Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

AUDIO RESEARCH - referencyjny monoblok lampowy Reference 160M (20.04.2018)

Po dwóch latach prac badawczych, firma Audio Research wprowadziła na rynek monofoniczny wzmacniacz mocy Monoblock Power Reference 160M (REF160M). Wzmacniacz wyróżnia się zastosowaniem rozwiązań technicznych i wzorniczych, które do tej pory nie były w takim zestawie obecne w żadnym wcześniejszym modelu Audio Research. Wzmacniacz ma dwie wersje kolorystyczne, Natural (srebrny) oraz Black (czarny). Cena za pojedynczy monoblok wynosi 79.999 złotych (dystrybucja Horn Distribution).

160M wykorzystuje udoskonaloną topologię. W porównaniu do poprzednich wzmacniaczy Audio Research zmniejszono ilość komponentów w ścieżce sygnału. Elementy są też staranniej dobrane. Niektóre podzespoły są przygotowane na zamówienie specjalnie dla Audio Research. Zastosowno specjalną 4-warstwową drukowaną płytkę, dzięki której obniżono poziom szumu. Dotychczas projekt ten był zarezerwowany dla przedwzmacniaczy Audio Research.

Ulubioną lampą w firmie Audio Research jest KT150, stosowana we wszystkich wzmacniaczach, począwszy od VSi75 na REF750SE kończąc. W REF160M pracują dwie dobrane pary KT150 w stopniu wyjściowym oraz dwie podwójne triody 6H30 w stopniu sterującym. Żywotność lamp mocy jest szacowana na 3.000 godzin, a lamp sterujących na 4.000 godzin. Przed montażem lampy są przez 48 godzin wygrzewane, mierzone i klasyfikowane. Firma korzysta z autorskiej procedury Certified Matched. Kompletne i dobrane zestawy lamp są następnie montowane w poszczególnych urządzeniach.

REF160M wyposażono w obwód automatycznej regulacji prądów spoczynkowych (auto-bias). Dzięki temu wzmacniacz nie wymaga żadnych klaibracji wykonywanych przez użytkownika i może współpracować z różnymi typami lamp. Oprócz KT150 pasują do niego 6550, KT88 i KT120. Wbudowany jest też licznik godzin pracy lamp. Dodatkowo każda z lamp posiada specjalny obwód ochronny. Oddzielne dla każdej lampy wysokiej jakości bezpieczniki zamontowano wewnątrz obudowy i jeśli to konieczne, można je w łatwo wymienić. Wskaźnik stanu lamp na przednim panelu i wskazuje czy poszczególne lampy działają prawidłowo.

W zasilaczu wykorzystano nowy rodzaj transformatora High Energy Capacity Transformer i pokaźny zestaw kondensatorów, aby dostarczać duże prądy potrzebne dla uzyskania wysokiej dynamiki, odtwarzania transjentów i głębokiego basu. Zastosowano też półprzewodnikowe układy do stabilizacji napięcia.

Zależnie od swoich preferencji użytkownicy mogą wybrać tryb pracy ultralinear lub też tryb triodowy. W trybie ultralinearnym do dyspozycji jest pełna moc. W trybie triodowym moc spada do około 75W. Purystyczni użytkownicy często preferują jednak wariant triodowy, zwłaszcza gdy wzmanciacz współpracuje z wysokosprawnymi kolumnami lub pomieszczenie nie jest duże, czy też po prostu nie są potrzebne wysokie poziomy głośności.

REF160M to także nowa stylistyka. Za nowe wzornictwo Audio Research odpowiedzialny jest Livio Cucuzza. Założeniem było stworzenia urządzenia dopasowanego do przedwzmacniacza REF6, z zachowaniem możliwości odglądania żarzących się lamp. Dlatego na przedniej ściance znalazło się pokaźnych rozmiarów okienko. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej, dwuwarstwowej konstrukcji okienko mieści też zintegrowany, przeźroczysty miernik mocy. Wskazania miernika świecą dzięki ukrytym diodom LED, a dodatkowo możliwa jest regulacja poziomu jasności podświetlenia. Górna część obudowy REF160M mieści wkomponowany w pokrywę wentylator odprowadzający ciepło z lamp.

REF160M to pierwszy wzmacniacz serii Reference, który wyposażono w wejście niesymetryczne (RCA) i wejście symetryczne (XLR). Wzmacniacz posiada również wejście RS-232 i wyzwalacz 12V, pozwalający podłączyć zdalne sterowanie.

Wzmacniacz ma do wyboru trzy terminale wyjściowe. Zależnie od impedancji podłączonych zestawów głośnikowych należy wybrać odczep dla 4Ω, 8Ω lub 16Ω.

Dane techniczne Audio Research REF160M:

[zdjęcie wzmacniacza Audio Research REF160M]
[zdjęcie wzmacniacza Audio Research REF160M - tylna ścianka]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2021 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl