Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

YTER - nowa marka w Grobel Audio (19.04.2011)

Dzięki Grobel Audio na polski rynek weszła marka Yter. Jest to stosunkowo młoda włoska firma produkująca głównie specjalistyczne przewody do zastosowań audio. Jednym z założycieli jest doskonale znany audiofilom Franco Serblin (dawniej producent kolumn Sonus Faber, obecnie pod własnym nazwiskiem produkuje zestawy Ktema). Natomiast głównym pomysłodawcą i projektantem jest jego zięć, Massimiliano Favella, specjalista metalurg.

Pomysł opracowania przewodów zrodził się podczas prac nad kolumnami Stradivari Homage. Aby osiągnąć wyznaczone cele opracowano specjalny stop eutektyczny srebra i palladu oraz proces metalurgiczny, wykorzystujący m.in. trójstopniowe stapianie składników, wyciskanie na zimno w kąpieli wodnej i mechaniczne spoinowanie (łączenie przewodów z końcówkami). Prace wykonywane są ręcznie w specjalistycznym laboratorium, wyposażonym w piec indukcyjny z atmosferą argonową.

Każdy przewodnik ma postać wąskiej wstęgi o przekroju 2,4 x 0,4 mm, lekko skręconej śrubowo i charakteryzującej się dobrze zrównoważonymi polami elektrycznym i magnetycznym, a także zminimalizowanym efektem naskórkowym. Izolacja wykonana z polimeru o dużej gęstości jest wypełniona od wewnątrz powłoką powietrzną. Całość pokrywa czarne poszycie z poliestru. Pod względem elektrycznym kable głośnikowe nie stwarzają wzmacniaczom większych problemów. Mają znikomą pojemność - 73 pF (dla długości 5 m), rezystancję pętli 0,185 oma oraz indukcyjność utrzymaną na umiarkowanym poziomie 45uH. Dedykowane końcówki wykonano z tego samego stopu i są łączone z przewodami mechanicznie, bez konieczności ich lutowania. Do konfekcji interkonektów stosuje się wtyki WBT, a do kabla zasilającego wtyki Furutech. Przewody dostarczane są w małych skórzanych teczkach, a widełki w portfelu.

Oferta firmy Yter obejmuje dwa rodzaje łączówek RCA i XLR, każda dostępna w dwóch długościach, podobnie przewód głośnikowy oraz kabel zasilający. Uzupełnieniem jest zestaw końcówek do przewodów głośnikowych oraz ustrój akustyczny Flexum.

Interkonekt RCA kosztuje 957 euro dla długości 1m lub 1.131 euro dla długości 1,5m. Analogiczne XLR-y są nieco droższe - 1.227 oraz 1.473 euro. Przewód głośnikowy konfekcjonowany w dwóch długościach - odcinki 3 m lub 5 m - został wyceniony na 1.065 lub 1.290 euro, natomiast sieciówka na 945 euro. Komplet ośmiu widełek do wydatek rzędu 300 euro, zaś Flexum to 1.605 euro za sztukę.

[zdjęcie kabla głośnikowego Yter]
[zdjęcie interkonektu RCA Yter]
[zdjęcie widełkowych konektorow Yter]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl