Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

IFI AUDIO - Pro iCAN, hi-endowy wzmacniacz słuchawkowy (19.04.2016)

Brytyjska marka iFi Audio wprowadza do sprzedaży wzmacniacz słuchawkowy PRO iCAN. Premierowy pokaz urządzenia w Polsce odbywa się w Katowicach w dniach 19-26 kwietnia, z wykorzystaniem najnowszych słuchawek Audeze LCD-4 w roli sprzętu towarzyszącego. PRO iCAN będzie dostępny na naszym rynku począwszy od maja, a jego cena detaliczna (dystrybucja Moje Audio) wyniesie 8.199 zł.

PRO iCAN to pierwszy produkt z najnowszej i zarazem szczytowej serii PRO. W przeciwieństwie do zdecydowanej większości dotychczasowej oferty iFi Audio, urządzenia serii PRO mają znaleźć zastosowanie stacjonarne w sferze profesjonalnej jak i w domowych systemach hi-end.

PRO iCAN łączy funkcjonalność wzmacniacza słuchawkowego i analogowego przedwzmacniacza. Na wyposażeniu są łącznie cztery wejścia liniowe, trzy pary złącz RCA oraz jedna para XLR-ów.

Do pracy w trybie zwykłego przedwzmacniacza na tylnym panelu zainstalowano wyjścia RCA i XLR, które mają regulowany poziom sygnału. Natomiast do podłączenia słuchawek można wykorzystać jedno z następujących wyjść:
- symetryczne XLR 4-stykowe,
- para XLR 3-stykowych tworzących jedno wyjście symetryczne,
- dwa gniazda jack 6.3 mm, symetryczne lub niesymetryczne
- dwa gniazda mini jack 3.5 mm.
Na tylnej ściance znajduje się jeszcze wyjście opisane jako ESL-link, które ma służyć do podłączenia zapowiedzianej przez iFi Audio przystawki do obsługi słuchawek elektrostatycznych.

Producent zwraca uwagę na brak rozdzielenia funkcji wzmacniacza słuchawkowego i przedwzmacniacza, co zostało podyktowane dążeniem do jak najdoskonalszego brzmienia. W związku z powyższym nie wolno stosować wyjść pre-out w momencie, gdy do wzmacniacza podłączone są jakiekolwiek słuchawki!

Wzmacniacz potrafi generować dużą moc co pozwala swobodnie wysterować najbardziej wymagające słuchawki planarne, jak chociażby niskoskuteczne HiFiMan HE-6. Biorąc po uwagę dużą moc urządzenia, producent zwraca uwagę na zachowanie ostrożności przy użytkowaniu. Aby uniknąć problemów ze słuchawkami o wyższej skuteczności na wyposażneiu jest trójstopniowa regulacja wzmocnienia (0 dB, 9 dB, 18 dB). Firma iFi zwraca również uwagę na bardzo wysoki poziom napięcia sygnału wyjściowego dla złączy symetrycznych (ponad 20V). Nonszalanckie obchodzenie się z PRO iCAN może być niebezpieczne dla podłączanych słuchawek.

Układy elektroniczne PRO iCAN są w pełni symetryczne i oparte na elementach dyskretnych. Wzmacniacz jest konstrukcją hybrydową. Stopień wejściowy wzmacniacza w zależności od potrzeb lub upodobań użytkownika może działać w domenie tranzystorowej (J-FET) lub w lampowej (para lamp GE5670). Dodatkowo istnieje jeszcze trzeci, też lampowy tryb pracy stopnia wejściowego, w którym parametry pracy całego urządzenia są dostrajane tak, by uzyskać maksymalne obniżenie poziomu sprzężenia zwrotnego całego układu. Ponadto zastosowano zaawansowaną bipolarną sekcję przedwzmacniacza oraz tranzystorowy (na bazie MOS-FET) stopień wzmacniający, który w zależności od obciążenia pracuje w klasie A lub AB. Wśród zastosowanych części są kondensatory ElnaSilmic i Silver Mica.

Starannie dopracowana topologia PRO iCAN pozwoliła uzyskać wyśrubowane parametry techniczne. Pasmo przenoszenia rozciąga się od 0.5Hz aż do 500kHz, a odstęp sygnału od szumów tła wynosi aż 147 dB(A) na wyjściu symetrycznym i 137dB(A) na wyjściu niesymetrycznym. Dużą rolę w osiągnięciu tak znakomitych parametrów miało zastosowanie dedykowanego zasilacza iPOWER PLUS, który obsługuje napięcia sieciowe 85V-265V, 50-60Hz.

Zastosowano też dwa rozwiązania znane z poprzednich wzmacniaczy słuchawkowych iFi Audio. XBass Correction System pozwala na trójstopniową regulację charakterystyki niskich częstotliwości, w zależności od ustawienia wzmocnieniu ulegają częstotliwości 10 Hz, 20 Hz oraz 40 Hz. Użytkownik ma również możliwość całkowitego pominięcia tego układu. Natomiast 3D Holographic to w pełni analogowa matryca, mająca za zadanie niwelować efekt grania w środku głowy. Tu także zastosowano trójstopniową regulację, dzięki której lokalizacja źródeł pozornych powinna ulec rozszerzeniu o odpowiednio: 30, 60 i 90 stopni. Podobnie jak system XBass, 3D Holographic również może być całkowicie pominięty.

Dane techniczne iFi Audio PRO iCAN :

[zdjęcie wzmacniacza słuchawkowego iFi Audio PRO iCAN]
[zdjęcie wzmacniacza słuchawkowego iFi Audio PRO iCAN - tylna ścianka]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl