Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

STAX - elektrostatyczne słuchawki SR-009 (27.07.2011)

Japoński Stax jest od lat znany z produkcji elektrostatycznych słuchawek najwyższej klasy i dedykowanych im wzmacniaczy. Firma ma już ponad 70 lat. Jej pierwszy głośnik elektrostatyczny ujrzał światło dzienne w 1954 roku, zaś słuchawki tego typu - przeznaczone do użytku studyjnego - w roku 1960. Na rynku komercyjnym Stax zadebiutował w 1979 serią słuchawek Lambda mając już ugruntowaną pozycję dostawcy sprzętu profesjonalnego.

SR-009 są najnowszym, flagowym modelem słuchawek, stanowiących ukoronowanie 30-letnich doświadczeń na tym polu. Słuchawki są już w sprzedaży (dystrybucja Grobel Audio), a ich cena to 4.900 Euro.

Jako membrany Stax od dawna używa bardzo cienkiej folii polimerowej. W SR-009 znalazła się jeszcze cieńsza folia wykonana z super przetworzonego plastiku. Nowy materiał zapewnia wybitną charakterystykę częstotliwościową od samego dołu aż po górny skraj pasma oraz bardzo dużą dynamikę.

Ekstremalnie cienkie membrany wymagały zaprojektowania odpowiednich elektrod. MLER (Multi Layer ElectRodes) są bardzo cienkie i płaskie, mają też bardzo niski poziom własnych rezonansów. Elektrody powstają w wyniku ultra precyzyjnego procesu unifikacji metalowych płytek, przebiegającego w wysokiej temperaturze na poziomie atomowym.

Najwyższym wymaganiom odpowiadają również pozostałe elementy SR-009. Okablowanie wykonano z miedzi o klasie czystości 6N (99,9999%) platerowanej srebrem. Robione ręcznie nauszniki, składające się z miękkich i elastycznych poduszek i otaczającej je prawdziwej skóry, gwarantują wysoki komfort słuchania. Zaś 10-stopniowa regulacja umożliwia dopasowanie krzywizny pałąka do indywidualnego kształtu głowy.

Pasmo przenoszenia SR-009 rozciąga się od 5Hz do 42.000 Hz, zaś maksymalny poziom ciśnienia akustycznego to 118 dB (400 Hz). Słuchawki zasilane są napięciem stałym 580V. Na wyposażeniu jest kabel o długości 2,5 m. Masa bez kabla to 454 g. Jako partnera dla SR-009 producent rekomenduje trzy modele wzmacniaczy: SRM-007t (lampowy), SRM-727 i SRM-600 Limited.

[zdjęcie elektrostatycznych słuchawek Stax SR-009]
[zdjęcie elektrostatycznych słuchawek Stax SR-009 - zbliżenie]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2021 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl