Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

NORMA - włoska elektronika w dystrybucji Audio Atelier (18.04.2016)

Firma Audio Atelier z Łodzi wprowadza na polski rynek wzmacniacze i źródła cyfrowe włoskiej marki Norma. Urządzenia Norma były już prezentowane na Audio Show w 2015 roku, ale oficjalna dystrybucja rozpoczęła się marcu 2016. Normalna sprzedaż rozpocznie się w maju 2016.

Norma ma siedzibę w północnych Włoszech w miejscowości Cremona, znanej z bogatych tradycji muzycznych. W Cremonie żyli zarówno znani kompozytorzy (Monteverdi, Ponchielli) jak i lutnicy (Stradivari, Amati, Guarneri). W obszernej firmowej autoprezenatcji ustosunkowano się do najważniejszych aspektów odtwarzania dźwięku oraz pokrótce omówiono główne założenia techniczne. Firmowe podejście skrystalizowało się po 7-letnich badanich przeprowadzonych w latach 1990-tych.

W warstwie technicznej produkty Norma wykorzystują dość skomplikowane układy i mają szerokie pasmo przenoszenia. Zasilacze dobrze izolują układy elektroniczne od sieci zasilającej. Zasilacze mają bardzo niskie szumy i bardzo niską impedancję wyjściową, także w zakresie częstlotliwości ultrasonicznych. Tam gdzie jest to potrzebne stosowane są specjalistyczne części, jak na przykład rezystory znacznie droższe od typowych wysokojakościowych foliowych o 1-procentowej tolerancji. Elementy półprzewodnikowe są selekcjonowane i dobierane. Pomijając transformatory urządzenia są konstruowane bez materiałów ferromagnetycznych.

Firmowa literatura dokładniej wyjaśnia też podejście Enrico Rossiego do sprawy wrażeń odsłuchowych. Opisane jest rozróżnienie pomiędzy charakterem brzmienia, a jego prawdziwą jakością. Poruszone są też kwestie związane z równowagą tonalną, podkolorowaniami, przejrzystością, dynamiką, stereofonią, ziarnistością czy pracą z małymi mocami. Jak się wydaje uprawnione jest stwierdzenie, że centralne znaczenie w firmowym podejściu zajmuje eliminacja wszelkich sztucznych naleciałości degradujących brzmienie.

Norma ma w ofercie dwie końcówki mocy, stereofoniczną Revo PA150 o mocy 150W/8Ω (300W/4Ω) oraz monofoniczną Revo PA160MR o mocy 160W/8Ω (320W/4Ω). Monoblok wyróżnia się rzadko stosowanym, stabilizowanym zasilaniem dla stopnia mocy. Jest to najdroższy model w ofercie, a jego cena wynosi 59.990 złotych.

Stereofoniczny przedwzmacniacz Revo SC-2 LN może pracować w trybie aktywnym lub pasywnym, a w swej podstawowej formie obsługuje tylko źródła liniowe. Revo SC-2 LN może być rozbudowywany przy pomocy dodatkowych modułów. Dostępny jest moduł do obsługi wielu kanałów, przedwzmacniacz gramofonowy oraz konwerter CA z wejściami cyfrowymi.

Norma produkuje dwa wzmacniacze zintegrowane. Tańszy Revo IPA-70B o mocy 70W/8Ω (140W/4Ω) może być dodatkowo rozbudowany o wejście gramofonowe. Droższy Revo IPA-140 o mocy 140W/8Ω (280W/4Ω) ma dwie opcje rozbudowy, o przedwzmacniacz gramofonowy oraz o konwerter CA USB.

Oferta źródeł cyfrowych obejmuje 4 urządzenia. Revo CDP-1BR to odtwarzacz CD o klasycznej funkcjonalności. Revo DS-1 to odtwarzacz CD z dodatkowymi wejściami cyfrowymi. Revo DAC-1 to konwerter cyfrowo-analogowy.

Model HS DA1 to tak zwane modułowe źródło cyfrowe. Wersja bazowa to konwerter cyfrowo-analogowy. Wersja HS DA1 VAR ma dodatkowe wyjścia o regulowanym poziomie, co pozwala podłączyć to urządzenie bezpośrednio do wzmacniacza mocy. Natomiast HS DA1 PRE ma jeszcze wejścia analogowe i wyjścia słuchawkowe.

[zdjęcie przedwzmacniacza Norma Revo SC-2 LN]
[zdjęcie konwertera CA Norma HS DA1]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl