czyli Dolby Atmos oraz DTS:X, wspierających m.in. dodatkowe głośniki podsufitowe. Odtwarzacze pozwalają również na downmix dźwięku wielokanałowego do niższych formatów, zapewniając zgodność ze starszymi amplitunerami kina domowego bez złącza HDMI. X20 i X20 Pro natywnie odtwarzają bezstratne formaty audio, jak SACD, DFF, DSF, APE, FLAC, WAV i DSD128.

Nowe modele Zidoo odtwarzają także obrazy płyt Blu-Ray i DVD z pełnym menu nawigacyjnym, w tym obrazy BD-ISO 4K, jak i strukturę plików. Materiał UHD można otworzyć i przeglądać tak, jak w odtwarzaczu Blu-Ray z pełnym dostępem do materiałów dodatkowych, rozdziałów, ścieżek dźwiękowych czy alternatywnych napisów. Można również uruchomić film z wykorzystaniem menu uproszczonego, zachowując jednocześnie dostęp do wszystkich funkcji. Menu odtwarzacza pozwala m.in. na zmianę parametrów obrazu i dostosowania go do posiadanego wyświetlacza czy warunków otoczenia. Producent udostępnił również zaawansowane opcje do obsługi napisów, które można również pobierać on-line w języku polskim. Dobrane napisy można edytować, wybierając czcionkę, jej rozmiar i kolor, a także odpowiednie tła i efekty.

Zidoo X20 i X20 Pro korzystają z systemu Android, a także równolegle działającego systemu Open WRT, obsługującego funkcje serwera sieciowego i pozwalającego uruchomić usługi takie jak np. transmission czy VPN. Wykorzystanie dwóch dysków pozwala na łatwe przenoszenie plików pomiędzy nimi. Można też wykorzystać odtwarzacz jako serwer sieciowy NAS. Zawartość biblioteki audio/wideo będzie dostępna dla innych urządzeń w sieci lokalnej dzięki funkcji i oprogramowaniu OpenWRT.

Co prawda zablokowany jest dostęp do Google Play, ale można manualnie instalować aplikacje z plików apk. Między innymi można zainstalować z plików apk takie aplikacje, jak: YouTube, Netflix, Spotify, Tidal czy KODI w wersji sygnowanej przez Zidoo: ZDMC. Przeglądanie multimediów na nowych odtwarzaczach jest obsługiwane przez fabryczną aplikację PosterWall - przeskanuje ona zasoby umieszczone na podłączonych dyskach, jak i w ramach sieci (NFS, SMB), a także dobierze do filmów oraz albumów muzycznych okładki. Producent dostarczył możliwość sterowania i przeglądania zasobów również z urządzeń zewnętrznych - komputerów, telefonów lub tabletów.

Aluminiowa obudowa zapewnia bardzo dobre odprowadzanie ciepła. Aktywne chłodzenia zapewniają dwa ciche, inteligentne wentylatory, które mogą automatycznie regulować prędkość lub pozwalają na manualną regulację z poziomu menu urządzenia. Może je także całkowicie wyłączyć. Przód obudowy jest wykonany ze szczotkowanego aluminium w kolorze czarnym ze srebrną wstawką na dole. Frontowy wyświetlacz LED prezentuje podstawowe parametry odtwarzania i połączeń lub aktualną godzinę.

Na tylnej ściance umieszczono złącze USB 3.0 oraz USB-C. Za łączność sieciową odpowiada złącze LAN 1000Mb, 2-antenowy moduł WiFi 802.11 AC 867Mbps oraz Bluetooth 4.1 do podłączenia zewnętrznych akcesoriów.

Istnieje możliwość podłączenia zewnętrznego wejściowego i wyjściowego przewodu podczerwieni mini jack 3,5 mm oraz portu RS232, który pozwala na instalację odtwarzaczy w zautomatyzowanej instalacji smart home np. przy współpracy z systemem sterowania Control4 (również przez HTTP).

W zestawie znajduje się wielofunkcyjny pilot zdalnego sterowania z podświetlanymi klawiszami oraz możliwością programowania przycisków funkcyjnych. Pilot działa zarówno na podczerwień, jak i Bluetooth. Możliwe jest również sterowanie z dowolnego urządzenia w sieci poprzez stronę IP urządzenia lub z tabletu czy telefonu z systemem Android przez aplikację CetusPlay.

C4i oferuje możliwość zamówienia odtwarzacza z wbudowanym dyskiem SATA lub z klawiaturą bezprzewodową typu AirMouse Deluxe, MGP-811 lub V5. Produkty są objęte 12-miesięczną gwarancją producenta. C4i zawsze dostarcza odtwarzacze z aktualnym oprogramowaniem.

Dane techniczne Zidoo X20 i X20 Pro:

[zdjęcie odtwarzacze Zidoo X20]
[zdjęcie odtwarzacze Zidoo X20 Pro]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2021 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl