Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

FINAL - LAB II, douszne słuchawki produkowane z pomocą druku 3D (20.10.2016)

Japońska firma S'NEXT zaprezentowała douszne słuchawki LAB II pod marką Final. Oficjalna polska premiera została zaplanowana na 4 listopada, a cena została ustalona na 17.999 złotych.

LAB II to wyjątkowa konstrukcja wykorzystująca technikę druku 3D do tworzenia kształtów niespotykanych w innych słuchawkach. Według materiałów producenta pozwala to uzyskać unikalny charakter brzmienia z dużą sceną dźwiękową. Dla uzyskania jak najlepszego dźwięku zaprojektowano bardzo skomplikowany i trudny do wykonania kształt. Do sprzedaży na całym świecie ma trafić tylko 200 par słuchawek LAB II.

Jak podaje w swoich materiałach Final, stosując duży, otwarty przetwornik dynamiczny trudno jest uzyskać odpowiednio rozciągnięte pasmo. W słuchawkach LAB II dzięki wykorzystaniu mechanicznego korektora wykonanego techniką druku 3D znajdującego się od przodu membrany udało się poprawić charakterystykę w zakresie wysokich tonów. Tylna strona membrany jest otwarta. Ukształtowanie elementów z przodu membrany redukuje wzajemny wpływ promieniowania przedniej i tylnej strony membrany, co poprawia odtwarzanie basu. Natomiast siatkowa struktura na zewnętrznej części obudowy pozwala stworzyć niedużą przestrzeń pomiędzy kanałem usznym a wewnętrzną częścią obudowy.

Tytanowe elementy obudowy są wykonane przez NTT Data Engineering Systems, firmę o bardzo dużych możliwościach w zakresie formowania metali techniką druku 3D. Proces opiera się na wykorzystaniu lasera topiącego kolejne, bardzo cienkie (30µm) warstwy metalowego proszku. Elementy wykonane tą techniką mają szorstką powierzchnię. Szorstka powierzchnia jest preferowana ze względów akustycznych wewnątrz słuchawek, ale na zewnątrz potrzebna jest powierzchnia gładka. Udało się jednak opracować odpowiedni proces chemiczny do wygładzenia zewnętrznych powierzchni.

Nowo opracowany, 15-milimetrowy przetwornik dynamiczny ma neodymowy magnes i nabiegunniki z czystego żelaza. Aby poprawić rozkład pola magnetycznego zastosowano zakrzywiony dolny nabiegunnik. Rama przetwornika jest wykonana ze stopu aluminium i magnezu. Aby obniżyć masę membrany zastosowano tworzywo PET o grubości zaledwie 6µm. Samodzielnie produkowane przez S'NEXT przetworniki są selekcjonowane i większość z nich jest odrzucana. Przetworniki do poszczególnych słuchawek są precyzyjnie parowane.

Przewód jest podłączony do słuchawek z pomocą szwajcarskich konektorów MMCX. Same kable są opracowane i produkowane przez firmę Junkosha. Wykorzystują miedź beztlenową wysokiej czystości pokrytą srebrem, izolator z PFA oraz PVC jako warstwę zewnętrzną.

Słuchawki są produkowane w centrali firmy w Kawasaki. Na wyposażeniu jest etui do przechowywania i transportu słuchawek, a także filtry przeciwkurzowe.

Dane techniczne słuchawek Final LAB II:

[zdjęcie słuchawek Final LAB II]
[zdjęcie słuchawek Final LAB II z etui]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl