Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

UNISON RESEARCH - wysokoefektywne kolumny Max 2 i odtwarzacz-DAC Unico CD Uno (6.02.2017)

Na nasz rynek wchodzą dwa nowe produkty marki Unison Research. Są to podłogowe kolumny Max 2 oraz odtwarzacz CD z wejściami cyfrowymi Unico CD Uno.

Unison Research Max 2 były już prezentowane na Audio Video Show 2016, ale dopiero teraz importer otrzymał wszelkie materiały na ich temat. Kolumny są już dostępne na naszym rynku, a ich cena detaliczna wynosi 36.900 złotych za parę (dystrybucja Trimex).

Max 2 to konstrukcja zaprojektowana głównie pod kątem współpracy ze wzmacniaczami lampowymi. Zadbano o wysoką efektywność i zoptymalizowaną impedancję. Jest to dwudrożna, wolnostojąca kolumna podłogowa typu bass-reflex.

15-calowy głośnik niskotonowy włoskiej produkcji ma membranę wykonaną z połączenia włókien roślinnych i węgla. Zastosowano magnes neodymowy. Dwuwarstwowa cewka o średnicy 100 mm jest nawinięta na karkasie z wyżarzanego aluminium. Zastosowano dwa metalowe pierścienie, które kontrolują zmienność strumienia magnetycznego, co zmniejsza zniekształcenia. Zawieszenie składa się w 51% z bawełny i 49% z poliestru i ma trzy fałdy. Dla uzyskania maksymalnej sztywności kosz wykonano z odlewu aluminium. Moc ciągła głośnika to ponad 800 W, czyli znacznie więcej, niż potrzeba w normalnym użytku. Gwarantuje to eliminację kompresji termicznej. Tubowy głośnik wysokotonowy to też produkt włoski. Jest to 1,4-calowy przetwornik kompresyjny (compression driver) z membraną tytanową i magnesem neodymowym. Aluminiowa obudowa minimalizuje naprężenia i deformacje spowodowane temperaturą. Tuba o szerokiej dyspersji (60° x 50°), wykonana jest z formowanego poliuretanu. Indeks kierunkowości jest stały w zakresie +/- 0,85dB aż do ponad 12 kHz.

Częstotliwość podziału przypada na 800 Hz. Zwrotnica jest niesymetryczna. Filtr dolnoprzepustowy głośnika basowego ma nachylenie 12 dB, a filtr górnoprzepustowy głośnika wysokotonowego nachylenia 6 dB. Zastosowano wysokiej jakości komponenty, powietrzne cewki nawinięte drutem miedzianym OFC, kondensatory Mundorf i rezystory MOX. Płytka drukowana jest wykonana jest przez SET (Włochy). Szczególną uwagę zwrócono na wygładzenie krzywej impedancji. Jest też przełącznik do regulacji poziomu wyższych częstotliwości.

Obudowa jest wykonana z płyty MDF o grubości 25mm, usztywniona wewnątrz i ma objętość 130 litrów. Tunel bass-reflex ma ujście na przedniej ściance, co ułatwia ustawienie w pomieszczeniu. Zastostosowano okleinę z naturalnego drewna. Wewnątrz obudowa jest pokryta poliuretanem o otwartych komórkach i piramidalnym profilu. Przedni panel o grubości 30 mm MDF jest pokryty skórą syntetyczną. Głośniki zamontowane są w płaszczyźnie płyty. Wewnętrzna strona płyty jest odpowiednio frezowana w celu redukcji fali stojącej.

Dane techniczne Unison Research Max 2:

Drugim produktem jest całkowicie nowy odtwarzacz CD z wejściami cyfrowymi Unico CD Uno. Odtwarzacz pojawi się w Polsce jeszcze w tym miesiącu, a jego cenę ustalono na 11.300 złotych (dystrybucja Trimex).

Możliwości funkcjonalne nie ograniczają się do odtwarzania płyt kompaktowych. Na wyposażeniu jest też cyfrowe wejście optyczne Toslink i wejście USB (2.0 typ B, obsługa PCM do 384kHz/32bity, DSD do DSD256) do połączenia z komputerem. Oprócz tego można też przesyłać muzykę bezprzewodowo z kompatybilnych urządzeń przez Bluetooth (BT 3.0 z obsługą AptX).

Stopień wyjściowy wykorzystuje podwójną triodę 12AU7/ECC82 i pracuje w czystej klasie A. Ma on niską impedancję wyjściową. Jest też zainstalowany bufor wyjściowy omijający stopień lampowy, zbudowany na bazie układu NE5532AD. Ten alternatywny wariant jest aktywowany za pomocą pilota. Oprócz wyjścia analogowego RCA jest też wyjście cyfrowe koncentryczne RCA (S/PDIF).

Świecący na biało wyświetlacz OLED o rozdzielczości 128x64 pokazuje informacje o pracy urządzenia i zapewnia widoczność w każdych warunkach oświetleniowych i pod dowolnym kątem. Można wyłączyć wyświetlacz z pilota zdalnego sterowania.

Mechanizm czytnika płyt (8829CD-KHM DVD-Loader) jest ekranowany i osłonięty grubą metalową pokrywą. Do konwersji CA zastosowano układ ESS Sabre ES9018K2M z eliminatorem jittera. Przy projektowaniu CD Uno producent strał się maksymalnie oddzielić część cyfrową od toru analogowego. Sekcja DAC zawiera 8 stabilizatorów. Dodatkowe stabilizatory zapewniają optymalną jakość zasilania - pierwszy stabilizator działa jako filtr, a drugi usuwa resztkowe zakłócenia. Zastosowano konwertery prądowo-napięciowe NE5532AD o bardzo niskim poziomie zniekształceń. Użyto komponentów najwyższej jakości, jak kondensatory Wima i rezystory Vishay. Zastosowano układ FPGA co daje szybsze czasy reakcji w zakresie zarządzania danymi cyfrowymi, jak i specjalistyczne funkcjonalności oraz większą moc w porównaniu do procesorów DSP. Układ zegara wykorzystuje generator kwarcowy o wysokiej dokładności i niskim poziomie zniekształceń fazy.

Możliwy jest wybór spośród trzech różnych rodzajów filtrów cyfrowych, co pozwala użytkownikowi wybrać wariant, który najlepiej pasuje do systemu i upodobań. Dostępne są nastepujące filtry:
F1: Filtr o stromym zboczu i liniowej fazie
F2: Filtr o stromym zboczu i minimalnej fazowości
F3: Filtr łagodnym nachyleniu zbocza i fazie liniowej
W menu CD Uno można też odwrócić polaryzację sygnału.

Dane techniczne Unison Research Unico CD Uno:

[zdjęcie Unison Research Max 2]
[zdjęcie odtwarzacza Unison Research Unico CD Uno]
[zdjęcie odtwarzacza Unison Research Unico CD Uno - tylna ścianka]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl