Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

NAGRA - wzmacniacze 300i i 300p na lampie 300B (7.01.2011)

Rok temu na CES 2010 Nagra zaprezentowała prototyp wzmacniacza na lampach 300B. Teraz wzmacniacz ten wchodzi na rynek. Będzie on dostęny w dwóch wersjach. Jeden wariant to wzmacniacz zintegrowany Nagra 300i, a drugi to wzmacniacz mocy Nagra 300p. Wzmacniacze przypominają też o jubileuszu firmy. Nagra powstawła w 1951 roku i była założona przez polskiego emigranta, Stefana Kudelskiego.

Trioda 300B to sztandarowy przykład długowiecznego klasyka na rynku podzespołów elektronicznych. Wprowadzona na rynek w 1938 roku, jest wciąż produkowana, a jej liniowość i niskie zniekształcenia w dalszym ciągu są wybitne.

Wzmacniacze Nagry pracują w klasie A, w konfiguracji push-pull. Ich moc wynosi 20W na kanał. Układy zasilające zaprojektowano tak aby uzyskać bardzo stabilne i czyste napięcia. Komponenty dobrano by zminimalizować szumy. Wzmacniacze nie oscylują niezależnie od rodzaju podłączonego obciążenia. Co więcej 300i i 300p są mało czułe na rodzaj zastosowanej lampy 300B. Wielowarstwowe płytki drukowane mają złocone ścieżki. Masa ma układ gwiaździsty. Na wejściu pracują niskoszumowe wzmacniacze operacyjne (zasilanie +/-10V) dla dopasowania impedancji i odwracania fazy. Następnie w torze znajduje się wysokonapięciowy stopień sterujący (zasilanie 240V) na dyskretnych tranzystorach. Transformatory wyjściowe (każdy o masie 4kg) to własne opracowanie i własna produkcja Nagry. Mają one odczepy dla obciążeń 4, 8 i 16 omów. Główny transformator zasilający to też własna produkcja Nagry. Ma on aż 14 uzwojeń wtórnych.

Zintegrowana Nagra 300i ma trzy wejścia RCA i jedno wejście XLR. Przełączenie źródeł jest wykonywane na przkeaźnikach. Do regulacji głośności w 300i zastosowano zmotoryzowane potencjometry Alps Blue Velvet. Wzmacniacz mocy 300p ma wejście RCA i XLR.

Wzmacniacze mają też mikroprocesorowe układy kontrolno-sterujące. Sterują one przełączeniem źródeł, kontrolują procedurę miękkiego startu i monitorują parametry istotne dla bezpieczeństwa wzmacniacza, w tym także zwarcie czy przciążenie. Te układy są zasilane z osobnego transformatora zamontowanego bezpośrednio na płytce drukowanej.

Obudowa jest wykonana ze szczotkowanego, anodyzowanego aluminium. Wzmacniacze są wzorniczo dopasowane do innych urzadzeń Nagry. Cztery triody 300B są zabezpieczone przez pyrexowe rurki. Zapewniono łatwy dostęp do potencjometrów polaryzujących poszczególne lampy.

[zdjęcie wzmacniacza zintegrowanego Nagra 300i]
[zdjęcie wzmacniacza mocy Nagra 300p]
[zdjęcie wzmacniacza zintegrowanego Nagra 300i - wnętrze]
[zdjęcie wzmacniacza zintegrowanego Nagra 300i - tylna ścianka]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl