Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

DIVINE ACOUSTICS - zestawy głośnikowe Proxima w nowej wersji (6.05.2013)

Firma Divine Acoustics zaprezentowała nową wersje modelu Proxima. Jest to dwudrożna kolumna podłogowa z obudową zamkniętą. Sugerowana cena detaliczna w Polsce to 5.990 złotych za parę (w Europie 1.800 Euro za parę).

Obudowa Proximy powstaje poprzez sklejenie pięciu warstw: ściany przedniej, tylnej oraz trzech ram z MDF o różnych grubościach. Ramy te tworzą wewnętrzną część ścian bocznych, dolnej i górnej, a połączone są ze sobą za pomocą dodatkowych elementów z HDF. Od zewnątrz ściany boczne i górna pokryte są dodatkowo warstwą paneli z MDF wykończonych skórą. Elementy te pełnią podwójną funkcję: tłumią drgania obudowy oraz są elementem dekoracyjnym. Do ściany przedniej - za pomocą wielu wkrętów oraz masy tłumiącej - przymocowany został panel z MDF o grubości 16mm. Stanowi on część nośną dla głośnika basowego oraz osłonę głośnika wysokotonowego i systemu TMI. Jest to najbardziej skomplikowany element obudowy Proximy. Panel przedni uzupełniają maskownice głośników mocowane za pomocą magnesów neodymowych. Z tyłu obudowy znajduje się kolejny panel pokryty skórą. Jest on bazą dla złoconych zacisków głośnikowych oraz magicznego oka, czyli otworu zabezpieczonego grubą płytą akrylową, przez który można zajrzeć do wnętrza Proximy i zobaczyć układ zwrotnicy. Głowna skrzynka stoi na wielowarstwowym, pokrytym skórą, cokole wyposażonym w 4 złocone kolce. Z przodu cokołu umieszczone jest logo wycięte laserem, tak samo jak front głośnika wysokotonowego.

Głośnik basowy o średnicy 17cm ma membranę z polipropylenu, duży wentylowany układ magnetyczny, odwrócone gumowe zawieszenie i odlewany kosz z metali lekkich, który został precyzyjnie nastrojony, aby zniwelować pasożytnicze rezonanse powstające pod wpływem drgań membrany. Strojenie to producent określa nazwą system BAD (Basket Accurate Dampening).

Głośnik wysokotonowy jest autorskim projektem Divine Acoustics. Powstał on specjalnie dla modelu Proxima. Został zbudowany w oparciu o lekką kopułkę o średnicy 28mm przygotowaną z rzadko tkanego jedwabiu pokrytego lakierem z pamięcią kształtu. Cewka kopułki pracuje w otaczającej ją komorze, która obniża jej rezonans i powstające wokół niej ciśnienie. Ferrytowy układ magnetyczny został wytłumiony dzięki systemowi BAD. Za układem magnetycznym znajduje się kolejna komora, która ma na celu kontrolować i wygaszać drgania układu magnetycznego. Wypełniona jest masą tłumiącą - połączeniem frakcjonowanego piasku zalanego olejem.

Aby przeciwdziałać drganiom przenoszonym przez obudowę i odizolować od nich głośnik wysokotonowy, powstał system TMI (Tweeter Multilayer Isolation). Proxima jest pierwszym projektem, w którym został zastosowany. Połączenie kosza głośnika i obudowy następuje za pomocą zestawu podkładek o różnych grubościach, twardościach i współczynnikach tłumienia drgań.

Zwrotnica Proximy zawiera 17 elementów. Tworzą one filtry drugiego rzędu z pomocniczymi układami korekcji fazy i impedancji. Do budowy zwrotnicy użyte zostały kondensatory Jantzen Audio serii Z-Superior, Z-Standard oraz Cross-Cap w konfiguracjach dobranych podczas długich sesji odsłuchowych, bez użycia komputera. Układ filtrów zwrotnicy pozwolił na zastosowanie systemu określanego przez producneta RFpath, bez rezystorów tworzących dzielnik napięcia dla głośnika wysokotonowego. Wszystkie elementy zwrotnicy są parowane. Elementy montowane są na płytce pokrytej materiałem tłumiącym i połączone ze sobą bezpośrednio z uwzględnieniem optymalnego prowadzenia drogi sygnału. Geometryczne rozplanowanie elementów na płytce zostało podporządkowane systemowi SGP - wykonaniu jednego punktu masy dla całego układu elektrycznego. Sygnał do zwrotnicy doprowadzany jest za pomocą taśm z miedzi OFC, do głośnika basowego płynie za pośrednictwem linki litz o przekroju 2,5mm2, a głośnik wysokotonowy zasilany jest przewodami R-core z czystej miedzi OFC o średnicy 0,85mm2 otulonymi koszulkami z bawełny. Wszystkie wewnętrzne połączenia wykonane są spoiwem bezołowiowym.

Proxima dostępna jest w następujących wersjach wykończenia: Afrykański heban, Dzikie Zebrano, Macassar, Magiczne Venge. Wykończenia lakierami fortepianowymi dołączą do oferty w miesiącach letnich.

Wyposażenie standardowe obejmuje kolce poziomujące, maskownice z magnesami neodymowymi (osobne dla każdego z głośników), tekstylne pokrowce ochronne.

Dane techniczne Divine Acoustics Proxima (wersja 2013):

[zdjęcie zestawów głośnikowych Divine Acoustics Proxima (wersja 2013)]
[zdjęcie zestawów głośnikowych Divine Acoustics Proxima - zbliżenie (wersja 2013)]
[zdjęcie zestawów głośnikowych Divine Acoustics Proxima - tylna ścianka (wersja 2013)]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2023 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl