Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

SPDIF

Hasła dotyczące
połączeń cyfrowych:

AES/EBU
ARC Audio Return Channel
Magistrala I2S
SDIF
SPDIF
Toslink

Standard połączenia cyfrowego dla sygnału audio, przeznaczony do urządzeń domowych i oparty na opracowanym wcześniej do użytku profesjonalnego AES/EBU. Właśnie ten standard jest powszechnie stosowany w wyjściach cyfrowych odtwarzaczy CD i transportów CD. SPDIF wprowadzony został przez firmy Sony i Philips skąd wzięła się jego nazwa (Sony Philips Digital Interface).

Standard SPDIF jest podobny do AES/EBU. Pierwsza różnica dotyczy parametrów sygnału elektrycznego. SPDIF korzysta z kabli niesymetrycznych (inaczej niezrównoważonych), z konektorów Cinch (nazywanych też RCA), zaś AES/EBU z połączenia XLR. Sygnał SPDIF operuje niższym poziomem napięcia, które wynosi 500 mV p-p (w AES/EBU może sięgać 2 do 7V). Zarówno standard SPDIF jak i AES/EBU nakłada taką samą czułość na odbiornik sygnału cyfrowego: w obu przypadkach wynosi ona 200 mV. Impedancja charakterystyczna dla połączenia koncentrycznego niezrównoważonego powinna wynosić 75 omów. Kabel powinien przenosić pasmo 0.1-6 MHz.

Druga różnica dotyczy wykorzystania bitów statusowych. W standardzie AES/EBU bity statusowe nie zawierają informacji o możliwości kopiowania, ponieważ sprzęt profesjonalny operujący standardem AES/EBU może wykonywać kopie bez ograniczeń. Sprzęt domowy odbierający sygnał AES/EBU bity statusowe odpowiadające pre-emfazie może interpretować jako zakaz kopiowania. Gdy sygnałem SPDIF zasilamy sprzęt studyjny, problemy raczej się nie pojawiają, gdyż bity statusowe o kopiowaniu interpretowane są jako informacja o pre-emfazie. Bit oznaczający w SPDIF zakaz kopiowania jest odczytywany jako brak preefmfazy przez AES/EBU. Preemfaza zwykle nie jest stosowana i połączenie działa prawidłowo.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl