Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

DIMD - lampowy wzmacniacz PP10 Stereo na polskim rynku (18.11.2016)

Firma Audio-Connect wprowadziła na polski rynek markę DIMD. Obecnie w ofercie producenta jest jeden lampowy wzmacniacz zintegrowany DIMD PP10 Stereo. Jego cena to 3.250 Euro i ze względu na wahania kursowe obecnie nie jest podawana w złotych.

DIMD to firma łotewska. Autorem wzmacniacza PP10 jest Edgars Sparnins. Impulsu dla rozpoczęcia prac konstrukcyjnych dostarczyła żona Edgarsa, skrzypaczka, Marta. Jak zauważył Edgars, żona słuchała muzyki wyłącznie przez słuchawki. Okazało się, że nie lubiła dźwięku domowego zestawu stereo. Edgars Sparnins posiada doktorat z fizyki, przez większość życia interesował się elektroniką i jednocześnie był profesjonalnym muzykiem, miał więc umiejętności potrzebne aby opracować konstrukcję wzmacniacza. Pracując jako naukowiec w szwajcarskim mieście Lozanna, Edgars poświęcił swój czas wolny na stworzenie wzmacniacza lampowego. Po roku intensywnych prac, latem 2013 roku powstał wzmacniacz, który od razu zdobył uznanie żony. Przez następne dwa lata trwały prace nad udoskonaleniem projektu. Pozostała jeszcze sprawa opracowania wyglądu wzmacniacza. W tym zadaniu Edgarsowi pomógł Gusts Rutkis.

PP10 Stereo to wzmacniacz lampowy wykorzystujący układ przeciwsobny (push-pull) w klasie AB. Lampy mocy to cztery dobierane EL84. W sekcji sterującej pracują dwie dobierane, podwójne triody ECC83. Zastosowano nieduże globalne ujemne sprzężenie zwrotne o wielkości 6dB. Zalecane jest stosowanie kolumn o impedancji 6 lub 8Ω. Do dyspozycji są 4 wejścia liniowe RCA LR.

Układ wzmacniacza jest wykonany przy pomocy ręcznego łączenia przewodami punkt-punkt. Dzięki temu krótkie są zarówno ścieżki sygnału jak i masy. Potencjometr głośności i selektor źródeł to wyroby marki Alps. Zastosowano metalizowane rezystory o 1-procentowej tolerancji i polipropylenowe, samonaprawialne kondensatory sprzęgające. Terminale wejściowe i wyjściowe są pokryte srebrem.

Obudowa jest wykonana z 5-milimetrowych płyt aluminium i bloku litego drewna dębowego. Elementy obudowy są produkowane z pomocą cyfrowych obrabiarek. Części aluminiowe są anodyzowane by uzyskać satynowe wykończenie powierzchni.

Dane techniczne PP10 Stereo:

[zdjęcie wzmacniacza DIMD PP10 Stereo]
[zdjęcie wzmacniacza DIMD PP10 Stereo - tylna ścianka]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2023 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl