Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

MC INTOSH - 2-metrowe, zaawansowane kolumny podłogowe XRT 2.1K (24.02.2018)

Na naszym rynku pojawiły się podłogowe, hi-endowe kolumny McIntosh XRT 2.1K. Są to czterodrożne, pełnopasmowe zestawy o wysokości przekraczającej 2 metry. Cena wynosi 599.000 złotych za parę. Polski dystrybutor HiFi Club dysponuje aktualnie parą, która jest wykorzystywana do demonstracji.

Najbardziej charakterystyczną cechą konstrukcyjną XRT2.1K jest wykorzystanie dwóch zespołów wielu głośników ułożonych w długie pionowe linie i aproksymujących źródło liniowe. To rozwiązanie jest od dawna stosowane przez McIntosha. Pierwsze prace badawcze z takim typem konstrukcji były prowadzone w firmie pod koniec lat 1970-tych.

O ile większość typowych zestawów głośnikowych ma charakterystykę kierunkową w zgrubnym przybliżeniu sfryczną, to dzięki zastosowaniu aproksymacji źródeł liniowych XRT2.1K mają charakterystkę w przybliżeniu walcową. Dzięki temu zmniejszane są odbicia od sufitu i podłogi. Mniejsze jest też zróżnicowanie głośności przy zmianie odlegości słuchacza od zestawu głośnikowego.

Jedna kolumna XRT2.1K wykorzystuje łącznie 81 głośników. Jest to sześć 8-calowych głośników basowych, dwa 6,5-calowe głośniki dla pasma niższych średnich tonów, 28 głośników 2-calowych dla zakresu górnej części tonów średnich i 45 głośników wysokotonowych o rozmiarze 3/4 cala dla zakresu tonów wysokich. Zwielokrotnienie głośników zmniejsza obciążenie każdego z nich i minimalizuje też zniekształcenia.

Główna obudowa jest wewnątrz wzmocniona i mieści głośniki basowe oraz niskośredniotonowe. Obudowy lewa i prawa są różne i wzajemnie symetryczne. Wyloty tuneli bass-reflex znajdują się na tylnej ściance. Natomiast zespoły głośników średniowysokotonowych i wysokotonowych umieszczono w osobnej smukłej obudowie zamocowanej przed obudową główną. Do wykonania obudowy wykorzystano elementy aluminiowe, a lakierowanie na wysoki połysk wymaga położenia siedmiu warstw. Maskownice są utrzymywane magnetycznie, a oprócz tego niektóre elementy naśladują wygląd gałek z elektroniki McIntosha.

8-calowe głośniki basowe zaprojektowano specjalnie do tego modelu. Mają one duży zakres wychyleń oraz kanapkowe membrany z nanowęglowych włókien i Nomexu o strukturze plastra miodu. Te same materiały i kanapkową konstrukcję membrany zastosowano też w 6,5-calowych głośnikach niskośredniotonowych, także zaprojektowanych specjalnie do XRT2.1K. Głośniki średniowysokotonowe (2 cale) oraz wysokotonowe (3/4 cala) mają neodymowe magnesy, aluminiowo-magnezowe membrany i zostały specjalnie zoptymalizowane do projektu XRT2.1K.

Zwrotnica zapewnia równomierną charakterystykę przenoszenia w całym paśmie. Zastosowano elementy zdolne do pracy z dużymi prądami. Cewki mają niską rezystancję i każda z nich jest tak dobrana do konkretnej aplikacji aby zapewnić wysoką liniowość także na dużych poziomach głośności. Większość cewek ma metaliczne rdzenie. Kondensatory to też elementy niskostratne, są wśród nich kondensatory olejowe. Rezystory mają zintegrowane radiatory aby zapewnić stałość parametrów przy większych mocach. Oprócz tego w zwrotnicy zainstalowano bezpieczniki PTC. Jeśli nadmierne obciążenie spowoduje ich aktywację, po zmniejszeniu poziomu sygnału samoczynnie wracają one do normalnego stanu.

Podstawa kolumn jest wykonana z aluminium i szkła. Całość opiera się na czterech regulowanych stopkach, tak aby zapewnić dobry kontakt z podłożem i wyeliminować potencjalne zniekształcenia czy wibracje. Do połączenia ze wzmacniaczem służą opatentowane terminale McIntosh'a Solid Cinch. Do instalacji i złożenia kolumn zalecany jest zespół co najmniej czterech osób.

Dane techniczne XRT2.1K:

[zdjęcie zestawów głośnikowych McIntosh XRT2.1K - przód z maskownicą i bez]
[zdjęcie zestawów głośnikowych McIntosh XRT2.1K - pod skosem, z boku, z tyłu]
[zdjęcie zestawów głośnikowych McIntosh XRT2.1K - zbliżenie głośników]
[zdjęcie zestawów głośnikowych McIntosh XRT2.1K - zbliżenie terminali]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl