Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.
2015.06.18

Światowy rynek winyli w 2014 roku

W kwietniu stowarzyszenie IFPI wydało komunikat prasowy dotyczący globalnej sprzedaży płyt winylowych. Wcześniej przeoczyłem tą publikację, ale jest ona na tyle ciekawa, że warto do niej wrócić nawet z pewnym opóźnieniem. Relacjonowane przez nas wcześniej doniesienia z kilku krajów dały już całkiem dobry obraz wzrostu rynku płyt winylowych w 2014 roku. Tabela z komunikatu prasowego IFPI pokazuje to zjawisko jeszcze dokładniej. Można też zorientować się w proporcjach wielkości rynków z różnych krajów. Do danych z oryginalnej tabeli IFPI dodaliśmy trochę dodatkowych liczb uzyskanych poprzez odpowiednie obliczenia. Na końcu tabeli zamieściliśmy pozycję inne kraje (obliczyliśmy wartość sprzedaży wykorzystując tabelę IFPI jako źródło danych do rachunków) oraz dodaliśmy kolumny z określeniem jaki procent rynku światowego przypadał na dany kraj w latach 2013-2014. Poszerzona tabela przedstawia się następująco:

10 największych rynków płyt winylowych
Poz.KrajSprzedaż
w 2013
(mln. USD)
udział w rynku
światowym
(2013)
Sprzedaż
w 2014
(mln. USD)
udział w rynku
światowym
(2014)
zmiana
2014/2013
1USA118,852,99%181,652,36%+52,8%
2Niemcy25,511,37%34,09,80%+33,4%
3Wlk. Brytania19,88,83%31,79,14%+60,1%
4Japonia9,04,01%16,34,70%+81,4%
5Holandia9,44,19%14,14,07%+50,2%
6Francja8,83,93%12,23,52%+39,2%
7Kanada7,03,12%9,22,65%+31,6%
8Włochy3,51,56%6,21,79%+76,5%
9Australia2,71,20%6,01,73%+127,0%
10Szwecja2,31,03%3,71,07%+59,9%
-inne kraje17,47,76%31,89,17%-
-globalnie224,2-346,8-+54,7%

Jak widać dominacja trzech najważniejszych krajów jest znaczna. Rynek amerykański to ponad połowa rynku światowego, a rynki niemiecki i brytyski mają niespełna 10-procentowe udziały. Zastanawia mnie brak Chin w pierwszej dziesiątce. Ciekawe czy wynika to z niedostatków metodologii zbierania danych, czy faktycznie na rynku chińskim winyl nie cieszy się popularnością.

Korzystając z danych IFPI uzupełniliśmy też tabelę z zestawieniem sprzedaży płyt winylowych począwszy od roku 2001. Znajduje się ona w naszym słowniku (link). Z jednej strony rynek winylowy stanowił w 2014 roku niewiele ponad 2% całego rynku fonograficznego. Z drugiej strony w 2006 globalna sprzedaż miała wartość 36 milionów dolarów, a w 2014 roku osiągnięto prawie 347 milionów. Oznacza to blisko 10-krotny wzrost, co osobiście oceniam jako imponujący sukces. (GS)

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2017 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl