Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

WMA (Windows Media Audio)

Hasła dotyczące
plików audio:

AAC
AIFF
Apple Lossless
aptX
ATRAC
DSD
DXD
FLAC
Kontener multimedialny
LDAC
LHDC-LLAC
Monkey-s Audio
MP3
MP3HD
MQA
Musepack
Ogg Vorbis
PASC
SBC
Shorten
WAVE
WMA
WMA Lossless

Format skompresowanych plików audio. WMA to skrót od słów Windows Media Audio. Jest to firmowe rozwiązanie firmy Microsoft. Pod względem funkcjonalnym WMA stanowi alternatywę dla formatów takich jak MP3, Ogg Vorbis, AAC i podobnych. Pliki WMA nie zawierają pełnej oryginalnej informacji - w procesie kodowania wykonywana jest stratna kompresja, w trakcie której następuje bezpowrotna utrata części oryginalnej informacji. Oryginałem może być przykładowo płyta CD, bezstratnie skompresowany plik FLAC, plik WAV bez kompresji.

Format WMA zyskał dużą popularność. W zasadniczym stopniu wpłynęła na to pozycja rynkowa firmy Microsoft, a zwłaszcza rozpowszechnienie systemów operacyjnych rodziny Windows i rozpowszechnianych z nimi programów multimedialnych Windows Media Player. Format WMA jest też obsługiwany przez wiele innych programów oraz przez większość przenośnych i stacjonarnych odtwarzaczy muzycznych.

Skrót WMA generalnie jest używany w odniesieniu do standardowego, pierwotnego formatu Windows Media Audio. Istnieją też inne kodeki rodziny WMA: WMA Pro, WMA Lossless, WMA Voice. Nie są jednak one kompatybilne ze standardowym WMA. Kodek WMA obsługuje sygnały o częstotliwości próbkowania do 48kHz oraz do dwóch kanałów.

Istnieje kilka generacji kodeka WMA. Proces dekodowania jest jednak niezmienny i obsługuje wszystkie pliki niezależnie od wersji kodeka wykorzystanego do zapisu sygnału.

W ramach samego WMA nie są zaimplementowane żadne formy zabezpieczenia przed kopiowaniem. Dane przygotowane przez kodek WMA mogą jednak być zawarte w kontenerze ASF, który ma już takie funkcje jak DRM.

Podobnie jak w przypadku innych konkurencyjnych formatów plików oceny subiektywnie postrzeganej jakości zapisu w plikach WMA są zróżnicowane. Przedstawiciele firmy Microsoft niejednokrotnie twierdzili, że WMA daje jakość taką samą lub lepszą niż plik MP3 o dwukrotnie większej przepływności bitowej. To stwierdzenie nie znajduje potwierdzenia w niezależnych badaniach. Podobnie jak zbliżone pod względem technicznym OggVorbis czy AAC, WMA jest jednak nowocześniejszym rozwiązaniem niż MP3 i generalnie daje wyższą jakość przy tej samej wielkości pliku.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl