Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

SONUS FABER - hi-endowe, podłogowe kolumny Il Cremonese (.10.2015)

W listopadzie do sprzedaży wejdą nowe kolumny Sonus Faber Il Cremonese. Polska premiera będzie miała miejsce podczas Audio Video Show 2015 w Warszawie (hotel Radison Blu Sobieski, Galeria I). Cena zestawów to 169.998 złotych za parę.

Kolumny Il Cremonese dołączają do najbardziej znanej wśród wyrobów marki Sonus Faber rodziny Homage. Nazwa nowego modelu jest hołdem dla mieszkającego niegdyś w miasteczku Cremona słynnego lutnika Antonio Stradivari'ego i odnosi się do egzemplarza jego skrzypiec stworzonych 300 lat temu. Skrzypce nazwane pierwotnie Joachim (od imienia ich pierwszego właściciela) zostały przemianowane na Il Cremonese w 1961 roku. Miało to miejsce z okazji powrotu tego eksponatu do miasta Cremona, gdzie skrzypce wzbogaciły zasoby Museo del Violino, jako element ich stałej ekspozycji i jeden z najważniejszych instrumentów w historii włoskiego lutnictwa.

Nowe kolumny Sonus Faber to podłogowa konstrukcja 3,5-drożna, bazująca na rozwiązaniach zaczerpniętych z wcześniejszych zestawów głośnikowych firmy Sonus Faber, zwłaszcza modelu Lilium. Na ściance przedniej znajduje się głośnik wysokotonowy, głośnik średniotonowy i dwa głośniki niskotonowe, a oprócz tego są jeszcze dwa subwoofery zamontowane na ściance tylnej.

Wykorzystano wiele autorskich technologii Sonus Faber. System Stealth Reflex to według materiałów producenta para-aperiodyczna wersja strojonej obudowy pozwalająca na redukcję objętości, dobre rozciągnięcie pasma w dół i redukcję zniekształceń, zwłaszcza szumów powstających w zwykłych tunelach BR. Opatentowany system Z.V.T. (Zero Vibration Transmission) to rozwiązanie do izolacji obudowy od podłoża. Zastosowano tu elastomery w konstrukcji kolców podłogowych.

Obudowy Il Cremonese mają pięciokątny romboidalny przekrój. Trójwarstwowe ścianki mają dodatkowe rozwiązania tłumiące. Wzmacniające żebra są tak rozmieszczone by niwelować wibracje i fale stojące. Na szczycie i na dole każdej obudowy znajduje się płyta z obrobionego na CNC, anodyzowanego Avionalu (wysokowytrzymały stop aluminium). Płyty te działają jak mechaniczne tłumiki energii. Il Cremonese będą dostępne w dwóch, klasycznych dla firmy Sonus Faber wykończeniach: Czerwień (Red) i Orzech (Walnut).

Przetwornik wysokotonowy Sonus Faber H28 XTR-04 Arrow Point DAD (Damped Apex Dome) to hybryda stanowiąca połączenie klasycznej kopułki z przetwornikiem pierścieniowym. Cewka o średnicy 28mm posiada system optymalizujący redukcję drgań mechanicznych. Liniowość uzyskiwana jest dzięki nowemu systemowi napędowemu bazującemu na potężnych magnesach neodymowych. Tylna komora jest wykonana z drewna i ma kształt labiryntu akustycznego. Rozwiązanie to zostało zaprojektowane specjalnie dla tego modelu kolumny.

Przetwornik średniotonowy Sonus Faber M18 XTR-04 to własny projekt firmy Sonus Faber. Głośnik ten o rozmiarze 18cm bazuje na systemie napędowym z silnymi magnesami neodymowymi. Cewkę wykonano na bazie drutu aluminiowego powlekanego miedzią, nawiniętego na kompozytowym, elektrycznie nieprzewodzącym karkasie, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie indukowania prądów wirowych w jego obrębie. Układ magnetyczny jest wyposażony w trzy pierścienie Kellog'a/Goeller'a. Membrana jest wytwarzana specjalnie na potrzeby tego przetwornika. Wykorzystywany jest do tego proces bazujący na suszonej w czasie rzeczywistym, niewyciskanej pulpie złożonej z mieszanki naturalnych włókien jak tradycyjna celuloza, kapok, kenaf i inne, specjalnie dobrane pod kątem uzyskania najbardziej naturalnego brzmienia. Aby dodatkowo wytłumić podkolorowania membrany, firma wykorzystuje przezroczystą, lepką powłokę powierzchniową, sprzyjającą tłumieniu. Tak jak w przypadku przetwornika wysokotonowego, przetwornik średniotonowy jest również mechanicznie odseparowany od przedniej ścianki zestawu. Zoptymalizowano też komorę - wykorzystano specjalny koncentryczny anty-kompresor, który został zaprojektowany pod kątem usunięcia podkolorowań i lokalnych rezonansów.

Przetworniki niskotonowe Sonus Faber W18XTR-12 mają średnicę 180 mm. Również zostały samodzielnie zaprojektowane. Mają stożkowe membrany o konstrukcji kanapkowej. Środkowa warstwa jest wykonana z pianki, a okładziny wierzchnie są zrealizowane na bazie masy celulozowej. Taka konstrukcja ma zapewniać integrację z brzmieniem przetworników średniotonowych oraz precyzję w ramach obsługiwanego zakresu pasma. Zewnętrzna powierzchnia tych membran jest wykonana z tej samej naturalnej pulpy papierniczej jak ta, która została użyta do wykonania membran głośników średniotonowych. Układ napędowy o dużym skoku ma 1,5-calowe cewki o kontrolowanych prądach wirowych.

Na najniższych częstotliwościach pracują 22-centymetrowe subwoofery Sonus Faber W22XTR-16. Również jest to własny projekt firmy. Membrany o konstrukcji kanapkowej mają środkową warstwę z pianki i okładziny wierzchnie z masy celulozowej. Jest to taka sama konstrukcja jak w 18-centymetrowych głośnikach niskotonowych. Układ napędowy o dużym skoku ma 2-calowe cewki o kontrolowanych prądach wirowych.

Konstrukcja zwrotnicy jest antyrezonansowa, ze zoptymalizowaną charakterystyką amplitudową jak i fazową. Impedancja na niskich częstotliwościach jest ściśle kontrolowana, tak aby wzmacniacz widział przyjazne obciążenie. Zastosowano też podwójnie schodkową funkcję przenoszenia, która jest zoptymalizowana pod kątem przenoszenia najniższych częstotliwości w warunkach pokoju odsłuchowego. Zastosowano najwyższej jakości podzespoły, takie jak kondensatory Mundorf z najnowszej generacji Evo Oil oraz z serii Silver/Gold/Oil. Cewki pochodzą z firmy Jantzen. Częstotliwości podziału to 80Hz, 250Hz i 2.500Hz.

Dane techniczne Sonus Faber Il Cremonese:

[zdjęcie kolumn Sonus Faber Il Cremonese]
[zdjęcie kolumn Sonus Faber Il Cremonese - zbliżenie]
[zdjęcie kolumn Sonus Faber Il Cremonese - tylna ścianka]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl