Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

WILSON AUDIO - podłogowe zestawy głośnikowe Yvette (.08.2016)

Amerykańska firma Wilson Audio zaprezentowała swoją piątą, zaprojektowaną od podstaw na przestrzeni ostatnich pięciu lat konstrukcję, czyli podłogowe zestawy głośnikowe Yvette. Podobnie jak model Alexx, Yvette projektowano równolegle z najnowszym produktem Dave-a Wilsona, głośnikiem WAMM. Polską cenę detaliczną Yvette (dystrybucja Audiofast) ustalono na 130.560 złotych.

Według firmowego opisu Yvette jest najbardziej zaawansowanym jednobryłowym głośnikiem firmy, jaki do tej pory powstał. Podobnie jak wszystkie ostatnie konstrukcje Wilsona, Yvette ma obudowę wykorzystującą najnowocześniejsze technologie produkcji kompozytów i bazuje na pomiarach metodą wibrometrii laserowej. Obudowę zaprojektowano z myślą o wyrównaniu czasowym głośników oraz jak najskuteczniejszej minimalizacji poziomu rezonansów i wibracji.

Obudowa została zasadniczo wykonana z dwóch, opracowanych przez Wilsona, kompozytów. Pierwszy z nich to kompozyt trzeciej generacji oznaczony symbolem X, materiał bardzo dobrze wytłumiony i inercyjny. Kompozyt S został opracowany pod kątem jak najlepszej prezentacji średniego zakresu pasma.

Obudowa głośnika średniotonowego jest wentylowana do tyłu i została wykonana z kompozytu S. Jest ona odchylona do tyłu w celu wyrównania czasowego w stosunku do dwóch pozostałych przetworników. Inżynierowie Wilsona opracowali także nowy system wentylacji obudowy modułu średniotonowego, wzorując się na rozwiązaniach zastosowanych w projektach głośników Alexandria XLF, Alexx, Alexia i Sasha Series 2.

Obudowę głośnika wysokotonowego wykonano z kompozytu X i tak samo, jak w przypadku obudowy modułu średniotonowego, została ona pochylona pod odpowiednim kątem, w celu wyrównania czasowego oraz prawidłowej dyspersji dźwięku.

Obudowa modułu niskotonowego jest wentylowana do tyłu i również została wykonana z kompozytu X. Zoptymalizowano sposób jej pozycjonowania w płaszczyźnie pionowej przetworników. Podobnie jak w przypadku głośników Sabrina, Alexx, czy czekającego na swoją premierę WAMM, obudowa modułu niskotonowego w Yvette została nachylona nieco w kierunku modułu średniotonowego, co poprawia równomierność dyspersji dźwięku w wyższym zakresie niskich tonów i optymalizuje wyrównanie czasowe pomiędzy głośnikiem nisko- i średniotonowym. Boczne ściany najniższej części obudowy, tuż poniżej modułu niskotonowego, pozostają prostopadłe do podłoża. Dzięki temu przekrój podstawy Yvette zajmuje nieco mniejszą powierzchnię, niż podstawa modelu Sophia.

Wewnętrzne ożebrowanie usztywniające zostało zaprojektowane w znacznie bardziej ambitny i dokładny sposób, niż w jakimkolwiek wcześniejszym modelu jednobryłowym, co jest owocem wykorzystania wibrometrii laserowej. Przeanalizowano też takie szczegóły jak konstrukcja maskownicy modułu wysokotonowego, której kształt pozwala na redukcję akustycznych interakcji z resztą systemu.

Charakterystyczne dla Wilsona rozwiązanie w postaci rezystorów regulacyjnych, umieszczono w wyizolowanej komorze z tyłu obudowy, do której uzyskujemy łatwy dostęp poprzez zdjęcie osłony zabezpieczającej. Zestaw rezystorów w Yvette stanowi udoskonaloną technologicznie wersję zestawu montowanego w modelu Sophia 3.

W trakcie prowadzonych równolegle prac nad projektem zestawu WAMM, firma Wilson Audio niedawno ukończyła serię badań technologii przetworników wysokotonowych i materiałów wykorzystywanych w ich konstrukcji. Przetestowano przetworniki z kopułkami wykonanymi z berylu i diamentu i porównano je z najnowszą wersją wysokotonowego Convergent Synergy Tweeter Wilsona. Według doświadczeń Wilsona pomimo znakomitych danych danych technicznych alternatywnych konstrukcji, żadnej z nich nie udało się dorównać przetwornikowi wysokotonowemu Wilsona pod względem jakości brzmienia.

W Yvette zastosowano trzecią generację przetwornika Convergent Synergy Tweeter, która wcześniej została wykorzystana w głośnikach Sasha Series 2 oraz Alexx. Głośnik ten ma rozmiar 1 cala i korzysta z najnowszych doświadczeń Wilson Audio związanych ze zjawiskiem rozpraszania tylnej fali. Rozwiązania projektowe tylnej części komory przetwornika wysokotonowego zapewniają zminimalizowany poziom rezonansów. Opracowany przez Wilsona przetwornik średniotonowy Yvette ma rozmiar 7 cali i był już wykorzystany w modelu Aleksandria XLF. Głośnik niskotonowy o rozmiarze 10 cali jest jednym z dwóch przetworników opracowanych pierwotnie z myślą o Alexii i stanowi pochodną przetwornika wykorzystanego w projekcie Alexx.

Dane techniczne Wilson Audio Yvette:

[zdjęcie zestawów głośnikowych Wilson Audio Yvette]
[zbliżenie głośników zestawów głośnikowych Wilson Audio Yvette]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl