Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

SONUS FABER - nowe flagowe kolumny Aida (22.11.2017)

Na warszawskiej wystawie Audio Video Show 2017, na stoisku Horn Distribution, odbyła się premiera nowych kolumn Sonus faber Aida, które zajmą pozycję flagowego zestawu głośnikowego firmy. W roku 2011 debiutowała pierwsza wersja tego modelu. Natomiast nowa wersja wejdzie do sprzedaży w Europie i w Stanach Zjednoczonych w grudniu 2017.

Zewnętrznie nowa Aida przypomina poprzedni model. Pod względem technicznym zaszły jednak głębokie zmiany. Zastosowano nowe przetworniki, wszystkie głośniki mają magnesy neodymowe. Wdrożono szereg nowych rozwiązań w konstrukcji obudowy i od nowa zaprojektowano też zwrotnicę.

Konstrukcja jest określana jako układ 3 i 2/3 drożny. W zakresie basu zastosowano system Stealth Ultraflex, co zapewnia rozciągnięcie, minimalizację zniekształceń oraz minimalizację zakłóceń z kanału basrefleks.

Obudowa ma kształt liry tak jak u poprzednika. Wykończenie bazuje na drewnie Wenge. Wykorzystano także lakierowane elementy z drewna klonowego, które są ręcznie polerowane. Konstrukcja jest wykonana z podwójnej warstwy sklejki Okoume. Ożebrowanie wewnętrzne likwiduje wibracje i pomaga kontrolować wewnętrzne fale stojące. Dwie przegrody damp shelves wykonano z anodyzowanego avionalu kształtowanego z użyciem obrabiarek CNC. Pracujące jako tłumiki drgań przegrody umiejscowiono na górze i w dolnej części obudowy. Usztywniają one konstrukcję zestawu, zmniejszając wibracje obudowy i przetworników. System Anima Legata obejmuje 3 komory, w których zamontowano przetworniki skierowane do przodu. Specjalny stalowy pręt stanowi element szybkiego interfejsu mechanicznego, likwidującego pozostałe mikro-wibracje. Są one przenoszone do elementów systemu Tuned Mass Dampers, który stanowią dwa, różnie dostrojone tłumiki, zoptymalizowane pod kątem usuwania resztek mikro wibracji. Tłumiki Tuned Mass Dampers działają na zasadzie tłumienia przeciwsobnych ruchów oscylacyjnych. Mostek Bow spring zaprojektowano w celu oddzielenia obudowy od podłogi. Jest on fragmentem systemu Zero Vibration Transmission, który jest opatentowanym przez Sonus faber układem zawieszenia. Eliminuje on sprzężenia akustyczne i niepożądaną propagację drgań w pomieszczeniu odsłuchowym.

Głośnik wysokotonowy D.A.D. (Damped Apex Dome) Arrow Point H28 XTR-04 zastosowano po raz pierwszy w modelu Lilium oraz zestawach najnowszej serii Homage Tradition. Jest to połączenie klasycznej kopułki i przetwornika pierścieniowego o rozmiarze 28mm. Specjalnie zaprojektowany i wykonany z naturalnego drewna labirynt tylnej komory pracuje jako mechaniczny antyrezonator całego systemu.

Głośnik M18 XTR-04 o rozmiarze 18cm to obecnie najbardziej zaawansowany przetwornik średniotonowy w katalogu Sonus faber. Cewki nawinięto drutem CCAW na kompozytowym rdzeniu wolnym od prądów wirowych. Układ magnetyczny zawiera potrójne pierścienie Kellog/Goeller. Niestandardowa membrana wykonana jest z naturalnie suszonej, nieprasowanej mieszanki tradycyjnej pulpy celulozowej, kapoku, kenafu i innych włókien naturalnych. Ma ona zapewnić dźwięk bliski naturalnemu. Końcowa likwidacja podbarwienia drgającej membrany likwidowana jest za pomocą przezroczystej i lepkiej powłoki tłumiącej. Zoptymalizowany pod kątem tłumienia kosz eliminuje niepożądane rezonanse. Jest on całkowicie obrabiany maszynowo z monolitycznych fragmentów Avionalu i specjalnego rodzaju mosiądzu (Gunmetal). Połączenie dwóch różnych metali minimalizuje rezonanse.

Pracujące w zoptymalizowanej komorze przetworniki wysoko- i średniotonowy są oddzielone od głównej komory. Zastosowano tu dedykowany do modelu Aida koncentryczny anty-kompresor, który likwiduje rezonanse i zniekształcenia.

Większość zakresu niskich tonów odtwarza para głośników W22XTR-12, o rozmiarze 22cm. Jest to własny projekt Sonus faber. Kanapkowa membrana posiada rdzeń piankowy i dwie zewnętrzne powłoki zbudowane z włóknistej masy celulozowej. Każdy z przetworników pracuje we własnej akustycznie amorficznej komorze typu stealth reflex. System napędowy z długim skokiem i z 2-calową cewką został zabezpieczony przed wpływem prądów wirowych. Zastosowana tu kanapkowa membrana z pulpą papierową ma taki sam dźwiękowy charakter jak przetworniki średniotonowe.

Głośnik subbasowy Sonus faber SW32XTR-08 ma rozmiar 32cm. Membranę wykonano z wielowarstwowej pianki z dwiema zewnętrznymi powłokami Nano Carbon Fibre. Konstrukcja zapewnia maksymalną sztywność i lekkość. Potężny układ magnetyczny wykorzystuje magnesy neodymowe i 4-calową cewkę. W celu idealnego dopasowania dolnego pasma do akustycznych właściowości pomieszczenia odsłuchowego istnieje możliwość regulacji SPL subwoofera przy pomocy dwupozycyjnego przełącznika.

Zastosowano też technologię Sound Field Shaper. Jest to specjalna, opatentowana przez Sonus faber technologia, która pozwala kontrolować stosunek dźwięku bezpośredniego do pogłosu. Rozwiązanie to bazuje na wykorzystaniu zespołu trzech dodatkowych głośników na tylnej ściance. Głośnik wysokotonowy Sound Field Shaper to Arrow Point DAD 29XTR2. Dwa głośniki średniotonowe Sound Field Shaper to M8XTR o rozmiarze 8cm. Ich cewki nawinięto drutem CCAW na kompozytowym rdzeniu pozbawionym prądów wirowych. Powstające wokół magnesu pole magnetyczne posiada specjalną geometrię. Natomiast kanapkową membranę wykonano z mieszanki tradycyjnej pulpy celulozowej, kapoku, kenafu i innych włókien naturalnych. Zastosowano tu dedykowany do modelu Aida koncentryczny anty-kompresor, który minimalizuje rezonanse i zniekształcenia.

Zwrotnica została wykonana jako konstrukcja nierezonująca, ze zoptymalizowaną charakterystyką przenoszenia zarówno amplitudy i fazy. Zastosowano topologię Paracross. Impedancja przy niskich częstotliwościach jest kontrolowana dla poprawy współprcy ze wzmacniaczem. Zastosowano najwyższej jakości podzespoły, jak kondensatory Mundorf z najnowszej generacji Evo Oil, czy też kondensatory olejowe zbudowane na bazie srebra i złota (Silver/Gold/Oil). Cewki pochodzą z firmy Jantzen. Częstotliwości podziału to: 55Hz / 150Hz / 200Hz / 3000 Hz.

Dane techniczne Sonus Faber Aida (wersja 2017):

[zdjęcie zestawów głośnikowych Sonus Faber Aida, wersja 2017]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2019 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl