Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

BLOCK AUDIO - premiera czeskich wzmacniaczy hi-end (16.11.2016)

Na niedawnym Audio Show czeska firma Block Audio zadebiutowała na polskim rynku. Oferta jest adresowana na rynek hi-endowy i składa się z dwóch modeli. Tworzą ją zasilany bateryjnie przedwzmacniacz LINE & POWER BLOCK w cenie 30.000 Euro oraz monofoniczny wzmacniacz mocy MONO BLOCK w cenie 40.000 Euro za parę. Block Audio będzie obsługiwać polskich klientów bezpośrednio.

W firmowej prezentacji przedstawiona jest historia powstania urządzeń. Twórcy Block Audio od roku 1989 rozpoczęli swoje audiofilskie poszukiwania hi-endowego sprzętu. Prowadzona była działalność gospodarcza związana ze sprzętem high-end, projektowanie rozwiązań elektronicznych, tuning produktów dostępnych na rynku. W latach 2004-2009 zaczęto wdrożenie proponowanych rozwiązań, produkcję pierwszych prototypów i prowadzono dalsze badania. W 2010 zapadła decyzja by wzmacniacze stały się artykułem handlowym. W czerwcu 2013 powstała spółka handlowo-produkcyjna pod marką Blockaudio s.r.o. W 2013 roku miała miejsce pierwsza publiczna prezentacja prototypów na wystawie KlangBilder (Wiedeń, Austria). W 2016 nastąpiła premiera produktów seryjnych na Audio Show w Warszawie.

Według firmowego opisu wzmacniacze były pierwotnie pomyślane jako całkowicie bezkompromisowy sprzęt na własne potrzeby, a nie do produkcji. Przy projektowaniu nie uwzględnianio aspektów ekonomicznych, kierując się tylko dążeniem do uzyskania jak najwyższej jakości.

Przedwzmacniacz LINE & POWER BLOCK to konstrukcja dual-mono, ma zasilanie bateryjne (osobne baterie dla każdego kanału) i osobną obudowę dla zasilacza. Oprócz tego poszczególne układy dla każdego kanału audio, kanały zasilania i inne układy elektroniczne są osobno izolowane i ekranowane. Układ audio jest symetryczny, ma krótką ścieżkę sygnału, pracuje w klasie A, wykorzystuje tylko elementy dyskretne. Regulacja głośności ma postać symetrycznej drabinki sterowanej przekaźnikami.

Zasilnie bateryjne pozwala na pracę przez co najmniej 15 godzin. Automatycznie włączana jest funkcja ładowania kiedy baterie się wyczerpują. Możliwe jest też wybranie trybu pracy ze zwykłym zasilaniem. Pojemność kondensatorów w zasilaczu to 2*120.000µF. Dwa specjalnie wykonane niskoszumne transformatory toroidalne mają niskie promieniowanie i są w odsprzęgniętych obudowach.

Wejścia mają regulowaną czułość i równowagę kanałów. Dla wszystkich wejść można zastosować funkcję HT bybass (obejście dla kina domowego). Dostępna jest też funkcja odwrócenia polaryzacji. Na wyposażeniu jest wzmacniacz słuchawkowy pracujący w klasie A oraz przedwzmacniacz gramofonowy MC/MM.

Wejścia niesymetryczne RCA mają impedancję 20kΩ i maksymalne wzmocnienie do 18dB.
Wejścia symetryczne XLR mają impedancję 40kΩ i maksymalne wzmocnienie do 12dB.
Impedancja wyjściowa wynosi 50Ω na wyjściu symetrycznym XLR i 25Ω na wyjściu niesymetrycznym RCA.
Zarówno moduł audio jak i zasilacz mają takie same wymiary (SWG 460*105*360 mm). Łączna masa kompletu wynosi 25 kg.

Końcówka MONO BLOCK ma moc 250W/8Ω z czego do 200W w klasie A. Moc na obciążeniu 4Ω wynosi 500W. Zastosowano architekturę, która zapewnia bardzo krótką ścieżkę dla sygnału audio i dla zasilania oraz eliminuje potrzebę stosowania wewnętrznych kabli. Układy audio są oparte na elementach dyskretnych. Jak podają firmowe materiały zastosowano innowacyjny pomysł sprzężenia zwrotnego, co zapewnia precyzyjną kontrolę podłączonych głośników.

W zasilaczu pracuje specjalnie wykonany niskoszumny transformator toroidalny 2.500VA o niskim promieniowaniu. Jest on zamontowany w odsprzęgniętej obudowie. Zainstalowano pojemność o łącznej wartości 500.000µF. Dla układów sterujących i zabezpieczających zastosowano osobne zasilanie. Na wyposażeniu jest system zabezpieczeń, wskaźnik wzrostu zniekształceń, energooszczędny tryb Eco, sygnalizacja statusu urządzenia i sygnalizacja błędów.

Współczynnik tłumienia wynosi powyżej 5.000 dla obciążenia 8Ω w całym paśmie audio (DC-20kHz).
Wzmocnienie napięciowe zależnie od wybranej przez użytkownika nastawy wynosi 26dB lub 20dB. Dla wzmocnienia 26dB czułość wynosi 2.25 Vrms.
Impedancja wejściowa to 20 kΩ dla wejścia symetrycznego i 10 kΩ dla wejścia niesymetrycznego.
Terminale głośnikowe są zdublowane.

Wzmacniacze Block Audio mają regulowane stopki ze zintegrowanymi kolcami. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne: Nextel Black i Nextel Antracithe. Przedwzmacniacz jest wyposażony w pilota zdalnego sterowania na podczerwień. Wzmacniacz mocy też może być zdalnie sterowany jeśli zostanie połączony dodatkowym kablem RJ45 z przedwzmacniaczem.

[zdjęcie wzmacniacza Block Audio Mono Block]
[zdjęcie wzmacniacza Block Audio Mono Block - tylna ścianka]
[zdjęcie przedwzmacniacza Block Audio Line & Power Block]
[zdjęcie przedwzmacniacza Block Audio Line & Power Block - tylna ścianka]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl