Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Q ACOUSTICS - nowy model flagowy, podłogowe kolumny Concept 500 (3.12.2016)

Na początek 2017 roku zapowiedziano wprowadzenie do sprzedaży nowych flagowych kolumn marki Q Acoustics. Te podłogowe zestawy głośnikowe o nazwie Concept 500 będą oferowane w dwóch wariantach wykończenia. Sugerowaną cenę detaliczną w Polsce ustalono na 8.999 złotych (dystrybucja Horn Distribution).

Concept 500 odróżnia się od dotychczasowej oferty Q Acoustics jako model z wyższego segmentu cenowego. Projekt akustyczny opracowano z pomocą firmy Funk Audio Consulting. Natomiast wzornictwo to dzieło firmy IDA. Kolumna została po raz pierwszy pokazany specjalistom podczas targów High-End w Monachium w maju 2016. Pomimo pozytywnych reakcji, Q Acoustics zadecydowało, że innowacyjna obudowa Dual Gelcore wymaga jeszcze więcej testów.

W konstrukcji obudów wprowadzono kilka znaczących innowacji. Zamiast typowego wręgowania w postaci wzmacniających półek zastosowano rozwiązanie Point to Point (P2P). Przy pomocy pomiarów (interferometria laserowa) oraz modelowania komputerowego (metoda elementów skończonych) zaprojektowano precyzyjne rozmieszczenie elementów wzmacniających obudowę tak by zminimalizować drgania ścianek w zakresie niskich częstotliwości.

Technologia Gelcore była już wcześniej stosowana przez Q Acoustics. W Concept 500 wdrożono jej rozwinięta wersję Dual Gelcore. Polega ona na wykorzystaniu trzech warstw MDF z dwoma warstwami niezastygającej warstwy żelowej pomiędzy nimi, co absorbuje wibracje i zamienia je na ciepło. To rozwiązanie działa na wyższych częstotliwościach niż P2P i również redukuje rezonanse.

Kiedy komora wewnątrz kolumn ma dużą wysokość to w jej objętości powstają wyraźne rezonanse i znaczne różnice lokalnego ciśnienia. Aby złagodzić ten problem zastosowano technologię nazwaną Helmholtz Pressure Equalisers (HPE). Znajdujące się w obudowie rury wyrównują ciśnienie wewnątrz obudowy, co poprawia liniowość niskich częstotliwości.

Aby zapewnić stabilność obudów zastosowano cokół z odlewanego aluminium. Jest on solidnie mocowany do spodu kolumny i ma regulowane elementy styku z podłogą (kolce bądź stópki).

Zastosowano też oryginalny sposób montażu głośników. Głośniki nie są trzymane na pozycji przez typowe wkręty, lecz dociskane od środka przez silną sprężynę przymocowaną do wewnętrznego wręgowania P2P.

Według materiałów producenta wszystkie zastosowane rozwiązania mechaniczne redukują niepożądane promienowanie obudowy o około 30dB w stosunku do przeciętnej konstrukcji.

Concept 500 wykorzystuje dwa specjalnie zaprojektowane przetworniki niskośredniotonowe o rozmiarze 165mm. Mają one impregnowane i powlekane membrany papierowe i zawieszenie gumowe o niskiej histerezie. Cewka o średnicy 35mm jest nawinięta drutem CCAW na karkasie z włókna szklanego.

Nowy 28-milmetrowy przetwornik wysokotonowy ma miękką kopułkę tekstylną z powlekanej mikrofibry. Szerokie zawieszenie i kopułka były modelowane metodą elementów skończonych aby uzyskać szeroką charakterystykę kierunkową. Głośnik jest mocowany przy pomocy gumowej podkładki by zminimalizować wymianę drgań z obudową.

Zwrotnica zapewnia akustyczne zbocza Linkwitza-Rileya 4-go rzędu. Zadbano też o minimalizację zniekształceń w samych elementach zwrotnicy. Zastosowano cewkę powietrzną Mundorf, drutowe rezystory niskoindukcyjne i polipropylenowe kondensatory, w tym kondensatory Mundorf Supreme szeregowo z głośnikiem wysokotonowym.

Kolumny są lakierowane na wysoki połysk. Oferowane będą dwa warianty wykończenia. W jednym czarny lakier jest połączony z fornirem palisander. W drugim biały lakier jest połączony z fornirem dąb. Podwójne terminale pozwalają na połączenie dwukablowe.

Dane techniczne Q Acoustics Concept 500:

[zdjęcie zestawów głośnikowych Q Acoustics Concept 500]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl