Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

FIIO - Q5, flagowy, przenośny DAC-wzmacniacz (17.04.2018)

Na nasz rynek wszedł przenośny DAC-wzmacniacz FiiO Q5. Jest to flagowy model tej chińskiej marki. Sugerowana cena w Polsce wynosi 1.799 złotych (dystrybucja MIP).

Q5 obsługuje przewodowe i bezprzewodowe źrodła sygnału, wykonuje konwersję gęstych plików DSD i PCM oraz jest kompatybilny z wymiennymi modułami wzmacniaczy FiiO. Model ten posiada certyfikacje MFi potwierdzjącą pełną kompatybilnośc z urządzeniami marki Apple. FiiO Q5 otrzymał także certyfikat Hi-Res przyznawany przez Japan Audio Society.

FiiO Q5 wykorzystuje wysokojakościowe komponenty elektroniczne i rozwiązania układowe. Konwersję CA wykonują dwa układy AKC AK4490EN. Obsługiwane są sygnały PCM do 384 kHz / 32 bitów jak również natywne DSD do poziomu DSD256. Filtr dolnoprzepustowy w Q5 wykorzystuje układ OPA1642 od Texas Instruments. Mikrokontroler MSP432 czuwa nad obsługą sygnałów audio z małym zużyciem energii, aby wydłużyć czas pracy baterii. Zastosowano też kondensatory foliowe Panasonic i układ kontroli głośności NJW1195. Układ XMOS XUF208 zapewnia niezawodną pracę przy połączenie cyfrowym USB ze źródłami takimi jak komputery, telefony, tablety czy odtwarzacze audio.

FiiO Q5 ma siedem stabilizatorów napięcia LDO, po jednym dla: DAC, wyjścia liniowego, regulacji głośności, filtra dolnoprzepustowego, wzmacniacza, XMOS i sekcji Bluetooth. Każda z tych sekcji posiada własne obwody zasilania dla minimalizacji interferencji między komponentami i możliwie najczystszej transmisji sygnałów audio.

Q5 wykorzystuje konstrukcję, która umożliwia podłączenie wymiennych modułów wzmacniacza stosowanych w innych modelach FiiO. Zapewniono kompatybilność Q5 z dowolnym modułem wzmacniacza FiiO, jaki do tej pory został wyprodukowany. Dostępne są różne moduły dla słuchawek o różnych potrzebach, a nawet dla różnych sygnatur dźwiękowych.

Wielofunkcyjne gniazdo wejściowe może pracować jako wejście analogowe liniowe, cyfrowe koncentryczne lub cyfrowe optyczne.

Transmisję bezprzewodową Bluetooth obsługuje układ Qualcomm CSR8670, który posiada oficjalne wsparcie dla audio wysokiej rozdzielczości Bluetooth aptX. Dodatkowo, możliwości Bluetooth w FiiO Q5 mogą zostać poszerzone przez aktualizacje oprogramowania USB.

Standardowo FiiO Q5 wyposażony jest w moduł wzmacniacza AM3A. Ma on zarówno wyjście słuchawkowe symetryczne jak i niesymetryczne. AM3A wykorzystuje szerokopasmowy wzmacniacz operacyjny AD8620 JFET, a także OPA926, pierwotnie przeznaczony wyłącznie dla X7 Mark II. Natomiast w głównej części Q5 znajduje się jeszcze wyjście liniowe o poziomie 1,8Vrms.

W urządzeniu znajdują się dwa porty USB. Jeden z boku służący tylko do ładowania oraz jeden na dole wyłącznie do przesyłania danych cyfrowych.

Regulacja głośności Q5 opiera się na mechanizmie ADC. Jego celem jest eliminacja takich problemu z brakiem równowagi pomiędzy kanałami, jak również redukcja poziomu szumu, zwiększenie dokładności nastawy i komfortu użytkowania. W porównaniu z modelem Q1 Mark II liczba poziomów regulacji głośności jest powiększona o 256.

Korpus FiiO Q5 wykonywany jest ze stopu aluminium poprzez obróbkę mechaniczną CNC oraz obrobkę laserową. Boki korpusu są piaskowane, tak aby boczne przyciski i dolny moduł wzmacniacza dopełniały całości. Właściwości stopu aluminium pomagają też minimalizować wpływ zakłóceń elektromagnetycznych. Tył FiiO Q5 pokryty jest skórą poliuretanową, która ma nie tylko funkcje wzorniczą, ale chroni też przed zadrapaniami.

Na górnej, lewej stronie Q5 znalazły się przyciski odtwarzania, pauzy i zmieniania utworów w trybie Bluetooth. Przyciski te służą również innym celom, gdy nie pracują w trybie Bluetooth. Na przykład, przycisk play / pause również włącza lub wyłącza tryb Bluetooth, a także umożliwia parowanie urządzeń. Przycisk przełączający do następnej ścieżki również zmienia wejścia pomiędzy wejściem koncentrycznym, optycznym i liniowym.

Diody RGB umieszczone na urządzenia pozwalają się zorientować w jakim trybie pracuje urządzenie, jaki jest stan baterii czy też z jakiego wejścia aktualnie korzystamy. Do dyspozycji są jeszcze dwa dwupozycyjne przełączniki, jeden do podbicia basu, drugi do zmiany wzmocnienia wzmacniacza.

Na wyposażeniu jest bogaty zestaw akcesoriów. Objemuje on kilka kabli i adapterów, antypoślizgową podkładkę, pokrowiec, śrubokręt i opaski. Q5 może też współpracować z urządzeniami wykorzystującymi interfejs WM-PORT (jak Sony Walkman), ale do tego celu trzeba dokupić dodatkowy kabel.

Czas pracy na jednym ładowaniu baterii może przekroczyć 25 godzin przy wykorzystaniu wejścia analogowego lub 10 godzin przy wykorzystaniu jednego z wejść cyfrowych.

Dane techniczne FiiO Q5:

[zdjęcie DAC-a/wzmacniacza FiiO Q5]
[zdjęcie DAC-a/wzmacniacza FiiO Q5 - gniazda]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2021 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl