Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

UNISON RESEARCH - lampowy wzmacniacz zintegrowany Performance (7.10.2016)

Do Polski dotarł wzmacniacz zintegrowany Performance, model przywrócony do oferty po istotnych ulepszeniach. Jego cena detaliczna to 43.690 złotych (dystrybucja Trimex).

Performance to stereofoniczny, lampowy wzmacniacz zintegrowany w układzie dual mono. W jednej obudowie znajdują się dwa identyczne, ale w pełni niezależne wzmacniacze. Stopień wyjściowy pracuje w równoległym układzie single-ended, ultralinearnym. Wzmacniacz pracuje w czystej klasie A.

W nowej wersji Performance zwiększono moc, która dzięki zastosowania sześciu lamp KT88 (alternatywnie 6550 lub KT90) w stopniu wyjściowym wzrosła z 24W do ponad 40W na kanał. Dodane zostały duże radiatory po obu stronach wzmacniacza, a także dwa ekrany z antymagnetycznej stali nierdzewnej o niskim przewodnictwie cieplnym. Służą one do izolacji cieplnej obwodów wzmacniacza umieszczonych poniżej od ciepła generowanego przez sześć KT-88. Ma to poprawiać stabilność pracy obwodów wzmacniacza mocy i wpływać zarówno na jakość dźwięku, jak i niezawodność.

Od samego początku Unison Research skupił się na projektowaniu i produkcji transformatorów wyjściowych (głośnikowych) wychodząc z założenia, że we wzmacniaczu lampowym są one w dużej mierze odpowiedzialne za jakość dźwięku. Dzięki specjalnym transformatorom możliwe było zaprojektowanie stopni wyjściowych do współpracy z trzema KT88 na kanał w równoległej konfiguracji single-ended/ultralinear. Zastosowanie rozwiązania ultralinear było możliwe dzięki specjalnej konstrukcji transformatora wyjściowego, która pozwala widzieć tetrody KT88, jako triody.

Zastosowanie równoległych lamp wyjściowych równoległych narzuca konieczność dopasowania lamp. Dobieranie lamp jest rozwiązaniem częściowym, ponieważ w czasie długotrwałej pracy charakterystyki poszczegolnych egzemplarzy mają tendencję do zmiany w niejednorodnym sposób. Dlatego opracowano oryginalny obwód, który rozwiązuje ten problem poprzez ciągłe sprawdzanie każdej lampy na okoliczność zmiany wydajności emisji i odpowiednie dostosowanie nastawów. Dzięki temu wzmacniacz jest w stanie utrzymać optymalne działanie nawet po wielu latach użytkowania. Dodatkową korzyścią jest skrócenie czasu nagrzewania się wzmacniacza po jego załączeniu.

Wzmocnienie wstępne oraz sterowanie stopnia mocy oparte jest wyłącznie na triodach ECC83 i ECC82 (2 x ECC82 / 12AU7 oraz 2 x ECC83 / 12AX7). Oba te stopnie wykorzystują układ automatycznej polaryzacji (ang. bias).

Transformatory zasilające Performance zostały zaprojektowane i wykonane według tych samych kryteriów, co transformatory wyjściowe. Transformatory mają wiele uzwojeń wtórnych, stosownie do wymagań każdej grupy elementów. Żarzenia lamp przedwzmacniacza i lamp układu sterującego końcówką mocy są zasilane prądem stałym. Lampy mocy wymagają nagrzewania się w innej kolejności (później), są zasilane prądem zmiennym, każda z oddzielnego i niezależnego uzwojenia. W ten sposób unika się problemów związanych z prostowaniem prądu o dużym natężeniu oraz poprawia się niezależność nastawień trzech lamp wyjściowych a zarazem efektywność i stabilność pracy.

Jako najlepszy wariant dla zasilania anodowego uznawana jest bateria, ale jest to rozwiązanie zbyt trudne w implementacji. Opracowane przez Unison Research zasilanie sieciowe ma jednak zbliżyć się do zasilania bateryjnego. Zasilacz anodowy jest realizowany za pomocą oddzielnych torów dla każdej lampy.

Na wyposażeniu są duże, złocone terminale głośnikowe przystosowane do współpracy ze wszystkimi typami połączeń kablowych. Terminale są podwojone by ułatwić bi-wiring, a oprócz tego są osobne odczepy dla kolumn 4Ω lub 8Ω.

Do dyspozycji są cztery wejścia RCA oraz jeden zestaw wejście/wyjście dla magnetofonu. Jedno z gniazd wejściowych oznaczono jako gramofonowe i jest ono przeznaczone do podłączenia przedwzmacniacza gramofonowego jak Unison Research Simply Phono. Gniazda wejściowe są pozłacane.

Na wyposażeniu jest pilot na podczerwień. Steruje on zmotoryzowanym potencjometrem ALPS z serii RK27, a także kontroluje wybór wejścia. Wybrane wejście jest sygnalizowane przez diodę LED na panelu przednim.

Włącznik sieciowy na przednim panelu obsługuje zasilanie z pomocą dwóch przekaźników mocy, po jednym dla każdego kanału. Przekaźniki te są umieszczane w pobliżu transformatorów sieciowych, co pozwala skrócić do maksimum okablowanie prądu zmiennego. Tym samym ograniczona została do minimum możliwość indukowania się zakłóceń zasilania.

Pokrętła sterujące są obrabiane z litej antymagnetycznej stali nierdzewnej, a ich masa i wyważenie mają zapewnić płynną i precyzyjną kontrolę. Elementy drewniane oprócz walorów estetycznych mają też tłumić wszelkie rezonanse w obudowie, co z kolei ma zredukować zjawisko mikrofonowania w lampach.

Wszystkie komponenty używane przy budowie zostały wybrane z troską o ich jakość, co dotyczy między innymi rezystorów, nieindukcyjnych kondensatorów filtrujących, lamp i płytek z obwodami drukowanymi.

Dane techniczne Unison Research Performance:

[zdjęcie wzmacniacza Unison Research Performance]
[zdjęcie wzmacniacza Unison Research Performance - tylna ścianka]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl