Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

LYRA - asymetryczna wkładka MC Etna (27.01.2014)

Na nasz rynek weszła Etna, czyli gramofonowa wkładka typu MC japońskiej firmy Lyra. Ma ona asymetryczną budowę i szereg innych oryginalnych rozwiązań konstrukcyjnych. Etna jest drugą w hierarchii wkładką gramofonową Lyra, a jej cena wynosi 24.900 złotych.

Centralną część Etny wykonano z tytanu ale w przeciwieństwie do modelu Atlas, środkowy rdzeń otoczony jest zewnętrzną obudową z najwyższej jakości polerowanego i anodyzowanego na czarno aluminium. Obie części wkładki są ze sobą ściśle połączone za pomocą kontrolujących rezonanse prętów i wykonanych ze stali nierdzewnej tulejek. Jest to rozwiązanie zbliżone do zastosowanego w modelu Skala, ale udoskonalone tak aby polepszyć sztywność i charakterystykę tłumienia. Tak skomplikowana kompozytowa konstrukcja ma wyeliminować sygnaturę dźwiękową wynikającą z zastosowania w konstrukcji tylko jednego materiału.

Etna jest skonstuowana w ten sposób, że lewa i prawa strona tworzą niesymetryczną strukturę, co służy redukcji fal stojących we wnętrzu obudowy, która ma być mniej rezonująca i bardziej neutralna. Poza tym, asymetryczna konstrukcja równoważy ciężar systemu mocowania przedniego magnesu w taki sposób, iż ten nie znajduje się w jednej linii z mocowaniem wspornika. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstaje solidne połączenie pomiędzy mocowaniem wspornika a główką ramienia, umożliwiające pozbycie się wibracji, w momencie gdy te zamieniają się w sygnał elektryczny, powodując dalsze ograniczenie rezonansów.

Lyra pozostaje jedynym producentem wkładek, który montuje wspornik bezpośrednio do wnętrza obudowy wkładki, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie jednolitego i całkowicie sztywnego połączenia pomiędzy nim a główką ramienia. Efektywność tego rozwiązania została poprawiona dzięki asymetrycznej budowie Etny.

Etna posiada wspornik wykonany z boru powlekanego diamentem. W przeciwieństwie do typowego kwadratowego kształtu, cewka posiada formę zbliżoną do krzyża, pozwalając każdemu ze stereofonicznych kanałów pracować z większą niezależnością. Takie rozwiązanie oferuje mniejsze zniekształcenia, poprawę odczytu, ściślejsze dopasowanie i separację kanałów.

Etna korzysta z firmowej technologii New Angle, która dokonuje pre-biasu cewek, aby były we właściwy sposób ustawione względem przedniego i tylnego magnesu, kiedy ma miejsce odtwarzanie płyty. Takie rozwiązanie wyrównuje rozbieżności w pionowej i poziomej zdolności wychylenia igły gramofonu, umożliwiając jednocześnie cewkom poruszanie się z łatwością we wszystkich kierunkach, w celu uzyskania optymalnej jakości brzmienia.

Dane techniczne wkładki Lyra Etna:

[zdjęcie wkładki Lyra Etna]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2017 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl