Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

PRO AUDIO BONO - stopki PAB ceramic 5 (5.05.2015)

Kilka tygodni temu firma Pro Audio Bono wprowadziła do sprzedaży stopki antywibracyjne na łożyskach tocznych - PAB ceramic 5. Zarówno te stopki jak i zapowiedziana już platforma PAB SE 5 to produkty, które mają uświetnić piątą rocznicę działania firmy.

W odróżnieniu od dotychczas wytwarzanych stopek ze stalowymi łożyskami tocznymi, w nowych stopkach wykorzystuje się precyzyjne, niemieckie łożyska ceramiczne FAG-Schaefer. W łożyskach tych zarówno kulki, jak i pierścienie są zbudowane z bardzo twardych spieków - dwutlenku cyrkonu lub azotku krzemu. Elementy z tych spieków mają twardość kilka-kilkanaście razy większą od stali, a równocześnie są od stali lżejsze. W rezultacie zrobione z nich łożyska mają znacznie lepsze parametry toczne i większą trwałość. Ceramiczne łożyska toczne nie wymagają też smarowania, a jeśli są zakryte nie wymagają też czyszczenia. Ceramiczne łożyska toczne są jednk drogie. Ceny markowych łożysk tego typu to (według informacji prasowej PAB) około 160-320 zł, w zależności od zastosowanych materiałów ceramicznych, wymiarów oraz typu (normalne, wahliwe).

W stopkach PAB ceramic 5 zmieniono też konstrukcję obudowy. Składa się ona z kilku materiałów - stopów metali, czystych metali, akrylu lub lignofolu, formowanych na tokarkach i frezarkach CNC. Ma to za zadanie likwidować i tłumić drgania o różnych częstotliwościach. Producent oferuje dwa rodzaje stopek PAB ceramic 5:
- obudowa łożyska i podstawa stopki są zbudowane ze stopów niklu
- płaszcz stopki jest zbudowany z mosiądzu, brązu lub aluminium, a łożysko toczne jest zatopione w innym materiale

Obudowy stopek pierwszego rodzaju nie są lakierowane, tylko polerowane lub szczotkowane. Stopy niklu są odporne na korozję i nie ma potrzeby ich powierzchni zabezpieczać. Obudowy drugiego rodzaju są lakierowane proszkowo wysokiej klasy lakierami typu anodic firmy Du Pont.

Stopkę pierwszego rodzaju wyceniono na 960 zł, a drugiego rodzaju na 740 zł.

[zdjęcie stopek Pro Audio Bono PAB ceramic 5]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2021 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl