Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

TRILOGY - high-endowy wzmacniacz zintegrowany 925 (4.11.2014)

Firma Trilogy Audio Systems wprowadza do oferty nowy, 135-watowy, lampowo-tranzystorowy wzmacniacz zintegrowany - Trilogy 925. Jako jedni z pierwszych będą mogli zobaczyć to urządzenie wszyscy odwiedzający Audio Show 2014. Cena 925-ki to 48.900 złotych.

Producent przygotował obszerny opis wzmacniacza. 925 to konstrukcja w pełni symetryczna od wejścia do wyjścia. Inaczej niż w wielu innych konstrukcjach opisywanych jako symetryczne, w Trilogy 925 ani dodatnia, ani ujemna ścieżka sygnału nie jest nigdzie połączona z masą, sygnał nie jest konwertowany do niesymetrycznego.

Stopień wejściowy każdego kanału zbudowany jest w oparciu o dwie podwójne triody 6H6Π. Te rosyjskie militarne lampy oferują wyjątkową jakość, mając wysoką transkonduktancję i bardzo dobrą liniowość. Pozwalają na pełne wzmocnienie napięciowe dla wzmacniacza w pojedynczym stopniu. Doskonale zoptymalizowane serwo pozwala na idealnie symetryczną pracę lamp.

Niekonwencjonalny stopień wyjściowy 925 ma unikatową firmową topologię bez sprzężenia zwrotnego, na tranzystorach MOSFET i bipolarnych. Szybki FET działa jedynie w krytycznym zakresie pierwszego wata. Wzmacniacze zazwyczaj spędza większość czasu w tym właśnie zakresie mocy podczas słuchania przy normalnych poziomach głośności. Tranzystory bipolarne włączają się dostarczając prąd, kiedy muzyka tego wymaga. Stopnie wyjściowe są w układzie mostkowym, co oznacza, że każdy kanał ma dwa wzmacniacze. Dzięki trmu duże prady nie płyną przez masę urządzenia. Stopnie wyjściowe mają wysoki prąd spoczynkowy, co pozwala na pracę w klasie A w szerokim zakresie mocy. Stosunkowo wysokie wydzielanie ciepła połączone z dużą pojemnoscią termiczną radiatora pozwala na utrzymywanie urządzenia w zakresie optymalnych temperatur pracy i poprawia jakość brzmienia.

Tak jak we wszystkich produktach Trilogy ścieżka sygnału jest krótka. Trzy wejścia symetryczne i trzy niesymetryczne są przełączane przez profesjonalne przekaźniki ze stykami pokrytymi rutenem, umieszczone w odległości kilku milimetrów od gniazd wejściowych. Dostępne jest osobno włączane wyjście do nagrywania. Dodatkowo w panelu przednim umieszczono wejście mini-jack 3,5 mm, które pozwala na łatwe podłączenie urządzeń przenośnych. Cyfrowo sterowany, selekcjonowany potencjometr pozwala na regulację głośności i balansu w jednodecybelowych krokach.

Konwencjonalne, wyciskane radiatory mają silne rezonanse i zostały zastąpione odpowiednio wyfrezowanymi sztabami aluminium. Każdy z radiatorów waży ponad 5 kilogramów. Ich wysoka masa i nieregularna forma pozwala na uzyskanie stabilności termicznej i mechanicznej stopni wyjściowych.

Zasilaniem 925 zajmuje się ekranowany transformator z osobnymi odczepami dla prostowników każdego kanału. Kondensatory wygładzjace napiecie są robione na zamówienie Trilogy. Do żarzenia lamp i zasilania układów logicznych zastosowano osobne transformatory. Transformatory mocy są zamontowane na grubej płycie z materiału K (kompozyt z dużą ilością metalu i małą iloścą żywicy) ma doskonałe właściwości mechaniczne i znacznie większe tłumienie wewnętrzne niż metal. Daje to dodatkowe wytłumienie i usztywnienie niemagnetycznej obudowy. Materiał K jest też użyty w stopkach.

Wzmacniacz ma rozbudowany system monitorowania parametrów pracy, pozwalając na bezpieczne działanie w każdych warunkach. Temperatury i krytyczne napięcia są przekazywane do mikrokontrolera. Opracowano algorytmy do bardzo precyzyjnego monitorowania prądu wyjściowego w domenie czasu i częstotliwości. Pozwala to na niezawodne oddzielenie błędów spowodowanych napięciem stałym od wymagajacych sygnałów muzycznych, co zapewnia wysokie bezpieczeństwo i chroni przed niepotrzebnymi wyłączeniami.

Wykorzystywane są elementy wysokiej jakości i produkowanych specjalnie dla Trilogy. Zastosowano gniazda z litej miedzi, konektory pozłacane z izolacją PTFE, precyzyjne elementy pasywne.

Zdalne sterowanie dostępne jest z pilota na podczerwień. Wyświetlacz punktowy LED jest czytelny nawet z dużych odległości. Jasność można ustawić na automatyczne dopasowanie do ilości światła w pomieszczeniu lub ręcznie.

Trilogy 925 ma też dużą ilość dodatkowych funkcji. Można nadawać nazwy wejściom, można też regulować poziom każdego wejścia osobno, żeby dopasować poziomy głośności poszczególnych źródeł. Ustawienie głośności i balansu można zapamiętać, tak żeby wzmacniacz uruchamiał się z wybranymi nastawami. Inwersja fazy dostępna jest z pilota do szybkiego przełączania dla porównania, lub może być ustawiona w menu. Konfigurowalny system zarządzania wejściami potrafi połączyć się ze światem zewnętrznym i innymi produktami Trilogy poprzez dwukierunkowy interfejs TASlink (gniazda RJ45). Zegar czasu rzeczywistego pozwala na programowanie wielu wydarzeń: włączanie systemu dla każdego dnia tygodnia osobno, wyłączanie systemu z komunikacją zewnętrzną przez naszą magistralę danych TASlink. To pozwala na włączenie i wygrzanie systemu przed odsłuchem. Funkcja sleep wyłącza system po zaprogramowanym okresie czasu. Inne produkty Trilogy mogą otrzymać nazwy poprzez TASlink w celu zdalnego ich sterowania i monitorowania ich statusu. Wszystkie ich funkcje będą wtedy dostępne z poziomu 925. Dostępne jest wiele opcji programowalnych, włączając w to ustawienie wyświetlacza oraz pin blokujący dostęp do menu. 925 można zablokować pinem.

[zdjęcie wzmacniacza Trilogy 925]
[zdjęcie wzmacniacza Trilogy 925 - tylna ścianka]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl