Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Blog - wpisy o witrynie hifi.pl

2019.02.9

Prace modernizacyjne na hifi.pl

Wczoraj rozpoczęły się prace modernizacyjne na hifi.pl. Modernizacja ma charakter ściśle techniczny i dotyczy wyłącznie sposobu funkcjonowania tzw. silnika witryny. W ramach modernizacji nie zmieni się wygląd witryny i nie zmienią się też dostępne funkcje. Z punktu widzenia użytkownika zmiany powinny być niezauważalne.

Będziemy dokładać starań by witryna cały czas funkcjonowała bez zakłóceń. Mogą się jednak zdarzyć krótkie przerwy w działaniu niektórych skryptów. Jeśli zauważą Państwo przypadki nieprawidłowego funkcjonowania witryny, to prosimy o ponowienie wykonywanej czynności lub przeładowanie oglądanej strony kilka minut później. Jeśli przy drugiej próbie działanie strony nie wróci do normy, to prosimy o zgłoszenie problemu do naszej redakcji. Mamy nadzieję, że uda się przeprowadzić całą modernizację bez błędów i nie napotkają Państwo żadnych przerw w dostępności hifi.pl. Kiedy prace zostaną zakończone opublikujemy stosowną informację. (GS)

2019-02-9 Stały adres dla tego wpisu (Prace modernizacyjne na hifi.pl)

2017.08.23

Uruchomienie https na hifi.pl

Od wczoraj na hifi.pl uruchomiony jest protokół HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure). Oznacza to szyfrowane połączenie pomiędzy Państwa komputerem a serwerem naszej witryny. Jeszcze nie tak dawno było to rozwiązanie stosowane głównie na witrynach ze swej natury wymagających wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jak w przypadku banków, serwisów transakcyjnych, czy firm udostępniających swoim klientom dokumenty finansowe. W ostatnich latach nasila się jednak trend by stosować https szerzej. Część firm i ekspertów z branży internetowej postuluje by w ogóle rezygnować z http na rzecz https. Natomiast tam gdzie witryny udostępniają użytkownikom funkcje rejestracji i logowania, internetowi potentaci nie ograniczają się już do zachęt czy porad, lecz wywierają pewną presję na stosowanie https.

Główna korzyść wynikająca z wdrożenia https to podniesienie poziomu bezpieczeństwa zarejestrowanych użytkowników. Dane wpisywane do formularzy przy rejestracji czy logowaniu będą dużo lepiej chronione - jak wspomnieliśmy ich transmisja pomiędzy komputerem a serwerem będzie zaszyfrowana. Nawet jeśli nie odczuwają Państwo potrzeby stosowania szyfrowanego połączenia z hifi.pl, to przynajmniej znikną ostrzegawcze komunikaty prezentowane przez niektóre przeglądarki przy rejestracji oraz przy logowaniu. Komunikaty te pojawiają się ze względu na inicjatywy twórców popularnych przeglądarek. Kiedy przeglądarka uzna, że do formularza wprowadzane są dane dostępowe, a witryna działa na nieszyfrowanym protokole http, to pojawia się ostrzeżenie.

Zastosowany do obsługi https certyfikat i wariant szyfrowania jest powszechnie obsługiwany przez wszystkie typowo stosowane przeglądarki z ostatnich lat, także spodziewamy się, że ewentualne problemy z dostępem do witryny będą się zdarzały niezwykle rzadko. Według statystyk publikowanych na ranking.pl w zasadzie już nikt nie korzysta z oprogramowania w rodzaju IE6. (GS)

2017-08-23 Stały adres dla tego wpisu (Uruchomienie https na hifi.pl)

2015.07.2

Typowe błędy w adresach e-mail

W dziale Pomoc wspominamy o tym, że przy zamieszczaniu ogłoszeń lub zakładaniu kont czasami nie dociera do Państwa e-mail z linkiem do aktywacji. Najczęściej brak spodziewanej przesyłki wynika z błędu w adresie e-mail wpisanym do formularza. Kiedy nasz serwer wysyła e-mail na nieistniejący adres, to otrzymujemy komunikat zwrotny o błędzie. Nie prowadzimy żadnych statystyk dotyczących tego zjawiska, ale kilka typowych przypadków można bardzo łatwo zaobserwować. Chcieliśmy je przedstawić jako swego rodzaju ciekawostkę, ale oprócz tego mamy nadzieję, że ta lektura może Państwu pomóc w unikaniu pomyłek w przyszłości.

Dość częstym błędem jest wpisanie znaku spacji w adresie e-mail. Ogólnie rzecz biorąc, spacja jest znakiem, który zgodnie ze specyfikacją może się legalnie pojawić w adresie e-mail, dlatego skrypty na hifi.pl nie odrzucają adresów ze spacją. No ale w praktyce spacja jest spotykana sporadycznie. Poza tym spacja nie ma prawa się pojawić w domenowej części adresu, czyli za znakiem @.

Oprócz spacji pojawiają się też czasami inne znaki, które wydają się nam nadmiarowe. Zwłaszcza dotyczy to kropki oraz przecinka, które jak sądzimy są nieraz wstawiane niepotrzebnie. Poza tym inny typowy błąd polega na wpisywaniu przecinka w miejscu gdzie powinna być kropka.

Tak jak pojawiają się znaki nadmiarowe, tak też występują przypadki, gdy niektóre znaki z adresu e-mail są pomijane. Często trudno nam z całą pewnością stwierdzić tego typu pomyłki, na ale kiedy w adresach pojawiają się zniekształcone formy popularnych imion, czy nienaturalnie brzmiące nazwiska, to hipoteza pominęcia liter wydaje się bardzo prawdopodobna.

Powtarzalne są zniekształcania nazw domen popularnych operatorów darmowych skrzynek pocztowych. Pewne błędy chyba się same nasuwają nieco automatycznie. A więc zamiast o2.pl mamy 02.pl, zamiast gmail.com mamy gmial.com. Wymienione dwa przypadki są najczęstsze, ale spotyka się też inne podobne pomyłki.

Oprócz opisu samych błędów jako takich warto dodać nieco informacji o zachowaniach użytkowników. Część bardzo szybko orientuje się w swojej pomyłce i w ciągu kilku minut ponownie wypełnia formualrz ogłoszeniowy czy rejestracyjny. Część najwyraźniej nie ma świadomości swej pomyłki i dopiero po dłuższej przerwie ponawia wypełnienie formularza, zwykle już z poprawnie wpisanym e-mailem. Co nieco zaskakujące jest też i trzecia grupa - osoby, które wielokrotnie ponawiają próby zamieszczenia ogłoszenia lub rejestracji i w kolejnych próbach ciągle podają ten sam, błędny adres e-mail. Tak więc jeśli wydaje się Państwu, że coś się zepsuło na naszej witrynie, to lepiej sprawdźcie bardzo dokładnie adres e-mail wpisywany do formularza. (GS)

2015-07-02 Stały adres dla tego wpisu (Typowe błędy w adresach e-mail)

2015.06.17

Określenie preferencji ogłoszeniodawców dotyczących ofert z zagranicy

Na Giełdzie hifi.pl wprowadzona została nowa funkcja. Zamieszczając ogłoszenia trzeba określić swoje preferencje dotyczące otrzymywania ofert z zagranicy. Do wyboru są dwie możliwości - przyjmowanie lub odrzucanie ofert zagranicznych. Opcją domyślną jest odrzucanie ofert zagranicznych. Zdecydowaliśmy, że w formularzach ogłoszeniowych nie będzie opcji pominięcia wyboru.

Stosownie do wybranej opcji w ogłoszeniach pojawią się dodatkowe komunikaty w języku angielskim. Tymczasowo będzie też stosowana wersja komunikatu dla ogłoszeń zamieszczonych przy pomocy starych wersji formularzy, gdzie preferencje nie były określone. Zarejestrowani użytkownicy już od teraz mogą korygować ustawienia w swoich starszych ogłoszeniach - wystarczy skorzystać z formularza do edycji treści.

Wprowadzona funkcja jest reakcją na zmieniające się realia. Chociaż nasza rubryka ogłoszeniowa jest zasadniczo przeznaczona do użytku krajowego, to jednak mamy sygnały, że z biegiem czasu wzrosła liczba czytelników zagranicznych. Oczywiście stanowią oni dość skromną mniejszość, ale warto uwzględnić ich obecność. Poza tym jest też aspekt bezpieczeństwa. Zawsze zalecaliśmy zachowanie ostrożności w stosunku do ofert z zagranicy. Niestety istnieje niemałe prawdopodobieństwo, że są to próby oszustwa. Grupą najwyższego ryzyka są atrakcyjne cenowo oferty składane w odpowiedzi na ogłoszenia typu Kupię. Jak sądzimy większość z Państwa nie będzie zainteresowana ofertami zagranicznymi. Jasne określenie Państwa preferencji powinno nieco podnieść poziom bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że nowa funkcja ograniczy ilość ofert, którymi nie są Państwo zainteresowani oraz ilość ofert składanych przez oszustów. Liczymy, że nowa funkcja podniesie zarówno komfort jak i bezpieczeństwo korzystania z Giełdy. (GS)

2015-06-17 Stały adres dla tego wpisu (Określenie preferencji ogłoszeniodawców dotyczących ofert z zagranicy)

2015.02.25

Nowa grupa sprzętowa na Giełdzie

Wprowadziliśmy dziś na Giełdzie zmianę dotyczącą zestawu grup sprzętowych. Zamiast grupy, która do tej pory łączyła wszystkie rodzaje podzespołów (głośniki, lampy, półprzewodniki, elementy RLC, itd.) wprowadziliśmy dwie nowe grupy. W pierwszej z nich umieszczone zostały wyłącznie lampy, a w drugiej wszystkie pozostałe rodzaje części i podzespołów. Taki podział wynika z faktu, że większość ogłoszeń w starej grupie dotyczyła właśnie lamp. Nowa grupa poświęcona wszystkim rodzajom podzespołów nie będących lampami jest i tak mniej liczna od nowej grupy poświęconej lampom. W tej chwili nie widzimy potrzeby dalszego podziału tych grup. Jeśli sytuacja ulegnie zmianie, będziemy stosownie reagować.

W ogłoszeniach z ostatnich tygodni nanieśliśmy korekty, tak aby znalazły się one w odpowiednich nowych grupach. Zarejestrowani użytkownicy mogą w razie potrzeby samodzielne przenieść ogłoszenia do odpowiednich grup. Jeśli taka potrzeba zaistnieje w odniesieniu do ogłoszeń użytkowników niezarejestrowanych prosimy sygnalizować nam tego typu przypadki. (GS)

2015-02-25 Stały adres dla tego wpisu (Nowa grupa sprzętowa na Giełdzie)

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2019 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl