Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Quadral - nowe kolumny Aurum (12.07.2000)

Hanowerski Quadral przygotował kilka nowych konstrukcji. Co ciekawe, głośnik wstęgowy stosowany do tej pory w szczytowych modelach, zostaje w tym roku zastąpiony nową konstrukcją Ricom.

Vulkan, nowy flagowiec serii Aurum, przejął nazwę po swoim krewniaku z poprzedniej serii Phonologue. Konstruktorzy zrezygnowali jednak z linii transmisyjnej, a oparli się na systemie bass reflex. Wszystkie ścianki wykonane są z płyty MDF, której grubość waha się w przedziale między 22 a 36mm. Całość obudowy malowana jest czarnym lakierem, a wygięte łukowato boczki można wybrać z 6 waraintów. Zawężona ścianka przednia, pokryta tkaniną podobną do weluru, zmniejsza dyfrakcję na obudowie. Poszczególne sekcje zwrotnicy są zmontowane na osobnych płytkach, a okablowanie wewnętrzne wykonane jest ze srebrnej plecionki. Wszystkie przetworniki użyte w Vulkanie mają podwójne układy magnetyczne, co pozwala na ustawienie zestawów w pobliżu kineskopów telewizyjnych.

W sekcji niskotonowej pracują dwa przetworniki o średnicy 21cm o membranch z tworzywa Altima. W Vulkanie po raz pierwszy wykorzystano ten materiał do budowy membran głośników niskotonowych. Oba głośniki znajdują się na przedniej ściance, a w zasadzie w komorze sprzęgającej, której wylot, przykryty stalowymi, pomalowanymi na czarno żeberkami, znajduje się poniżej sekcji średniowysokotonowej.

Wraz z inżynierami duńskiej Vify, projektanci z Hanoweru opracowali nowatorski przetwornik najwyższych częstotliwości, znany pod nazwą Ricom. Jest to materiałowa kopułka składająca się z dwóch centrycznych wałków, wewnątrz których znajduje się 'właściwa' nieco spłaszczona kopułka. Centralna część całego przetwornika, wspomniana wcześniej spłaszczona kopułka, o średnicy 15mm pokryta jest tytanową folią. Całość wykazuje zdolność do przetwarzania częstotliwości aż do 60 kHz. Za prawidłowe odtworzenie środkowego pasma odpowiedzialne są znane z poprzednich konstrukcji serii Aurum, dwa przetworniki z membranami Altima.

Dane techniczne:
Moc: 200 W (znamionowa), 400W (muzyczna)
Pasmo przenoszenia: 22 - 60.000 Hz
Częstotliwości podziału: 250 / 2000 Hz
Skuteczność 1W/1m: 90 dB
Wymiary (WSG): 1.217 x 311 x 400mm

Choć zestawy Aurum Vulkan są przeznaczone zasadniczo do odsłuchu stereofonicznego, można uzupełnić je by stworzyć instalację kina domowego, między innymi przy pomocy głośnika centralnego Aurum Base. Zastosowano w nim obudowę z 22mm MDF, oraz możliwość wyboru wykończenia zewnętrznego w takim samym zakresie co głośniki przednie (6 wariantów). Zastosowano głośnik wysokotonowy Ricom wraz z przetwornikami niskośredniotonowymi wykonanymi z tworzywa Altima, tak by zharmonizować brzmienie z głośnikami Aurum Vulkan. Aurum Base wykonany jest w konfiguracji trójdrożnej.

Dane techniczne:
Moc: 120W (znamionowa), 200W (muzyczna)
Pasmo przenoszenia: 30 - 60000 Hz
Częstotliwość podziału: 600 / 2000 Hz
Skuteczność 1W/1m: 87 dB
Wymiary (WSG): 180 x 550 x 228 mm

SUB 9 to nowy aktywny głośnik subniskotonowy. Wykorzystuje on dwa 21cm głośniki niskotonowe z membranami Altima. Obudowa wykonana jest z 22mm MDF z możliwością wyboru jednego z 6 wykończeń zewnętrznych. Wyprofilowany kanał bass reflex, znajdujący się na tylnej ściance, pozwala na przepływ dużych mas powietrza bez słyszalnych efektów ubocznych. Niecodziennym jak dla subwoofera uzupełnieniem całości jest zdalne sterowanie, pozwalające regulować poziom głośności i częstotliwość odcięcia aktywnego głośnika niskotonowego.

Dane techniczne:
Moc wzmacniacza: 250 W (nominalna), 350 W (muzyczna)
Pasmo przenoszenia: 20 - (60-200) Hz
Wymiary (WSG): 650 x 280 x 440mm

Zestawy surround pod nazwą Aurum Phase także wyposażono w głośnik wysokotonowy Ricom. Niskośredniotonowy ma membranę Altima i pracuje w obudowie bassreflex. Na tylnej ściance znajduje się dodatkowa 25-milimetrowa kopułka wysokotonowa wykonana z tytanu, ma ona za zadanie stworzyć bardziej rozproszone pole dźwiękowe. Wszystkie przetworniki wyposażone są w podwójne układy magnetyczne.

Dane techniczne:
Moc: 100 W (znamionowa), 160 W (muzyczna)
Pasmo przenoszenia: 42...60000 Hz
Częstotliwość podziału: 2000 / 2800 Hz
Skuteczność 1W / 1m: 86 dB
Wymiary (WSG): 343 x 184 x 228mm
Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2019 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl