Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

GRYPHON - monofoniczny wzmacniacz mocy Mephisto Solo (28.02.2012)

Duńska firma Gryphon ma w swojej ofercie nowy model - ważący 108 kg monofoniczny wzmacniacz mocy Mephisto Solo. Jego cena to 84.000 Euro (plus VAT) za parę monobloków. Mephisto Solo jest produkowany w Danii, a zaprojektował go założyciel firmy, Flemming E. Rasmussen.

Mephisto Solo pracuje w czystej klasie A i dostarcza ciągłą moc 200 W (8 omów), 400 W (4 omy) oraz 800 W (2 omy). Natomiast moc szczytowa na obciążeniu 0,25 oma to aż 9.000 W. We wzmacniaczu nie zastosowano globalnego sprzężenia zwrotnego. W stopniach wyjściowych pracuje 80 wysokoprądowych tranzystorów bipolarnych, a w zasilaczu każdego monobloku jest bateria kondensatorów o łącznej pojemności 448.000 uF. W stopniach wzmocnienia napięciowego zastosowano tranzystory Zetex do montażu powierzchniowego.

Producent podkreśla, że Mephisto Solo nie jest zmostkowaną wersją mniejszego wzmacniacza stereofonicznego. Wzmacniacz ten jest od początku zaprojektowany z myślą o jak największej wartości prądu szczytowego przy sterowaniu niskich impedancji.

Złocone gniazda XLR to wyrób firmy Neutric. Gniazda wyjściowe to własna konstrukcja Gryphona. Specjalnie dla Gryphona zostały też wyprodukowane radiatory. Na wyjściu wzmacniacza nie ma żadnych przekaźników, co pomaga w uzyskaniu niskiej impedancji wyjściowej. Terminale wyjściowe są podłączone do miedzianej sztaby.

Zastosowano dwa transformatory toroidalne Holmgrena z ekranowaniam magnetycznym. Zasilacze dla sekcji audio i układów cyfrowych są osobne.

Sterowanie wzmacniaczem odbywa sie przy pomocy czułego na dotyk podświetlanego panelu. Mephisto Solo ma wejście wyzwalacza 12V. Prąd spoczynkowy automatycznie ustawia się w trybie oszczędnym (Green Bias), ale można ręcznie wybrać preferowane ustawienie (Low/Mid/High). Układy zabezpieczeń chronią przed przegrzaniem, zwarciem, napięciem stałym na wejściu i nieprawidłowym napięciem zasilania. Układy te są poza torem sygnału i nie powodują degradacji dźwięku. Specjalne układy kontrolują też proces uruchomienia wzmacniacza.

[zdjęcie wzmacniacza mocy Gryphon Mephisto Solo]
[zdjęcie wzmacniacza mocy Gryphon Mephisto Solo - wnętrze]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2021 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl