Uwaga!

Trwaj± prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny bêdzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczaæ og³oszeñ na gie³dzie
- nie wykonywaæ ¿adnych innych czynno¶ci zwi±zanych z og³oszeniami

Przewidujemy, ¿e czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie mo¿na normalnie korzystaæ z tre¶ci zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie mo¿liwe bêdzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodno¶ci wynikaj±ce z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszê klikn±æ aby uzyskaæ wiêcej informacji.

P³ywaj±ca pod³oga (ang. floating floor)

Typ konstrukcji pod³ogi stosowany miêdzy innymi w celu podniesienia izolacji od d¼wiêków i drgañ. P³ywaj±ce pod³ogi stosuje siê powszechnie w studiach nagraniowych czy wysokiej jako¶ci pomieszczeniach ods³uchowych. Rozwi±zanie to ma te¿ inne zastosowania nie zwi±zane z akustyk± wnêtrz.

P³ywaj±ca pod³oga

Istota konstrukcji p³ywaj±cej pod³ogi opiera siê na tym, ¿e sama pod³oga jest od spodu izolowana od znajduj±cego siê pod ni± strukturalnego pod³o¿a, jak równie¿ izolowana po obwodzie od s±siednich ¶cian. P³ywaj±ca pod³oga nie jest z s±siednimi powierzchniami zwi±zana ¿adnymi sztywnymi po³±czeniami takimi jak klej, beton czy ¶ruby. W sensie formalnym do p³ywaj±cych pod³óg mo¿na zaliczyæ zwyk³± pod³ogê z paneli pod³ogowych u³o¿onych na podk³adzie z pianki. Kiedy termin p³ywaj±ca pod³oga jest u¿ywany w kontek¶cie zwiêkszania izolacyjno¶ci akustycznej pomieszczeñ to jednak zawsze chodzi o bardziej skomplikowane rozwi±zania.

Tam gdzie wymagana jest wysoka izolacyjno¶æ akustyczna wskazane jest aby sama pod³oga w tego typu konstrukcji by³a w miarê mo¿liwo¶ci ciê¿ka, choæ w praktyce ten warunek nie zawsze jest spe³niony. Stosuje siê zarówno p³ywaj±ce pod³ogi wykonane z betonu jak i konstrukcje z ró¿nego rodzaju p³yt. W przypadku p³yt stosuje siê zwykle kilka warstw. Pomiêdzy p³ywaj±c± pod³og± a s±siednimi ¶cianami najczê¶ciej stosuje siê przek³adki z tworzyw sztucznych, filcu czy innych materia³ów, które s± elastyczne i jednocze¶nie maj± te¿ w³a¶ciwo¶ci t³umi±ce. Przek³adki na obwodzie p³ywaj±cej pod³ogi powinny zapewniaæ szczelno¶æ nawet je¶li p³ywaj±ca pod³oga bêdzie siê poruszaæ w pionie czy te¿ zmieniaæ swoje wymiary. Pomiêdzy p³ywaj±c± pod³og± a strukturalnym pod³o¿em stosowane s± ró¿ne materia³y i konstrukcje. Mog± to byæ sprê¿yny, elementy gumowe, materia³y w³ókniste, tworzywa sztuczne, czy elementy/warstwy o bardziej skomplikowanej budowie. Dostêpne s± te¿ przeznaczone do wykonania prostych wersji p³ywaj±cych pod³óg gotowe prefebrykaty w postaci p³yt z materia³em t³umi±cym przyklejonym z jednej strony.

P³ywaj±c± pod³ogê w uproszczonym, wyidealizowanym ujêciu traktuje siê nieraz jako masê zawieszon± na sprê¿ynie i po³±czon± z t³umikiem. Taki uk³ad mechniczny ma w³a¶ciwo¶ci rezonansowe, a jego charakterystyka izolacyjna zmienia siê w zale¿no¶ci od czêstotliwo¶ci. Dla czêstotliwo¶ci rezonansowej oraz dla czêstotliwo¶ci zbli¿onych do rezonansowej uk³ad wrêcz pogarsza sytuacjê - drgania bêd± dodatkowo uwypuklane. Dla czêstotliwo¶ci ni¿szych od rezonansowej uk³ad nie daje poprawy izolacyjno¶ci. Zakres skutecznego dzia³ania uk³adu rozci±ga siê powy¿ej czêstotliwo¶ci rezonansowej - w tym zakresie izolacyjno¶æ jest podniesiona.

Chocia¿ wyidealizowany model nie odzwierciedla prawid³owo rzeczywistego dzia³ania p³ywaj±cej pod³ogi, to daje on jednak orientacyjne wyobra¿enie o praktycznym funkcjonowaniu konstrukcji. Masywna budowa p³ywaj±cej pod³ogi faktycznie pomaga w poszerzaniu pasma skutecznego dzia³ania. A w niedopracowanych realizacjach dla pewnych czêstotliwo¶ci mo¿e wystêpowaæ wysoka transmisja drgañ.

Je¶li maj± Pañstwo uwagi dotycz±ce tej strony lub zauwa¿yli¶cie na niej b³êdy, dajcie nam znaæ.
Aby przekazaæ swoje uwagi do redakcji proszê
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl