Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

EPOS - trzy kolumny serii Epic (18.02.2011)

Na nasz rynek weszła seria kolumn Epic firmy Epos. Seria Epic składa się z dwóch modeli kolumn podstawkowych (Epic 1, Epic 2) oraz podłogowych Epic 5. We wszystkich kolumnach zastosowano typową dla Eposa prostą zwrotnicę i proste wzornictwo.

Obudowy są wykończone winylową okleiną wysokiej jakości. Przednia ścianka jest pozbawiona jakichkolwiek widocznych śrub, otworów do mocowania maskownicy, czy elementów wykonanych z tkaniny. Wokół głośników niskotonowych uformowany jest łagodny stożek. Razem z kolumnami dostarczana jest opcjonalna maskownica. Sposób demontażu maskownicy jest nietypowy - zdejmuje się ją razem z całą ścianką przednią za pomocą specjalnego narzędzia dołączonego do kolumn. Ścianka przednia jest więc również wymienialna.

Epos wyprodukował dla serii Epic nową, 25-milimetrową, tekstylną kopułkę. Jest to pierwsza miękka kopułka w historii firmy. Głośnik ten ma niską częstotliwość rezonansową, wysoką efektywność i szerokie pasmo przenoszenie w górnym zakresie. Od przody przy głośniku znajduje się szczątkowa tuba. Cewka chłodzona jest ferrofluidem. Neodymowy magnes jest ekranowany.

Pozostałe przetworniki to również nowe konstrukcje. Głośnik niskotonowy w modelu Epic 1 ma średnicę 150 mm, w pozostałych kolumnach 179 mm. Głośniki mają membranę polipropylenową i stożkową nakładkę przeciwpyłową. Zastosowano obudowy typu bass reflex, z zaokrąglonym na obu końcach tunelem. W modelu Epic 5 obydwa głośniki niskotonowe pracują równolegle w niskich częstotliwościach. Głośnik umieszczony wyżej oprócz basu odtwarza również średnicę, a dolny głośnik jest łagodnie odcięty przy częstotliwości kilkuset Hz.

W typowym dla Eposa stylu zwrotnica jest minimalistyczna. Zarówno głośniki wysokotonwe jak i niskotonowe filtrowane są filtrami drugiego rzędu. Dla zapewnienia wysokiej jakości dźwięku wszystkie rezystory są metalizowane. Zwrotnica zawiera również kondensatory polipropylenowe wybrane ze względu na jakość dźwięku. Cewki odznaczają się małymi zniekształceniami nawet przy dużych mocach. Dla tweetera zastosowano cewkę powietrzną, a dla woofera rdzeniową, laminowaną, o dużych rozmiarach. Terminale wejściowe są pozłacane i akceptują podwójne okablowanie.

Obudowy są wykonana z 18 mm MDF-u. Wewnątrz zastosowano wzmocnienia, zarówno w pionie, jak i w poziomie. Do modeli podstawkowych Epos zaleca firmowe podstawki - odpowiednio ST-35 i ST-12i. Model Epic 5 należy ustawić na dołączanej podstawie z MDF-u z wkręcanymi kolcami.

Ceny i polecane mocy współpracujących wzmacniaczy to odpowiednio:
- Epic 1 .... 1.490 zł .... 20-100W
- Epic 2 .... 1.990 zł .... 20-120W
- Epic 5 .... 3.600 zł .... 20-200W

[zdjęcie kolumn Epos Epic 1 - z maskownicą]
[zdjęcie kolumn Epos Epic 2 - bez ścianki frontowej]
[zdjęcie kolumn Epos Epic 5]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl