Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

GIGAWATT - kondycjoner PC-2 EVO i dwa nowe kable sieciowe (21.09.2010)

Firma GigaWatt wprowadziła do oferty trzy nowe produkty - nowy kondycjoner sieciowy PC-2 EVO oraz nowe kable LC-1 mkII i LC-2 mkII. Wszystkie nowości są już dostępne w sprzedaży.

Kondycjoner PC-2 EVO uzupełnia lukę pomiędzy kondycjonerami PC-1 i PC-3. PC-2 EVO jako pierwszy rozpoczyna również serię nowej klasy kondycjonerów zasadniczo różniących się od dotychczasowych urządzeń marki GigaWatt. PC-2 EVO jest efektem gruntownej ewolucji konstrukcyjnej i wykorzystuje nowe rozwiązania technologiczne. Nowa konstrukcja przyczyniła się do zmniejszenia wagi kondycjonera, zwiększenia obciążalności filtrów wyjściowych oraz absolutnej bezgłośności urządzenia. Cena kondycjonera PC-2 EVO to 5.950 złotych z kablem LC-1 mkII, lub 6.850 złotych z kablem LC-2 mkII.

Modułowa konstrukcja PC-2 EVO pozbawiona jest już transformatorów separujących, które pełniły dotychczas rolę kolejnych filtrujących stopni wyjściowych, na korzyść rozbudowanej wielostopniowej filtracji równoległej. Budowa kondycjonera opiera się na kilku oddzielnych modułach w skład których wchodzą: układ zabezpieczeń przeciwprzepięciowych i wstępnej filtracji, system bezstratnej dystrybucji napięcia, podwójny układ kompensacyjny oraz trzy autonomiczne bloki filtrujące. Każda z poszczególnych gałęzi filtrujących kondycjonera - dedykowana urządzeniom cyfrowym, analogowym i wysokoprądowym - zawiera niezależne filtry pasywne, oddzielne dla każdej pary gniazd. Dzięki takiej koncepcji można dokładnie dopasować sposób filtracji danej gałęzi do charakteru obciążenia, odmiennego dla różnych typów urządzeń. Pozwala to również na izolację oraz wyeliminowanie zakłóceń generowanych przez połączone ze sobą urządzenia wykorzystujące wspólną linię zasilającą.

Prodcucent podkreśla wysoką jakość zastosowanych elementów. Za tłumienie zakłóceń odpowiedzialne są m.in metalizowane kondensatory poliestrowe o niskiej indukcyjności. Wykonywane są z folii, której dostawcą jest m.in niemiecka firma BASF, a kondensatory produkowane są w zakładach należących do firmy PHILIPS. Wszystkie elementy podzespołów każdego z filtrów montowane są srebrnym lutowiem na masywnej płytce drukowanej ze ścieżkami o bardzo dużym przekroju. W PC-2 EVO zrezygnowano z zastosowania wewnątrz jakichkolwiek bezpieczników topikowych czy termicznych, które dławią swobodny przepływ prądu do chronionego obwodu oraz wywierają negatywny wpływ na brzmienie. Ochronę przed przepięciami i udarami zapewniają nowoczesne układy wielostopniowych zabezpieczeń złożonych z iskierników plazmowych oraz warystorów nowej generacji.

Poszczególne filtry zasilane są z trzech masywnych szyn dystrybucyjnych wykonanych z litych miedzianych sztab o przekroju poprzecznym ponad 30mm2 na każdą szynę. Szyny zasilające każdy z filtrów zapewniają równomierny i stabilny rozkład mocy niezależnie od obciążenia poszczególnych gałęzi. Produkcja takich szyn jest kosztowna ze względu na jakość miedzi, z której są wykonywane jak i technologię ich produkcji. Szyny dystrybucyjne wykonane są z miedzi katodowej o czystości minimum 99,99%. Jest to miedź w gatunku Cu-ETP rafinowana sposobem hutniczym. Charakteryzuje się doskonałą przewodnością, niską zawartością zanieczyszczeń oraz szczątkową obecnością tlenu. Miedź z której wykonane są szyny poddawana jest emaliowaniu i wyżarzaniu rafinującemu, które zagęszcza materiał polepszając jego przewodność, plastyczność oraz odporność na korozję w większości środowisk. Obróbkę mechaniczną szyn wykonuje się w technologii nie wydzielającej ciepła, które mogłoby powodować utlenianie miedzi i negatywnie wpłynąć na jakość przewodzenia.

Dla zapewnienia możliwie najwyższej odpowiedzi impulsowej kondycjoner PC-2 EVO został zaopatrzony w sprawdzony, lecz tym razem podwójny układ buforujący z ogniwami kompensacyjnymi nowej generacji. Zapobiega on różnicom między mocą na wejściu i wyjściu kondycjonera. Układ ten zwiększa także wydajność prądową kondycjonera przy obciążeniach nieliniowych jakim charakteryzują się wzmacniacze mocy, zwiększając możliwości impulsowe.

Na tylnej ściance kondycjonera znajduje się sześć gniazd zasilających ze srebrzonymi stykami, a każda para gniazd jest filtrowana indywidualnie. Wzorem topowego PC-4, wyjścia kondycjonera zostały podzielone na trzy oddzielne sekcje: digital, analog i high current. Wyjścia dla urządzeń cyfrowych przeznaczone są dla transportów i odtwarzaczy CD, DVD, przetworników D/A oraz telewizorów. Wyjścia analog dedykowane urządzeniom takim jak wzmacniacze lampowe, gramofony, przedwzmacniacze, wzmacniacze zintegrowane. Wyjścia wysokoprądowe są odpowiednie dla wszystkich innych urządzeń o dużym poborze prądu, np. wzmacniaczy mocy, wzmacniaczy zintegrowanych, niektórych przedwzmacniaczy lampowych oraz projektorów.

Konstrukcja mechaniczna kondycjonera opiera się na bardzo sztywnym metalowym chassis z antywibracyjnymi nóżkami. Wszystkie komponenty obudowy kondycjonera wykonane są z elementów stalowo-aluminiowych. Odpowiednie połączenie tych materiałów stanowi ekran chroniący przed zakłóceniami RFI i EMI.

Kondycjoner oferowany jest w dwóch wariantach kolorystycznych wykończenia anodowanej płyty czołowej z szorstkowanego aluminium lotniczego - srebrnym i czarnym. PC-2 EVO standardowo wyposażony jest w kabel LC-1 mkII o długości 1.5 m, lecz za dopłatą może być wyposażony w kabel sieciowy LC-2 mkII.

Nowe kable sieciowe LC-1 mkII oraz LC-2 mkII zastępują poprzednie LC-1 i LC-2. Oba nowe przewody sieciowe znacznie różnią się od wcześniejszych swą budową. Producent uznał jednak, że z uwagi na pochlebne opinie o poprzednich modelach warto zachować dotychczasowe oznaczenia z dopiskiem Mark II. W porównaniu do starych wersji, nowe kable mają lepsze złącza, inną konstrukcję i lepsze przewodniki. Oba kable zbudowane są z przewodników wykonanych z miedzi elektrolitycznej o wysokiej czystości i różnią się od siebie geometrią i przekrojem. LC-2 mkII ma dwukrotnie większy przekrój żył roboczych w stosunku do LC-1 mkII. Duży przekrój poprzeczny kabla gwarantuje znikomą rezystancję. W konstrukcji LC-2 mkII dużą wagę także przyłożono do redukcji drgań, gdzie wszystkie przewodniki wraz z ekranem otacza dodatkowo plastyczny materiał tłumiący szkodliwe wibracje. Relatywnie duża pojemność własna kabli zapewnia wściwości filtrujące i tłumiące dla szerokiego zakresu zakłóceń. Izolację przewodników wykonano z polietylenu, a zewnętrzną izolację kabla wykonano z PVC. Z zewnątrz kable dodatkowo chronione są czarnym, odpornym na ścieranie oplotem z tworzywa sztucznego. Żyły robocze chronione są szczelnym ekranem wykonanym z folii pokrytej aluminium. Ekran połączony jest z wewnętrzną żyłą spływową, która biegnie wzdłuż jego długości. Ekran pokrywa 100% powierzchni kabla i daje ochronę od wszelkich zakłóceń, a także nie dopuszcza do powstawania i rozprzestrzeniania się w kablu zakłóceń wewnętrznych.

Nowe kable znajdują się również na wyposażeniu (standardowym lub za dopłatą) kondycjonerów i listew sieciowych GigaWatta. Cena kabla LC-1 mkII (1.5m) 550 złotych, a cena LC-2 mkII (1.5m) to 1.450 złotych.

[zdjęcie kondycjonera Gigawatt PC-2 EVO]
[zdjęcie kondycjonera Gigawatt PC-2 EVO - tylna ścianka]
[zdjęcie kabla zasilającego Gigawatt LC-1 mk.2]
[zdjęcie kabla zasilającego Gigawatt LC-2 mk.2]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl