Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

VIVID AUDIO - nowe flagowe kolumny Giya G1 Spirit (28.11.2016)

Firma Vivid Audio zaprezentowała nowy, flagowy model kolumn o nazwie Giya G1 Spirit. Kolumny będą kosztowały 303.000 zł, natomiast opcjonalna zewnętrzna zwrotnica podwyższy ich cenę o 12.900 zł (dystrybucja Audio System).

Przy projektowaniu postawiony był cel aby stworzyć kolumny lepsze od modelu Giya G1. Według wypowiedzi projektanta, Laurence'a Dickiego doświadczenia z wcześniejszymi modelami wskazywało na to, że zakres niskich częstotliwości w kolumnach Giya G2 i G3, mimo że był odpowiednio proporcjonalny do ich rozmiarów jeśli chodzi o rozciągnięcie basu, to jednak był zarazem dobrze kontrolowany i posiadał subtelne krawędzie. Za prawdopodobne wyjaśnienie uznano nieproporcjonalnie duże układy napędowe głośników basowych w stosunku do objętości obudowy. Poczyniono więc starania by podobną poprawę w dziedzinie niskich częstotliwości uzyskać w przypadku G1.

Nowy głośnik basowy C225-100 ma zwiększoną średnicę cewki z 76 mm do 100 mm. Jest ona dłuższa o 50% i nawinięta jednowarstwowo płaskim drutem aluminiowym powlekanym miedzią. Zwiększono też szczelinę magnetyczną. Zaowocowało to powstaniem głośnika lepszego pod każdym względem. Liniowe wychylenie powiększyło się o 30% a wytrzymałość termiczna się podwoiła. C225-100 wyposażony jest też w całkowicie nowy kosz.

W poprzedniej wersji głośniki ulokowane były w takiej konfiguracji, aby ich reakcje wzajemnie się znosiły. Z tego powodu nowe przetworniki basowe nie mogły zostać po prostu umieszczone w starej obudowie G1. Potrzebna była zmiana projektu dla G1S, aby obudowa została dopasowana do nowych przetworników. Przy okazji dopasowano też kolumny do innych modeli z serii Giya pod względem estetycznym. Projektowanie kompletnie nowej obudowy stworzyło też okazję do przemyślenia na nowo innych aspektów konstrukcji. Wprowadzono dłuższy i szerszy port poprawiający liniowość tonów niskich, a także zastosowano wyprodukowane za pomocą maszyny CNC lekkie, kompozytowe wzmocnienia usztywniające całą obudowę.

Oprócz tego całkowicie zmieniono spektrum akustyczne głośnika średnioniskotonowego C125. Projekt rozpoczął się badaniami nad ponowną optymalizacją kształtu membrany z dodatkiem włókien węglowych. Podobnie jak zastosowanie peryferyjnego pierścienia z włókien węglowych w kopułce D50 podwoiło częstotliwość niekorzystnego rezonansu własnego głośnika, tak i nowy profil głośnika C125-75 z pierścieniem węglowym spowodował zasadniczą poprawę, przesuwając częstotliwość niekorzystnego rezonansu z 4,3 kHz do 10,5 kHz. Tak duża zmiana parametrów wymusiła przebudowę przetwornika, zatem nowej membranie towarzyszy teraz 75 mm cewka. Zmieniono też nieznacznie topologię magnesu i kształt kosza.

Najwyższe rejestry odtwarzają głośniki D50 i D26k. Zmieniono też topologię zwrotnicy i poprawiono wykorzystywane w niej elementy. Używane są wyłącznie cewki powietrzne nawinięte drutem miedzianym 99,9% OFC.

Aby zapewnić elastyczność w sposobie użytkowania G1S opracowano zewnętrzną zwrotnicę pasywną, w którą G1S mogą być opcjonalnie wyposażone. Zwrotnicę podłącza się do kolumny w łatwy sposób za pomocą profesjonalnego złącza NL8. Dzięki temu możliwe są alternatywne sposoby zasilania kolumn, jak na przykłąd stworzenie systemu aktywnego.

[zdjęcie kolumny Vivid Audio Giya G1 Spirit]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl