Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Variovent

Hasła dotyczące
obudów
głośnikowych:

Bass-reflex
Isobaric (Compound)
Membrana bierna
Obudowa otwarta
Obudowa pasmowo-przepustowa
Obudowa z elementem stratnym
Obudowa zamknięta
Variovent

Element akustyczny produkcji firmy Dynaudio służący do wykonania obudowy głośnikowej z elementem stratnym (inaczej obudowa z otworem stratnym, obudowa aperiodyczna). Variovent był wykonywany w postaci warstwy włóknistego materiału umieszczonego pomiędzy kratkami z tworzywa sztucznego.

Variovent
Variovent

W materiałach producenta nie podawano dokładniejszych danych technicznych. Rezystancja akustyczna Varioventu był na tyle duża, że nie uczestniczył on w znaczącym stopniu w użytecznym promieniowaniu dźwięku. Variovent wprowadzał natomiast rezystancję akustyczną tłumiącą rezonans układu głośnik-obudowa. Według opisu Dynaudio Variovent redukował maksimum impedancji głośnika w obudowie zamkniętej co najmniej o 50 procent. Dzięki stłumieniu rezonansu po zastosowaniu Varioventu oscylacje membrany po sygnale impulsowmym były stłumione i miały charakter aperiodyczny.

Według prospektów firmy Dynaudio aplikacja Varioventu nie wymagała żadnych specjalnych obliczeń, co było podkreślane jako zaleta w porównaniu z obudowami bass-reflex czy TL. Otwór wymagany do instalacji Varioventu Dynaudio był okrągły i miał 110mm średnicy. Polecano montaż elementu na tylnej ściance. Zalecano dość silne wytłumienie obudowy, materiał tłumiący miał zajmować 2/3 objętości. Rozmieszczenie materiału tłumiącego miało jednak pozostawiać swobodny przepływ powietrza pomiędzy tylną stroną membrany głośnika a Varioventem. Dla obudów do 50 litrów zalecano pojedynczy Variovent, dla obudów między 50 a 80 litrów dwa Varioventy, a dla obudów powyżej 80 litrów 3 Varioventy.

W materiałach Dynaudio Variovent był nie tyle przedstawiany jako element dobierany w ramach projektowania obudowy, co jako element poprawiający jakość brzmienia niskich częstotliwości.

Variovent był stosowany w niektórych zestawach głośnikowych Dynaudio, zarówno w modelach oferowanych jako produkty gotowe jak i w projektach zestawów dla majsterkowiczów.

Metoda aplikacji Varioventu zalecana w materiałach reklamowych Dynaudio daje podstawy do pewnej krytyki. Normalna praktyka projektowa wymaga dokładniejszego doboru objętości obudowy i wprowadzanej przy pomocy elementu tłumiącego rezystancji akustycznej do parametrów głośnika oraz do wyznaczonych celów projektowych. Metoda postępowania opisana przez Dynaudio jest jednak o tyle racjonalna, że wprowadza duże tłumienie i w konsekwencji minimalizuje możliwość uzyskania poważniejszego przerzutu na charakterystyce przenoszenia.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl