Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

LYRA - Atlas, flagowa wkładka typu MC (14.05.2012)

Hi-Fi Club wprowadził na polski rynek nową wkładkę gramofonową Lyra Atlas. Jest to wkładka typu MC, niskoimpedancyjna, o średniej masie i średniej podatności. Atlas to flagowy model firmy i ma zapewniać jakość na najwyższym poziomie. Cena detaliczna wynosi 34.000 zł.

Jak podaje producent, Atlas to pierwsza na świecie wkładka o niesymetrycznej strukturze. Jak podaje Lyra, niesymetryczna struktura przynosi szereg korzyści. Po pierwsze zróżnicowanie kształtu lewej i prawej strony ma zapobiegać tworzeniu fal stojących w obudowie wkładki. Po drugie asymetryczna konstrukcja prowadzi do odchylenia mocowania przedniego magnesu w ten sposób, że nie jest ono ułożone w jednej linii z mocowaniem wspornika. Otwiera to bezpośrednią drogę pomiędzy mocowaniem dźwigni a główką, tak aby drgania z dźwigni były wytłumiane jak najszybciej po konwersji w sygnał elektryczny, co też redukuje rezonanse. Lyra nadal wyróżnia się stosując bezpośredni montaż mocowania dźwigni w obudowie wkładki co zapewnia całkowicie sztywne połączenie mocowania dźwigni z główką. Skuteczność tego rozwiązania jest dodatkowo zwiększona przez asymetryczną konstrukcję Atlasa.

Podobnie jak Titan, Atlas ma system z dwoma magnesami, borwą dźwignią powlekaną diamentem i igłę line-contact ze zmiennym promieniem, ale mocowanie dźwigni jest przekonstruowane i nowe są też cewki. Zamiast kształtu kwadratu nowy karkas ma przekrój krzyża, co pozwala na bardziej niezależną pracę kanałów. Jednocześnie udało się o 12% podnieść napięcie wyjściowe i zmniejszyć o 22% ilość kabla w cewkach. Mniejsza masa poprawia śledzenie, a zwiększone napięcie i zmienione parametry elektryczne wyjścia ułatwiają współpracę z przedwzmacniaczami gramofonowymi.

Atlas wykorzystuje firmową technologię Lyra New Angle. Polega ona na wstępnym odchyleniu cewek, tak aby ustawiły się one optymalnie względem magnesów podczas odtwarzania.

Podobnie jak Titan i Olympos, Atlas ma obudowę wykonaną z kawałka litego tytanu, ale większość ścianek jest nierównoległa, a wymiary są tak dobierane by jedne nie były wielokrotnością innych.

Projektantem Atlasa jest Jonathan Carr, a wkładki wytwarza Yoshinori Mishima.

Podstawowe dane techniczne wkłądki Lyra Atlas:

[zdjęcie wkałdki gramofonowej MC Lyra Atlas]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2021 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl