Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

AURALIC - przetwornik-odtwarzacz plików Altair (1.06.2016)

Na wystawie Hi-End w Monachium zaprezentowano Auralic Altair, urządzenie będące połączeniem przetwornika i odtwarzacza strumieniowego. Sprzedaż tego modelu ma się rozpocząć w lipcu, a cenę ustalono na 8.900 złotych (dystrybucja MIP).

Altair może być trakowany jako połączenie modeli Aries i Vega w jednym, ale z pewnymi kompromisami niezbędnymi dla obniżenia ceny. Femto Clock pracujący w Altairze nie jest tej samej klasy co w modelu Vega. Brak również wyjść klasy A.

Altair ma bogaty zestaw wejść i obsługuje bardzo dużo różnych źródeł. Dostępne są złącza AES/EBU, koncentryczne, Toslink, USB do komputera, dwa hosty USB, RJ45 Gigabit Ethernet i trójzakresowe WiFi 802.11 B/G/N/AC z dwoma antenami. Pozwla to na odtwarzanie z folderów sieciowych (NAS), pamięci USB, media serwera UPnP/DLNA, strumieniowanie z Tidala lub Qobuza, korzystanie z internetowego radia, obsługę AirPlay, Bluetooth, Songcast i RoonReady. Opcjonalnie można zamontować wewnętrzną pamięć nadając urządzeniu funkcjonlaność serwera muzycznego. Altair może zmieścić wewnętrzny dysk 2,5-cala o wysokości do 12,5mm.

Dostępne są trzy wyjścia analogowe:
XLR o impedancji wyjściowej 10Ω
RCA o impedancji wyjściowej 50Ω
Gniazdo słuchawkowe 6,35mm

Altair wykorzystuje wprowadzoną w 2014 roku technologię Lighting, która obsługuje odtwarzanie poprzez sieć WiFi plików DXD i Quad-Rate DSD. Oferuje także kilka zaawansowanych funkcji, takich jak odtwarzanie bez przerw (Gapless), Playlisty na odtwarzaczu i funkcję Multi-room. Odtwarzanie z pamięci (Memory Playback) to najnowsza funkcja dodana do zastosowanego w technologii strumieniowania Lighting, pozwala pobierać i buforować całą ścieżkę w pamięci lub z systemu magazynowego z wyprzedzeniem, aby poprawić jakość dźwięku, a także grać lokalnie, bez konieczności przesyłania danych w sieci.

Korzystając z aplikacji Lighting DS, można również przesyłać strumieniowo muzykę z Tidal, Qobuz i słuchać radia internetowego. AirPlay, Bluetooth i funkcja Songcast zapewniają alternatywne sposoby strumieniowania muzyki z Apple Music, Spotify i innych dostawców usług za pośrednictwem smartfona lub komputera.

Funkcja przesyłania strumieniowego Altaira obsługiwana przez Lighting DS, sterowana jest przez aplikację AURALIC dostępną na platformie iOS. Wersje Windows i Android są w fazie rozwoju i powinny pojawić się w ciągu miesiąca. Altair jest również kompatybilny z aplikacjami innych producentów czy też oprogramowaniem sterującym UPnP do odtwarzania. Altair działa również jako punkt końcowy RoonReady do korzystania z oprogramowania Roon.

Altair jest opracowany na platformie sprzętowej Auralic Tesla, zawiera procesor Quad-Core Cortex A9 1 GHz, 1 GB pamięci DDR3 oraz 4GB pamięci systemowej. Platforma Tesla posiada zdolność obliczeniową 25.000 MIPS. W ramach programu wsparcia, Auralic oferuje regularne aktualizacje, które pobierają się w tle.

Podójny zegar Femto wewnątrz Alataira jest zaprojektowany i zoptymalizowany pod kątem układu ESS Sabre DAC. Jedna częstotliwość słućy odtwarzania muzyki z próbkowaniem, które jest wielokrotnością 44.1kHz, oraz drugą częstotliwość dla wielokrotności 48kHz. Femto Master Clock jest zasilany przez bardzo dobry zasilacz 9uV, ma bardzo niski szum fazowy.

Auralic zastosował liniowy zasilacz w firmowej technologii Purer-Power. Prąd płynie najpierw przez moduł oczyszczjacy. Oczyszczone zasilanie jest następnie przekazywane do wysokiej jakości transformatora z żelaznym rdzeniem, specjalne wykonanym dla Auralic. Unikalne okablowanie zapewnia zerowe wibracje i bardzo niski poziom szumów, aby uniknąć wpływu obwodu elektrycznego na dźwięk.

Altair ma cztery tryby pracy filtra (Flexible Filter Mode), co umożliwia dostosowanie dźwięku do indywidualnych preferencji. Dostępny jest tryb Precise i tryb Smooth eliminujący efekt pre-dzwonienia. Pozostałe dwa tryby, Dynamic i Balance są zoptymalizowane dla różnych formatów muzycznych.

Altair ma taką samą obudowę jak z konwerter CA Vega, w tym wyświetlacz OLED 512x64 (choć sama treść komunikatów jest inna od VEGA ). Gniazdo słuchawkowe znajduje się na przednim panelu.

Dane techniczne przetwornika-odtwarzacza Altair:

[zdjęcie odtwarzacza Auralic Altair]
[zdjęcie odtwarzacza Auralic Altair - tylna ścianka]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl